mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Iveco Stralis na CNG

Iveco Stralis na CNG

Ciężarówki Iveco Stralis od niedawna mogą być zasilane również sprężonym gazem ziemnym CNG (Compressed Natural Gas). Samochody te stanowią dopełnienie oferty pojazdów Iveco zasilanych CNG, która obecnie spełnia potrzeby transportowe praktycznie we wszystkich segmentach pojazdów użytkowych: gama Daily (3,5-6,5 t), EuroCargo (12-16 t) oraz Stralis (18-26 t) z silnikami o mocach od 106 do 272 KM.

Iveco Stralis na CNG
Stralis CNG wyposażony jest w silniki Cursor 8 o pojemności 7.8 l. Zasilanie odbywa się dzięki sprężonemu gazowi ziemnemu, dzięki któremu ciężarówka Iveco daleko wykracza poza standardy Euro 6 i mieści się w restrykcyjnych ograniczeniach przewidzianych przez przyszłą europejską normę EEV (Environmentally-friendly Enhanced Vehicle - Pojazdy Przyjazne Środowisku).

Silniki zastosowane w Stralisie napędzają już na całym świecie ponad 3500 autobusów miejskich zasilanych, które korzystają z CNG oraz ponad 1000 pojazdów komunalnych - śmieciarek eksploatowanych we Francji, we Włoszech, Hiszpanii i wkrótce w Portugalii. Zakłady oczyszczania miasta FCC w Madrycie już niedługo wejdą w posiadanie modeli Stralis CNG, powiększając swoją flotę, która docelowo liczyć będzie 675 samochodów ciężarowych z zasilaniem CNG.

Zasilanie realizowane jest przez układ wtrysku wielopunktowego składający się z 12 wtryskiwaczy gazu umieszczonych parami w każdym z kolektorów dolotowych prowadzących do poszczególnych cylindrów. Zgodnie ze standardami Iveco, sonda lambda jest częścią systemu sterowania przebiegiem spalania działającego w pętli zamkniętej. Zapewnia to zawsze stechiometryczny skład mieszanki , niezależnie od składu chemicznego wtryskiwanego gazu ziemnego. W układzie wydechowym znajduje się platynowo-palladowy katalizator potrójnego działania, eliminujący ze spalin składniki trujące: tlenek węgla CO, węglowodory HC oraz tlenki azotu NOx.

Czytaj także:

Iveco i nowy Stralis 2007-03-08
Zobacz koniecznie: Wszystko o Iveco
Tematy w artykule: Iveco Iveco Stralis

Podobne wiadomości:

Iveco Daily z najwyższą wartością rezydualną

Iveco Daily z najwyższą wartością rezydualną

Ciężarówki i Autobusy 2015-02-17

Iveco Daily z 8-biegową automatyczną przekładnią Hi-Matic

Iveco Daily z 8-biegową automatyczną...

Ciężarówki i Autobusy 2015-01-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross