mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > I runda wyścigów na 1/4 mili

I runda wyścigów na 1/4 mili

Pierwszego maja w Modlinie odbyła się pierwsza z pięciu rund, organizowanych w ramach Mistrzostw Polski w Wyścigach na 1/4 Mili.

I runda wyścigów na 1/4 mili

Zgromadzony tłum, ponad 20 tysięcy kibiców, mógł podziwiać najlepszych kierowców i najbardziej „podrasowane” samochody tuningowe. Najszybsi z nich przemierzali dystans 402,5 metra czyli właśnie 1/4 mili w czasie poniżej 12 sekund. Zwycięzcy mistrzostw, po podsumowaniu wyników osiągniętych w poszczególnych turach zawodów, otrzymają tytuł Mistrza Polski i Puchar Dunlopa.

Eliminacje do wyścigów rozpoczęły się już o 10.00 rano. Potem około godziny 15.00 odbyły się półfinały i finały pierwszej rundy mistrzostw. W klasie najmniejszych samochodów (Mini) wygrał Tomasz Stefaniak jadący Citroenem AX GTI. W klasie Mini Plus, dopuszczającej doładowanie silnika, zwycięzcą został Wojciech Banach w Fiacie Uno Turbo, który wygrał o setne sekundy z Marcinem Płudowskim, prowadzącym zmodyfikowaną Hondę Civic. Dużo emocji wzbudziły wyścigi w popularnej klasie Diesel, w których różnicą 19 tysięcznych sekundy pojedynek z Bartoszem Wilczkiem jadącym Skodą Felicją Pickup, wygrał Szymon Damek kierujący Volkswagenem Lupo CompSport.

Największym zainteresowaniem, cieszyła się klasa Profi, w której wystąpiło ponad osiemdziesięciu zawodników. Wystartowały w niej najpopularniejsze na polskich drogach samochody o różnym poziomie modyfikacji. Zwycięzcą tej kategorii okazał się drugi raz z rzędu wyczynowy Opel Astra GSI Xawerego Mielcarka. W klasie Profi Plus, w której startowały mocne samochody z tylnym napędem, wygrał Dawid Samp w Hondzie NSX. A w klasie Turbo Albert Wiśniewski kierujący Oplem Kadettem.

Dużą dawkę emocji przyniosły wyścigi klasy Turbo Plus, gdzie zwycięzcą okazał się Aleksander Pińkowski, kierujący 420 – konnym Subaru Impreza, osiągając czas poniżej 12,5 sekundy. Wszyscy jednak widzowie czekali na najbardziej widowiskowe wyścigi w klasie Maxi, w której o zwycięstwo mogli walczyć: Piotr Dobrowolski w Toyocie Supra Intercars, Karol Kamiński w Porsche GT2 TechArt, Marcin Kretowicz w Chevrolecie Corvette i „Oz” w Audi S4 Killer VTG. W półfinałach Dobrowolski jadący 950 – konną Toyotą Suprą zdeklasował amerykańską konkurencję. Natomiast Karol Kamiński jadący 530 – konnym Porsche GT2 wygrał zawody, wyprzedzając o 1/10 sekundy Toyotę Suprę Piotra Dobrowolskiego. „Ozowi” awaria silnika uniemożliwiła dalszy udział w zawodach. Mimo, że Karol Kamiński wygrał tę konkurencję, to ostatecznie najlepszy czasu przejazdu tej rundy mistrzostw osiągnął Piotr Dobrowolski, pokonując dystans 1/4 mili w 11,48 sekundy. (W ogólnej klasyfikacji mistrzostw liczony jest czas przejazdu łącznie z czasem reakcji).

  

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Zwierzęta są bardzo często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, chomikiem czy świnką morską - ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takich eskapad?