mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Inauguracja kampanii "Ostatni wyskok"

Inauguracja kampanii "Ostatni wyskok"

15 września zainaugorowana została kampania edukacyjna na rzecz zapinania pasów bezpieczeństwa "Ostatni wyskok" organizowana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Celem akcji jest zwiększenie liczby osób regularnie zapinających pasy bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Będzie to pierwsza z cyklu kampanii społecznych "Włącz myślenie", poświęconych bezpieczeństwu ruchu drogowego, realizowanych przez KRBRD. Kampanii towarzyszyć będą działania wspierające Policji, Krajowego Duszpasterza Kierowców oraz warszawskich taksówkarzy.

W 2004r. w Polsce wydarzyło się ponad 51 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło prawie 6 tysięcy osób, a ponad 64 tysiące zostało rannych. Najwyższy wskaźnik ofiar odnotowany został w przedziale wiekowym 18-24 lata. Młodzi stanowią aż 14% ogółu zabitych i 21% ogółu rannych.

Blisko 10% ofiar wypadków mogłoby uniknąć tragedii, gdyby 90% podróżnych regularnie zapinało pasy bezpieczeństwa. Wyniki badań przeprowadzonych w Europie dowiodły, że pasy bezpieczeństwa redukują o blisko 50% ryzyko wystąpienia śmiertelnych i ciężkich obrażeń w wyniku wypadku drogowego. Według szacunków Komisji Europejskiej dzięki podniesieniu poziomu wykorzystania pasów bezpieczeństwa można każdego roku uratować życie około 4.000 obywateli Wspólnoty.

Badania przeprowadzone przez TNS OBOP wskazują, że w Polsce tylko niewiele ponad 70% kierowców używa regularnie pasów bezpieczeństwa. Kierowcy w Polsce nie zapinają pasów bezpieczeństwa, ponieważ: mają złudne poczucie kontroli nad tym, co może zdarzyć się na drodze i przekonanie, że panują nad ryzykiem oraz nie mają wyrobionego właściwego nawyku.

Kampania "Ostatni wyskok" skierowana jest do osób w wieku 18-24, ponieważ w tej grupie wiekowej pasy na tylnym siedzeniu zapina tylko 15,5% mężczyzn i 22,9% kobiet. Kampania potrwa od 15 września do końca października br. i będzie cyklicznie powtarzana, aby utrwalić pozytywną postawę i nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących i w każdej sytuacji.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.