mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Inter Groclin patrzy na Wschód

Inter Groclin patrzy na Wschód

Jeden z największych wielkopolskich pracodawców i czołowy polski eksporter wyposażenia wnętrz samochodów, Inter Groclin Auto SA, wycofuje produkcję poza granice Unii Europejskiej. Zakłady w Grodzisku Wlkp. i w Karpicku zostaną przekształcone w zaplecze logistyczne i rozwojowo-badawcze.

Inter Groclin patrzy na Wschód

Przyczyna? Wysokie stopy procentowe, ciągłe zmiany przepisów i rosnące koszty pracy spowodowały, że produkcja w Polsce przestała być dla Groclinu opłacalna. „Rząd nie wspiera eksportu, brakuje przejrzystej polityki gospodarczej, ciągle zmieniają się przepisy. Chcąc utrzymać swoją pozycję, musimy szukać tańszych rynków pracy” - ujawnia Jerzy Pięta, rzecznik Groclinu.

We wrześniu 2005 r. za sumę 80 mln zł otworzył fabrykę w Użgorodzie. Groclin Karpaty to druga pod względem wielkości zachodnia inwestycja zagraniczna w Obwodzie Zakarpackim. W Użgorodzie pracuje obecnie 1200 osób, które produkują taki sam asortyment do zakładów krajowych. Teraz Groclin chce zbudować w Użgorodzie drugi zakład i podwoić zatrudnienie.

Niższe koszty zatrudnienia, a przez to niższe koszty produkcji mają uzdrowić trudną sytuację finansową Groclinu i poprawić jego rentowność. W nowych, zagranicznych już zakładach, Groclin będzie produkował ten sam asortyment, co dotychczas w fabrykach na terenie Wielkopolski, czyli fotele samochodowe, foteliki dziecięce do aut i poszycia foteli samochodowych.

Groclin przestanie inwestować w dwa istniejące zakłady w Grodzisku Wlkp. i Karpicku pod Wolsztynem. Nie oznacza to jednak, że 2700 osób tam zatrudnionych straci pracę. Obie fabryki będą działać co najmniej do końca roku. Dziś firma jest w stanie wręcz zatrudnić dalszych 200 osób, bo nie może sobie poradzić z realizacją zamówień. W przyszłości pozostałe w Wielkopolsce zakłady mają się stać zapleczem logistycznym i badawczym dla baz produkcyjnych na Ukrainie. Część obecnych pracowników będzie musiała się przekwalifikować. Groclin przewiduje dla nich system szkoleń.

Przeczytaj także:

Groclin przenosi się na Ukrainę (2006-11-10)

Groclin: nie będzie zwolnień w polskich zakładach (2006-03-28)

Profesjonalizm w każdym ściegu (2005-09-28)

 


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.