mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > JEDŹ 300 km/h!

JEDŹ 300 km/h!

Niemożliwe? - a jednak tak! Nie ma co ukrywać, że obecnie produkowane, mocne auta są zdolne do podróżowania ponad umówioną przez producentów, elektronicznie zablokowaną granicę 250 km/h. Według nich chcemy jednak jeszcze więcej...

JEDŹ 300 km/h!


Producenci mówią, że chcemy jeździć szybciej. O ile? - na to każdy musi odpowiedziweć sobie sam, przed własnym sumieniem biorąc pod uwagę własne umiejętności, możliwości auta i przede wszystkim warunki na naszych drogach. Bo sprawa dotyczy także Polski, gdzie sprzedaje się coraz więcej drogich, a więc i szybkich samochodów.

Według doniesień serwisu AutomotiveNews, producenci aut zdolnych do bardzo szybkiej jazdy powoli i po cichu skłaniają się ku odłożeniu w kąt swojej nieformalnej umowy dotyczącej blokowania rozpędzania się ich samochodów ponad 250 km/h. Takie marki jak Audi, BMW, Mercedes, Jaguar, czy Lexus twierdzą, że ich klienci nie lubią elektronicznych systemów odcinających dopływ paliwa i redukujących pęd ku prędkości.

Chodzi tu zwłaszcza o pojedynek na możliwości: każde Porsche, nawet mały Boxster, ale nie Cayenne, jest zdolne do jazdy powyżej 250km/h - firma daje swoim klientom sposobność do pełnego wykorzystania potencjału auta. Z kolei mocniejsze wersje limuzyn (a zwłaszcza wersje M-Power u BMW i AMG u Mercedesa) dławią silnik zgodnie z elektronicznym zabezpieczeniem.

mojeauto.pl postanowiło zapytać o opinię na ten temat producentów, innych dziennikarzy motoryzacyjnych i samych zainteresowanych - internautów.

Zapraszamy do przesyłania opinii w tej sprawie na adres: redakcja@mojeauto.pl.

Wkrótce opublikujemy Państwa opinie, a poniżej komentarze:


podkomisarz Marcin Szyndler, KG Policji

"W Polsce obowiązują ścisłe przepisy ograniczające maksymalną możliwą prędkość, z jaką mogą poruszać się samochody i Policja nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie. Nie będzie także żadnych zmian w funkcjonowaniu Policji - wszyscy kierujący nadal muszą liczyć się z takimi samymi konsekwencjami w przypadku łamaniu prawa."

Natomiast jeżeli chodzi o sam czynnik psychologiczny i bezpieczeństwa: "W Polsce nie ma tak naprawdę dróg, które pozwalałyby na rozpędzenie się i utrzymanie takiej prędkości. Najbardziej boimy się natomiast o młodych kierowców. Ci jednak mają ograniczony dostęp do mocnych aut. Niektórzy kierujący są natomiast niebezpieczni bez względu na prędkość."


Maciej Janiszewski, Marketing & PR Manager, JLR Polska, importer aut Jaguar i Land Rover:

"Dla polskiego rynku ta informacja nie ma większego znaczenia. Sprawę prędkości maksymalnej jasno regulują przepisy ruchu drogowego i jakiekolwiek zmiany w elektronicznych ograniczeniach osiągów samochodów są raczej zabiegiem marketingowym. Auto są już świetnie wyposażone, a więc klientów ma przyciągnąć możliwość osiągania coraz większych prędkości, także w takich samochodach jak Land Rover."


Włodzimierz Zientarski, redaktor naczelny magazynu Auto VIP, współautor programu Pasjonaci:

"Aberracji nie ma końca. Powinno się to zakończyć zaskarżeniem koncernów motoryzacyjnych o produkowanie śmiercionośnych aut, na podobnej zasadzie jak zrobili to chorzy na raka z koncernami tytoniowymi. Ich zdaniem powodowały u nich chorobę poprzez uzależnianie od swoich produktów, a koncerny motoryzacyjne wyzwalają w nas potrzebę szybkiej jazdy, kiedy jedynym krajem, który na to zezwala są Niemcy. Czysta paranoja i chwyt marketingowy."

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.