mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > I półrocze na polskich drogach

I półrocze na polskich drogach

Nieco mniej wypadków drogowych i odnotowanych kolizji, mniej zabitych i rannych - tak wynika ze statystyki bezpieczeństwa na polskich drogach w pierwszym półroczu tego roku. Liczby trochę mniejsze, jednak cały czas bardzo wysokie, stawiające nasz kraj w niechlubnej czołówce państw europejskich.

I półrocze na polskich drogach
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku na polskich drogach doszło do 22.857 wypadków i zgłoszono 82.487 kolizji. W obu przypadkach jest to nieznacznie mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wtedy to doszło do 22.876 wypadków (19 więcej) i 186.373 kolizji (3.886 więcej). Przyczyny tych zdarzeń są rokrocznie takie same. To nadmierna prędkość, niedozwolone wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa i alkohol.

W Polsce najwięcej wypadków zanotowano na drodze krajowej nr 7. Od maja ruszył tam specjalny program Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pod nazwą "Drogi zaufania – Bezpiecznych Osiem".

Niestety, w tym roku w wypadkach na polskich drogach zginęło 2.410 osób (o 31 mniej niż w pierwszym półroczu roku ubiegłego), a niespełna 28 tys. zostało rannych (2007 r. - 29.266). Bardzo dużym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu są pijani kierowcy. Pomimo wielu apeli i organizowanych przez policjantów programów prewencyjnych oraz akcji są tacy, którzy za nic mają bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i innych, którzy znajdują się na drodze. Od stycznia do czerwca tego roku funkcjonariusze zatrzymali ponad 81 tys. kierowców, którzy jechali "na podwójnym gazie". To o prawie 3 tys. więcej niż w roku ubiegłym.

Wg. badań opinii społecznej Polacy obawiają się najbardziej brawurowo jeżdżących kierowców. To największe zagrożenie, jakie zauważają Polacy. Ofiarami są nie tylko kierowcy i pasażerowie, ale również źle oznakowani piesi.
Tematy w artykule: KGP bezpieczenstwo wypadki

Podobne wiadomości:

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~Piotr M. 2008-07-15

Pomyśl też o tym, gdyby nie wyleciał...

~sad :| 2008-07-14

ja włąsnie ucze cala swoja rodzine zeby zapinali pasy wszyscy czy siedza na przednich czy tylnich siedzeniach .POkazuje im filmiki w ktorych ludzie wylatuja bez pasow przez szyby ale to malo daje :|

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.