mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Imieninowe kontrole trzeźwości

Imieninowe kontrole trzeźwości

Imieniny to wyśmienita okazja na spotkania ze znajomymi, podczas których bardzo często spożywany jest alkohol. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że po spożyciu alkoholu wielu kierowców siada za kierownicę.

Imieninowe kontrole trzeźwości
Niektórzy imprezują wówczas do późna, a potem wcześnie rano odwożą samochodem dzieci do szkoły, czy sami podążają do pracy, nie zawsze będąc całkowicie trzeźwym.

Policja dostrzega ten problem i już zapowiada, że szczególnie w tak popularne imieniny, jak np. Zbigniewa, Józefa, czy Bogdana, kontrole policyjne będą znacznie częstsze. Takich badań kierowcy powinni spodziewać się zarówno wieczorami, jak i wczesnymi rankami następnie dnia.

W 2009 r. policja przeprowadziła w czasie kontroli drogowych około 2 mln badań stanu trzeźwości. W wyniku tych badań policjanci zatrzymali 173.324 pijanych kierujących pojazdami. W całym ubiegłym roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali 4.139 wypadków, w których zginęło 466 osób, a rannych zostało 5.318 osób. Najliczniejszą grupę nietrzeźwych sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Spowodowali oni 3.007 wypadków, w których zginęły 333 osoby, a ranne zostały 4.243 osoby.

Nietrzeźwi najczęściej uczestniczyli w zdarzeniach drogowych w ostatnich dniach tygodnia - w piątki (15,5%), soboty (19,2%) i niedziele (19,3%). Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że koniec tygodnia, dni wolne od pracy, sprzyjają spotkaniom towarzyskim i imprezom, podczas których spożywany jest alkohol. W trakcie doby do największej liczby wypadków dochodzi pomiędzy 17.00 a 22.00. W 2009 r. w tych godzinach nietrzeźwi uczestniczyli w 2.157 wypadkach. Zginęło w nich 236 osób, a rannych zostało 2.571 osób.

Polska Policja ma do dyspozycji blisko 7.400 urządzeń elektronicznych do badania stanu trzeźwości, w tym ponad 1.200 urządzeń stacjonarnych, alkomatów, i około 150 nowoczesnych urządzeń wskaźnikowych AlcoBlow. AlcoBlow pozwala na badanie stanu trzeźwości kierujących przez wydmuchanie powietrza z odległości około 10 cm od urządzenia, które po kilku sekundach wskazuje stan trzeźwości.
Tematy w artykule: alkohol policja pijani kierowcy wypadki

Podobne wiadomości:

Alfy 159 w Policji

auto motor i sport 0000-00-00

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.