mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Import używanych będzie maleć

Import używanych będzie maleć

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości import samochodów używanych do Polski będzie maleć - uważa Edyta Wasiluk z firmy Eurotax Polska, monitorującej rynek motoryzacyjny w Polsce.

Od początku tego roku do końca września sprowadzono do Polski ponad pół miliona używanych aut z zagranicy - podaje Eurotax. Dla porównania w roku 2002 takich samochodów przywieziono 179.059, a w roku ubiegłym - 33.060.

Jak wynika z badań Eurotaxu, 80 proc. sprowadzonych w tym roku używanych pojazdów ma więcej niż 8 lat. Głównie pochodzą one z Niemiec, a następnie z Francji, Belgii i Holandii. Średnia deklarowana wartość importowanych aut wynosi ok. 1600 zł. Od 1 maja br celnicy nie mogą weryfikować tej wartości.

"W tej sytuacji w Polsce ceny samochodów wyprodukowanych przed 1998 r. spadły nawet do 20 proc. Nastąpił renesans giełd samochodowych, powstało wiele nowych, ożywiły się strony ogłoszeniowe w prasie i Internecie. Jednaka polski rynek powoli wykazuje już objawy nasycenia, są coraz większe trudności ze sprzedażą tych samochodów" - powiedziała Edyta Wasiluk.

"W niedalekiej przyszłości import używanych samochodów do Polski będzie maleć. Nadal jednak auta najstarsze tracić będą na wartości. Natomiast na skutek podwyżek cen nowych aut, w przyszłym roku mogą zdrożeć samochody używane w wieku do 3 lat" - uważa Edyta Wasiluk.

Jej zdaniem napływ starych samochodów do Polski powinny wstrzymać m.in. przygotowywane przez resorty finansów i infrastruktury zmiany w przepisach, m.in. o opłatach rejestracyjnych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rzadki Lexus LX 570 trafił do Polski
Rzadki Lexus LX 570 trafił do Polski
Lexus LX 570 to największy SUV japońskiej marki. Do Polski trafiła właśnie limitowana edycja 50 egzemplarzy.