mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Imieninowe kontrole trzeźwości

Imieninowe kontrole trzeźwości

Imieniny to wyśmienita okazja na spotkania ze znajomymi, podczas których bardzo często spożywany jest alkohol. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że po spożyciu alkoholu wielu kierowców siada za kierownicę.

Imieninowe kontrole trzeźwości
Niektórzy imprezują wówczas do późna, a potem wcześnie rano odwożą samochodem dzieci do szkoły, czy sami podążają do pracy, nie zawsze będąc całkowicie trzeźwym.

Policja dostrzega ten problem i już zapowiada, że szczególnie w tak popularne imieniny, jak np. Zbigniewa, Józefa, czy Bogdana, kontrole policyjne będą znacznie częstsze. Takich badań kierowcy powinni spodziewać się zarówno wieczorami, jak i wczesnymi rankami następnie dnia.

W 2009 r. policja przeprowadziła w czasie kontroli drogowych około 2 mln badań stanu trzeźwości. W wyniku tych badań policjanci zatrzymali 173.324 pijanych kierujących pojazdami. W całym ubiegłym roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali 4.139 wypadków, w których zginęło 466 osób, a rannych zostało 5.318 osób. Najliczniejszą grupę nietrzeźwych sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Spowodowali oni 3.007 wypadków, w których zginęły 333 osoby, a ranne zostały 4.243 osoby.

Nietrzeźwi najczęściej uczestniczyli w zdarzeniach drogowych w ostatnich dniach tygodnia - w piątki (15,5%), soboty (19,2%) i niedziele (19,3%). Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że koniec tygodnia, dni wolne od pracy, sprzyjają spotkaniom towarzyskim i imprezom, podczas których spożywany jest alkohol. W trakcie doby do największej liczby wypadków dochodzi pomiędzy 17.00 a 22.00. W 2009 r. w tych godzinach nietrzeźwi uczestniczyli w 2.157 wypadkach. Zginęło w nich 236 osób, a rannych zostało 2.571 osób.

Polska Policja ma do dyspozycji blisko 7.400 urządzeń elektronicznych do badania stanu trzeźwości, w tym ponad 1.200 urządzeń stacjonarnych, alkomatów, i około 150 nowoczesnych urządzeń wskaźnikowych AlcoBlow. AlcoBlow pozwala na badanie stanu trzeźwości kierujących przez wydmuchanie powietrza z odległości około 10 cm od urządzenia, które po kilku sekundach wskazuje stan trzeźwości.
Tematy w artykule: alkohol policja pijani kierowcy wypadki

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Alfy 159 w Policji

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.