mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Inwestycje: Polska wicemistrzem Europy

Inwestycje: Polska wicemistrzem Europy

Polska znalazła się na drugim miejscu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w Europie. Wyprzedziła Wielką Brytanię, Francję i Rosję.

Inwestycje: Polska wicemistrzem Europy
Według raportu Atrakcyjność Inwestycyjna Europy autorstwa Ernst & Young w ciągu najbliższych trzech lat Polska będzie po Niemczech drugim najbardziej atrakcyjnym w Europie krajem do lokowania inwestycji. Polskę za najlepsze miejsce do inwestycji uważa co dziesiąty ankietowany inwestor powiedział. 35% badanych wybrało Niemcy, 8% Wielką Brytanię, a 7% Rosję.

Autorzy raportu podkreślili bardzo stabilną sytuację makroekonomiczną Polski zaznaczając, że jako jedyny kraj w UE, uniknęła recesji w 2009 r., a od początku kryzysu osiągnęła zdecydowanie najwyższy wzrost nie tylko w regionie, ale w całej Unii Europejskiej. - Wszystkie kraje regionu były dużo bardziej dotknięte światowym kryzysem niż Polska, co sprawiło, że zmienia się postrzeganie kraju i regionu w oczach inwestorów  – czytamy w raporcie. Jako atuty Polski, poza stabilną sytuacją makroekonomiczną, eksperci E&Y wymienili dostępność dobrze wykwalifikowanych i produktywnych pracowników, przyjazny biznesowi klimat i przejrzyste systemy podatkowy i prawny.
Podczas gdy atrakcyjność Polski rośnie, region Europy Środkowo – Wschodniej prezentuje się coraz słabiej. Jednak różnice między atrakcyjnością poszczególnych regionów są coraz mniejsze, co oznacza, że właściwie nie ma na świecie regionu, którzy inwestorzy uważają za jednoznacznie nieatrakcyjny.

W ostatnim czasie inwestycje w Polsce zaczynają być coraz bardziej zorientowane na potencjał intelektualny pracowników. Potwierdza to drugie w rankingu miejsce Krakowa wśród najatrakcyjniejszych na rynkach wschodzących kierunków lokowania inwestycji typu BPO.
Mimo kryzysu w strefie Euro, napływ inwestycji zagranicznych do Europy w 2011 roku był większy niż rok wcześniej – wynika z raportu Ernst & Young. Liczba inwestycji w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o 4% i osiągnęła rekordowy poziom: 3906 projektów. Natomiast liczba stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym miejsc pracy była najwyższa od 2007 roku i wyniosła ponad 157 tys.

Europa pozostaje drugim najatrakcyjniejszym kierunkiem inwestycyjnym po Chinach w skali całego świata. Największym inwestorem w Europie pozostają Stany Zjednoczone.

Podobne wiadomości:

Zachodnia Obwodnica Poznania gotowa!

Zachodnia Obwodnica Poznania gotowa!

Polskie drogi 2014-12-20

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq nagrodzona za design
Skoda Karoq nagrodzona za design
Czytelnicy magazynu "Auto Motor und Sport" uznali Skodę za najlepiej zaprojektowanego, kompaktowego SUV-a na rynku. Czeski model zdobył 28,7 proc. głosów i pokonał aż siedemnastu rywali.