mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Inwestycje japońskie w Polsce

Inwestycje japońskie w Polsce

Znaczenie inwestycji japońskich dla wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki oraz zwiększenie zainteresowania inwestorów japońskich polską ofertą inwestycyjną zostały zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej przez PAIiIZ - "Inwestycje japońskie - szanse, sukcesy i wyzwania".

Inwestycje japońskie w Polsce

W ubiegłym roku wartość wszystkich japońskich inwestycji była szacowana na ok. 150 mln euro, w tym roku wartość inwestycji samego Sharpa wynosi ok. 200 mln. euro. Większość japońskich projektów powstaje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych a łączna kwota wszystkich 26 inwestycji wynosi 5,2 mld zł. Dzięki nim powstanie ok. 14 tys. miejsc pracy. Najwięcej japońskich firm inwestuje w strefie wałbrzyskiej potem kolejno w katowickiej i pomorskiej.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez PAIiIZ wg. stanu na koniec 2005r., według kraju pochodzenia, w Polsce obecnych było 25 dużych inwestorów japońskich. Obecnie wśród największych inwestorów znajdują się takie firmy jak - Bridgestone, Sharp, Mitsubishi, NGK Insulators, Toyota, Toshiba, Denso, NSK Europe Limited, FUJI PHOTO (Europe), Panasonic Europe LTD, Kodak Ltd.

Ikuo Mizuki, radca z Ambasady Japonii w Polsce powiedział, że to co przyciąga japońskie firmy do Polski to przede wszystkim rozwój gospodarczy, dobrze wykształcone kadry oraz strategiczne położenie. Podkreślił, że polsko-japońskie stosunki w tej chwili wchodzą w nową fazę. "Nasze inwestycje w Polsce to nie tylko inwestycje w przemyśle motoryzacyjnym, ale również w elektronice" - dodał. Zwrócił również uwagę na przeszkody w rozpoczynaniu inwestycji w Polsce. "Dotyczą one przede wszystkim: procedur administracyjnych i infrastrukturalnych. Inwestorzy japońscy oczekują szerszego dostępu do informacji o Polsce oraz wsparcia ze strony władz lokalnych" - dodał.

Inwestycje zagraniczne w Polsce wiążą się z transferem zaawansowanych technologii, istotnym zwiększeniem nakładów inwestycyjnych w różnych sektorach oraz poprawą konkurencyjności produktowej i technologicznej polskich przedsiębiorstw. W dłuższym okresie, inwestycje, dzięki dyfuzji wiedzy i technologii wpływają korzystnie na proces przekształceń technologicznych oraz wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.

Przeczytaj także:

Japończycy dają pracę w Żarowie (2006-09-04)

Toyota zainwestuje 145 mln euro w Polsce (2006-08-02)

Japoński Sanden rozszerza działalność (2006-06-01)

Nifco otworzy fabrykę w Świdnicy (2006-03-22)

Przybywa inwestycji z Japonii (2005-10-21)


 

Tematy w artykule: inwestycje zagraniczne gospodarka

Podobne wiadomości:

Japończycy dają pracę w Żarowie

Japończycy dają pracę w Żarowie

Aktualności 2006-09-04

Toyota zainwestuje 145 mln euro w Polsce

Toyota zainwestuje 145 mln euro w Polsce

Aktualności 2006-08-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Seat Mii w nowych wersjach wyposażenia
Seat Mii w nowych wersjach wyposażenia
Seat prezentuje nowe, a właściwie odświeżone oblicze najmniejszego modelu Mii. Miejski model będzie teraz dostępny wyłącznie w 5-drzwiowym nadwoziu, a modyfikacje dotkną też poszczególnych wersji wyposażenia - od bazowej Style, przez Chic, po topową FR-Line.