mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Import używanych: Rekordowo, ale wciąż mniej

Import używanych: Rekordowo, ale wciąż mniej

Wrzesień był rekordowym miesiącem w bieżącym roku pod względem sprowadzonych do kraju używanych samochodów, jednak w porównaniu do wyników zeszłorocznych wciąż utrzymuje się wyraźna tendencja spadkowa.

Import używanych: Rekordowo, ale wciąż mniej
We wrześniu do kraju trafiło 70.356 aut używanych, z czego 69.044 z innych krajów unijnych. Do tej pory najlepszymi pod tym względem tegorocznymi miesiącami były lipiec (68.204) oraz sierpień (67.662). Dla porównania we wrześniu przed rokiem do kraju trafiło łącznie 94.719 używanych aut, a w rekordowym wówczas lipcu nasi rodacy sprowadzili aż 126.923 samochody.

Łącznie od stycznia do końca września do Polski wjechało już 524.381 aut, w tym 512.314 z UE. Szans na pobicie rekordowego 2008 roku, kiedy do kraju trafiło ponad 1,1 mln aut, nie ma już żadnych. Najprawdopodobniej tegoroczny wynik zamknie się liczbą nieco poniżej 700 tys.

O wiele niższe niż przed rokiem są także wpływy z akcyzy od sprowadzanych aut używanych. We wrześniu wpływy z tego tytułu wyniosły 53,9 mln zł, od początku roku 388,1 mln zł, ale do 1,4 mld zł, jakie skarb państwa zarobił przed rokiem brakuje, jak widać, bardzo dużo.

W dość szybkim tempie maleje udział najstarszych, ponad dziesięcioletnich, aut, w łącznej puli sprowadzonych do kraju samochodów. To niewątpliwie efekt programu dopłat do zakupu nowych aut przy jednoczesnym złomowaniu swoich starych samochodów, jaki wprowadziło wiele krajów w UE, w tym m.in. Niemcy, Francja, Włochy, a więc te rynki, które najczęściej są penetrowane przez naszych rodaków. Jeszcze w styczniu auta te stanowiły 47,4% wszystkich aut, jakie wjechały do Polski. We wrześniu udział ten wyniósł już tylko 38,3%.

Z 41,3 do 48,8 procent wzrósł udział aut w wieku od 4 do 10 lat, zaś najmłodszych zwiększył się z 11,2 do 12,9%.

Podobne wiadomości:

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Aktualności 2016-07-05

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Komentuj:

~dawidos 2009-10-27

zmusiłeś mnie swoim komentarzem bym dwa razy przeczytał ten tekst, i nie rozumie Twojejj frustracji Bartku. NIe widze tu aby ten dziennikarzyna ani się cieszył ani smucił z opisanego faktu. Po prostu pzredstawienie suche faktów bez żadnych emocji. Więcej obiektywizmu życze i bedzie lepiej, A tak swoja drogą ja też sie ciesze że maleje liczbe sproawddzonych do kraju używanych, choć to o niczym nie świadczy, to co mieli przywieźć handlarze już przywieźli, ci co mieli kupić już kuipili. A jeśli ktoś nie kupił niech idzie do pierwszego lepszego komisu tam bedzie miał na pęczki tego złomu z zachodu Europy

~Bartek 2009-10-27

I czym się podniecasz marny dziennikarzu? Naprawdę zależy Ci na biciu tych smutnych rekordów. Tak się składa, że jeżdżę bardzo często autostradą koło Berlina i widzę jakie pojazdy na numerach przejściowych kierują sie w kierunku granicy z Polską. Niestety jest to smutny obraz, gdyż większość aut to straszne złomy. I z czego się tu cieszyć?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.