mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Inwestycja Boscha i Denso

Inwestycja Boscha i Denso

W ciągu dwóch lat w Mirkowie pod Wrocławiem powstanie fabryka produkująca filtry do samochodów z silnikami Diesla. Ich wytwarzaniem zajmie się spółka joint venture Advanced Diesel Particulate Filtres sp. z o.o., którą powołały Bosch i Denso.

Kapitał nowo powstałej spółki wynosi osiem milionów złotych, a kierować nią będą Masakuzu Tanaka z Denso i Teruo Komori z Boscha. Prace projektowe i przygotowawcze do uruchomienia produkcji filtrów rozpoczną się w miejscowości Kariya w Japonii. Spółka planuje również utworzenie zintegrowanego centrum rozwojowo-produkcyjnego.

Fabryka powstanie na 11 ha działce, która najprawdopodobniej zostanie włączona do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. W Mirkowie istnieje już od 2003 roku zakład Bosha, który zatrudnia 486 pracowników. W zakładzie produkowane są hamulce tarczowe i bębnowe, pompy hydrauliczne oraz korektory siły hamowania. Ich głównymi odbiorcami są między innymi General Motors, Ford, Fiat, Suzuki, Peugeot, Nissan, Opel, Dacia Iveco, Renault i TPCA.

W nowym zakładzie wytwarzane będą filtry cząstek stałych z ceramiki kordierytowej do pojazdów z silnikami Diesla. Ceramika kordierytowa, zastosowana w takich filtrach, gwarantuje między innymi niższe przeciwciśnienie spalin, a co za tym idzie, mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Poza tym ceramika kordierytowa jest stosunkowo lekkim materiałem i w porównaniu do konwencjonalnych materiałów łatwiejsza do wyprodukowania. To z kolei będzie miało wpływ na obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji.

Inwestycja Boscha i Denso będzie kosztowała 250 milionów złotych, a po jej zakończeniu w zakładzie docelowo zatrudnienie znajdzie 250 osób. Budowę fabryki ma wesprzeć również polski rząd.

Przeczytaj także:

Bosch i Denso inwestują we Wrocławiu (2007-07-24)


Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda pracuje nad hybrydą
Honda pracuje nad hybrydą
Japoński producent postawił sobie bardzo ambitny cel. Do 2030 roku dwie trzecie samochodów sprzedawanych przez tą markę ma być napędzana układem hybrydowym. Dlatego inżynierowie pracują nad nowym rozwiązaniem.