mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Inwestycje: Polska wicemistrzem Europy

Inwestycje: Polska wicemistrzem Europy

Polska znalazła się na drugim miejscu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w Europie. Wyprzedziła Wielką Brytanię, Francję i Rosję.

Inwestycje: Polska wicemistrzem Europy
Według raportu Atrakcyjność Inwestycyjna Europy autorstwa Ernst & Young w ciągu najbliższych trzech lat Polska będzie po Niemczech drugim najbardziej atrakcyjnym w Europie krajem do lokowania inwestycji. Polskę za najlepsze miejsce do inwestycji uważa co dziesiąty ankietowany inwestor powiedział. 35% badanych wybrało Niemcy, 8% Wielką Brytanię, a 7% Rosję.

Autorzy raportu podkreślili bardzo stabilną sytuację makroekonomiczną Polski zaznaczając, że jako jedyny kraj w UE, uniknęła recesji w 2009 r., a od początku kryzysu osiągnęła zdecydowanie najwyższy wzrost nie tylko w regionie, ale w całej Unii Europejskiej. - Wszystkie kraje regionu były dużo bardziej dotknięte światowym kryzysem niż Polska, co sprawiło, że zmienia się postrzeganie kraju i regionu w oczach inwestorów  – czytamy w raporcie. Jako atuty Polski, poza stabilną sytuacją makroekonomiczną, eksperci E&Y wymienili dostępność dobrze wykwalifikowanych i produktywnych pracowników, przyjazny biznesowi klimat i przejrzyste systemy podatkowy i prawny.
Podczas gdy atrakcyjność Polski rośnie, region Europy Środkowo – Wschodniej prezentuje się coraz słabiej. Jednak różnice między atrakcyjnością poszczególnych regionów są coraz mniejsze, co oznacza, że właściwie nie ma na świecie regionu, którzy inwestorzy uważają za jednoznacznie nieatrakcyjny.

W ostatnim czasie inwestycje w Polsce zaczynają być coraz bardziej zorientowane na potencjał intelektualny pracowników. Potwierdza to drugie w rankingu miejsce Krakowa wśród najatrakcyjniejszych na rynkach wschodzących kierunków lokowania inwestycji typu BPO.
Mimo kryzysu w strefie Euro, napływ inwestycji zagranicznych do Europy w 2011 roku był większy niż rok wcześniej – wynika z raportu Ernst & Young. Liczba inwestycji w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o 4% i osiągnęła rekordowy poziom: 3906 projektów. Natomiast liczba stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym miejsc pracy była najwyższa od 2007 roku i wyniosła ponad 157 tys.

Europa pozostaje drugim najatrakcyjniejszym kierunkiem inwestycyjnym po Chinach w skali całego świata. Największym inwestorem w Europie pozostają Stany Zjednoczone.

Podobne wiadomości:

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.