mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Inżynierowie z Delphi współpracują z AGH

Inżynierowie z Delphi współpracują z AGH

W ramach Jubileuszu AGH firma Delphi przekazała model elektroniki samochodowej zaprojektowany i wykonany przez grupę inżynierów elektroników z Centrum Technicznego w Krakowie, dzięki któremu studenci AGH będą mogli zapoznać się z działaniem nowoczesnej elektroniki wykorzystywanej we współczesnych samochodach. Wśród ponad 800 pracowników krakowskiego Centrum Technicznego Delphi około 40% stanowią absolwenci AGH.

Inżynierowie z Delphi współpracują z AGH
- Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej będą mogli zapoznać się z działaniem nowoczesnej elektroniki wykorzystywanej we współczesnych samochodach – mówi Heinrich Kleinemeier, dyrektor krakowskiego Centrum Technicznego firmy Delphi. – Chcielibyśmy, aby zainteresowanie tematami związanymi z motoryzacją skłoniło najlepszych do rozwijania swoich pomysłów w naszej firmie.

Model elektroniki samochodowej służyć będzie studentom AGH podczas ćwiczeń laboratoryjnych związanych z protokołem transmisji danych po magistrali CAN oraz LIN. Magistrale te stosowane są w nowoczesnych samochodach do sterowania elementami i układami elektronicznymi oraz do diagnostyki samochodowej. Stanowisko będzie mogło mieć szerokie zastosowanie podczas ćwiczeń w laboratoriach na różnych katedrach wydziału.

Model elektroniki samochodowej

Sercem układów i elementów elektronicznych BCM [Body Control Module], produkt firmy Delphi stanowiący centralny moduł sterowania. Jest on kluczowym elementem systemu elektrycznego samochodu. Używa danych wejściowych zebranych z różnorakich czujników, innych modułów elektronicznych i manipulatorów (np. przycisków) dostępnych dla użytkownika.

Dodatkowe elementy modelu to: lampy przednie i tylne z pełną funkcjonalnością; silniki przedniej i tylnej wycieraczki; układ spryskiwaczy szyb; czujnik deszczu; serwomechanizmy centralnego zamka, zintegrowany zestaw wskaźników (panel z zegarami, kontrolkami i wyświetlaczem elektronicznym); stacyjka z kluczykiem do zdalnej komunikacji.

Oprócz funkcji sterowania, model nieustannie i automatycznie przeprowadza testy diagnostyczne, co umożliwia natychmiastowe wykrycie i lokalizację uszkodzeń oraz poinformowanie kierowcy o konieczności udania się do serwisu. Model zawiera złącze diagnostyczne EOBD umożliwiając obserwacje sygnałów, które aktualnie przesyłane są magistralą CAN (Controller Area Network). Przykładem może być czujnik deszczu, który w czasie opadów przekazuje informacje do centralnego modułu sterowania o intensywności deszczu, a ten w automatyczny sposób steruje prędkością działania wycieraczek.

Część z danych przesyłanych magistralą CAN przekazywana jest kierowcy za pomocą zintegrowanego zestawu wskaźników. Zawiera on niezbędne dla kierowcy informacje jak: prędkość jazdy, obroty silnika, poziom paliwa, wskaźniki ostrzegawcze i informacyjne.

Współpraca Delphi z uczelniami


Kraków od dawna był uważany za znaczące centrum naukowe i akademickie, a utworzenie Centrum Technicznego firmy Delphi stworzyło znakomitą okazję, by skierować uwagę świata motoryzacyjnego na techniczne zdolności polskich inżynierów. Mając wypracowaną przez ostatnie osiem lat markę, firma gotowa jest do przyjęcia kolejnych projektów i sprowadzenia nowych technologii pod dach krakowskiego ośrodka, a polscy inżynierowie od kilku lat wymieniają Delphi w pierwszej szóstce firm, w których chcieliby pracować.
 
Krakowskie Delphi od lat znane jest studentom lokalnych uczelni technicznych, między innymi z racji organizowanych praktyk studenckich oraz uczestnictwa w targach pracy. Zakres współpracy poszerzany jest między innymi o dni otwarte, warsztaty oraz inne formy.

Centrum Techniczne Delphi w Krakowie


Delphi jest jedną z największych firm działających w obszarze elektroniki, informatyki i mechatroniki samochodowej. Koncern zainwestował w Polsce ponad 380 milionów USD – nie tylko w produkcję, ale także, jako pierwsza firma z branży motoryzacyjnej, w badania i rozwój.

W grudniu 2007 r. Amerykańska Izba Handlowa przyznała Delphi wyróżnienie za „Doskonałość w Innowacjach”. Kryteria brane pod uwagę przy przyznawaniu tej nagrody, to rozwój, innowacje, wykorzystywanie wiedzy, transfer know-how do Polski, etyka w biznesie oraz wkład wniesiony w rozwój krajowego przemysłu. Jednym z istotnych aspektów w przyznaniu tego wyróżnienia Delphi był fakt, iż od 2000 roku działa w Krakowie nowoczesne Centrum Techniczne koncernu, zatrudniające dziś ponad 800 pracowników.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando