mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ignorujemy znak STOP

Ignorujemy znak STOP

Aż 42% osób ignoruje nakaz bezwzględnego zatrzymania samochodu przy znaku „STOP”. Jeden na 25 kierowców nigdy nie zatrzymuje się, widząc ten znak, co oznacza, że naraża siebie oraz innych uczestników dróg na śmiertelne niebezpieczeństwo. To wyniki sondy, którą serwis Moto.onet.pl przygotował wspólnie ze Szkołą Jazdy Renault.

Ignorujemy znak STOP
Na pytanie: czy zatrzymujesz się przed znakiem „STOP”, odpowiedź „zawsze” wybrało 58% osób biorących udział w sondzie. Zazwyczaj przy znaku „STOP” samochód zatrzymuje 26% osób, 5% przyznało, że zdarza im się to jedynie czasami. Aż 4% uczestników sondy nigdy nie zatrzymuje pojazdu, widząc charakterystyczny ośmiokąt! -"Ignorowanie tego znaku, spowodowane np. znajomością okolicy, może szybko stać się niebezpiecznym nawykiem kierowcy" – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Często zdarza się, że kierowcy traktują znak „STOP” jak znak „ustąp pierwszeństwa” – 4% kierowców zatrzymuje samochód właśnie tylko wtedy, kiedy musi ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi, a 2% przejeżdża obok znaku „STOP”, jedynie zmniejszając prędkość. Każdy kierowca, widząc znak „STOP”, powinien bezwzględnie zatrzymać samochód i ruszyć ponownie z pierwszego biegu. Nie bez przyczyny ten znak ma charakterystyczny kształt, który pozwala wyraźnie odróżnić go od innych, nawet wtedy kiedy napis jest nieczytelny lub przysypany np. śniegiem. Jeśli kierowca nie zastosuje się do obowiązku zatrzymania pojazdu, widząc ten znak, naraża na ryzyko wypadku zarówno siebie jak i innych uczestników ruchu, którzy poruszają się zgodnie z przepisami. „STOP” oznacza stop – podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Do najtragiczniejszych wypadków wynikających w dużej mierze z nieprzestrzegania znaku „STOP” dochodzi często na niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Według danych KGP w 78 takich zdarzeniach zginęło 35 osób, a 101 zostało rannych.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Pakowanie walizek - jak bezpiecznie to robić cz.2

Pakowanie walizek - jak bezpiecznie to robić...

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Komentuj:

~Kuba 2009-02-04

Co z głupio społeczny artykuł... a autorowi do czaszki nie wpadło że ludzie się na stopach nie zatrzymują też dlatego że wszedzie dookoła jest ich naćpane i zazwyczaj nie ma ku temu żadnego uzasadnienia ? a wielkie texty typu "naraża siebie i innych na śmiertelne niebezpieczeństwo" to przecież kpina i strasznie wybiórcze traktowanie tematu, na niebezpieczeństwo naraża nie myślenie i głupota nic innego... wole myślącego kierowcę co jeździ 2x ponad dozwoloną prędkość i łamie wszystkie znaki stopu i inne ale myśli i wie kiedy może szybciej jechać a kiedy przejechać stop, niż starego dziada czy babe co jedzie wolniej ale nie myśli i nic nie widzi i jak przypadkiem zobaczy niebezpieczną sytuację przed sobą to podniesię w panice ręce do góry...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.