mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ignorujemy stan ogumienia

Ignorujemy stan ogumienia

Duża część polskich kierowców nie zwraca uwagi na stan ogumienia w swoich autach – to niepokojący wniosek, który płynie z testów przeprowadzonych w największych polskich miastach przez firmę Bridgestone podczas akcji Bridgestone Road Show.

Ignorujemy stan ogumienia
Kolejne odsłony akcji organizowane były w Warszawie, Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. To element polityki japońskiego koncernu, który obok działalności produkcyjnej i handlowej mocno angażuje się w edukację kierowców. Cel podstawowy – poprawa bezpieczeństwa na drogach. I tak w ramach imprezy w każdym z miejsc powstało specjalne moto-miasteczko z symulatorami jazdy imitującymi zmieniającą się pogodę, gdzie kierowcy mogli sprawdzić swoje umiejętności, miasteczkiem rowerowym i drogowym dla najmłodszych, warsztatami tematycznymi poruszającymi tematykę zasad udzielania pierwszej pomocy. Jednym z najważniejszych elementów były jednak mobilne warsztaty diagnostyczne, w których stan ogumienia w samochodach sprawdzali fachowcy japońskiej firmy. W ciągu sześciu edycji imprezy sprawdzono ponad 5.300 opon. W jakim były stanie?

- Niestety ponad dwa tysiące opon miało za niskie ciśnienie, blisko 1000 miało zbyt niski bieżnik, a 141 opon kwalifikowało się do natychmiastowej wymiany – mówi Dorota Zdebska, Specjalista ds. Trade Marketingu z firmy Bridgestone.

To zatrważające statystyki, bo specjaliści są zgodni – stan ogumienia ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jazda na oponach o zbyt niskim ciśnieniu, nie mówiąc o zużytym bieżniku, to gorsze prowadzenie auta, mniejsza stabilność czy w końcu wydłużona droga hamowania. Warto też wspomnieć o możliwych, tragicznych konsekwencjach przy ewentualnym pęknięciu opony w trakcie jazdy. To w przypadku złego stanu ogumienia jest niestety bardzo prawdopodobne. I chociaż wyniki wielkiego testu niepokoją, to przedstawiciele Bridgestone nie są zaskoczeni.

- Badania przeprowadzone w Europie Zachodniej jasno pokazują, że siedmiu na dziesięciu kierowców jeździ na oponach ze zbyt niskim ciśnieniem. Nasz wielki test ma być tylko potwierdzeniem i motywacją do dalszej pracy nad uświadamianiem polskich kierowców. To z myślą o nich w Polsce realizujemy projekt Tyre Safety – mówi Aneta Białach, PR Officer w firmie Bridgestone.

Projekt, o którym mowa to opracowane przez inżynierów japońskiego koncernu zasady bezpiecznego serwisowania i eksploatacji opon. Wprawdzie przekonywanie o konieczności systematycznej kontroli głębokości bieżnika, czy poziomu ciśnienia wydają się być banalne, to wyniki testów wskazują, że przypominanie o tych zasadach jest niezbędne.

Podobne wiadomości:

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.