mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Inwestycje w Polsce ocenione na "dobry"

Inwestycje w Polsce ocenione na "dobry"

Zagraniczni inwestorzy doceniają w Polsce wysoki popyt wewnętrzny, dostępność wykwalifikowanej kadry i stabilność polityczną - to wnioski wynikające z najnowszego raportu PAIiIZ nt. klimatu inwestycyjnego w Polsce. Ogólna ocena atrakcyjności inwestycyjnej kraju jest najwyższa w historii badania. Ogólny klimat inwestycyjny w Polsce w roku 2011 zastał oceniony jako dobry, awansując z dostatecznego z roku 2010.

Inwestycje w Polsce ocenione na
Badanie klimatu inwestycyjnego ma charakter cykliczny. Co roku PAIiIZ zwraca się do zagranicznych firm działających w Polsce z prośbą o dokonanie oceny warunków do inwestowania w kraju. W tegorocznej, piątej edycji badania sześciu na dziesięciu respondentów oceniło klimat inwestycyjny w Polsce jako bardzo dobry lub dobry. Średnia ocena, która wyniosła 3,59, jest najwyższą od 2007 r. kiedy przeprowadzono pierwsze badanie. Najwyżej oceniono wielkość rynku (ocena 4,04) oraz dostępność wykwalifikowanych pracowników (ocena 3,88) - ten czynnik obecnie dobrze lub bardzo dobrze ocenia ponad 2 razy więcej osób niż w 2007r co stanowi jeden z najwyższych wzrostów oceny. Kolejny najwyżej oceniany aspekt to stabilność polityczna (ocena 3,84). Niemal trzy czwarte badanych podsumowało ją jako dobrą lub bardzo dobrą,  podczas gdy jeszcze 5 lat temu była jednym z pięciu najsłabszych składników. W ciągu pięciu lat ocena stabilności politycznej wzrosła o 1,6 co jest największym wzrostem spośród wszystkich badanych obszarów w tym okresie. Obciążenia fiskalne zostały ocenione dobrze lub bardzo dobrze przez co czwartego badanego, co stanowi ponad dwukrotnie lepszy wynik niż w roku ubiegłym.

Najgorzej ze wszystkich obszarów inwestorzy postrzegają infrastrukturę, a dokładniej infrastrukturę drogową. Należy jednak zauważyć, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat ocena tego aspektu wzrastała systematycznie - z 1,6 w 2007 r. do 2,3 obecnie. Przepisy prawa to drugi najgorzej oceniany obszar, któremu tylko co piąty badany (21%) wystawił notę pozytywną. Ponad połowa respondentów ocenia dobrze lub bardzo dobrze współpracę z administracją lokalną.

Podobne wiadomości:

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.