mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > JCB chce kupić Jaguara

JCB chce kupić Jaguara

Brytyjska firma JCB specjalizująca się w produkcji maszyn budowlanych wyraziła zainteresowanie kupnem brytyjskiej marki Jaguar, która od kilkunastu lat jest własnością amerykańskiego Forda.

JCB chce kupić Jaguara

Przedstawicielka prasowa firmy JCB poinformowała wczoraj, iż prezes firmy, Anthony Barnford jest zainteresowany kupnem Jaguara, jeśli tylko Ford zdecyduje się oddzielić przynoszącą straty markę od Land Rovera. Przedstawiciele prasowi należącej do koncernu Premier Automotive Group (PAG) póki co nie zabierają żadnego stanowiska w tej sprawie.

Analitycy rynku motoryzacyjnego wskazywali jako potencjalnego nabywcę, bogatego rosyjskiego biznesmena, Nikolaja Smolenskiego, który wykupił w 2004 roku brytyjską markę TVR, produkująca sportowe samochody. Zainteresowanie przyszło jednak ze strony prężnie rozwijającej się firmy, której pojazd poprawił w tym tygodniu rekord szybkości, jeśli chodzi o silniki wysokoprężne.

Ford wykupił markę Jaguar w 1989 roku za ponad trzy miliardy dolarów, lecz już od początku przynosiła ona najsłabsze profity z grupy PAG, w która wchodziły także Volvo, Land Rover oraz Aston Martin. W grudniu zeszłego roku Ford musiał doinwestować ponad miliard funtów, aby pokryć ogromne straty. Była to już druga dekapitalizacja w przeciągu niespełna dwóch lat. W 2004 Jaguar był zmuszony zredukować zatrudnienie w fabrykach o ponad 1,150 osób, a część produkcji przenieść do fabryki w pobliżu Birmingham. 

Oficjalna decyzja zostanie podjęta już niebawem, gdyż Ford niedawno zapowiedział iż spodziewa się na ten rok strat ze strony PAG, analizując dotychczasowe trendy w sprzedaży.

Czytaj także:

Hyundai nie chce Jaguara (2006-08-18)

Jaguar w opałach (2006-08-03)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar Ford JCB

Podobne wiadomości:

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Aktualności 2017-09-06

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w salonach

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w...

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.