mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jacht kontra samochód

Jacht kontra samochód

Rywalizacja pomiędzy różnymi środkami transportu nie jest niczym nowym. Nawet takimi, które poruszają się w różnych środowiskach. Tym razem do boju staną jacht oraz Renault Megane. Miejscem rywalizacji będzie trasa Świnoujście-Hel.

Jacht kontra samochód
Roman Paszke planuje pobicie rekordu na trasie Świnoujście-Gdynia. Załoga płynąca wzdłuż polskiego wybrzeża jednym z najszybszych jachtów na świecie będzie jednocześnie rywalizować z Renault Megane ECO2 prowadzonym przez Marcina Ślęzaka i pilota Andrzeja Bownika na odcinku Świnoujście-Hel. Próba pobicia rekordu jest elementem przygotowań do samotnego rejsu dookoła świata, w jaki Roman Paszke zamierza wyruszyć pod koniec tego roku.

Rekord Romana Paszke na trasie Świnoujście-Gdynia wynosi 13 godzin, 40 minut i 11 sekund i został ustanowiony w 1999 r. W tegorocznej próbie z poprzedniej rekordowej załogi Romana Paszke bierze udział Bogusław Linda i Robert Janecki (nawigator). Aktualny rekord trasy (ustanowiony w 2007 r.) należy do Wojciecha Kaliskiego i wynosi 13 godzin 32 minuty. Zbliżająca się próba będzie nie tylko wyścigiem z czasem, ale także na części trasy − wyścigiem z samochodem poruszającym się równolegle w ruchu ulicznym.

Zasady wyścigu są proste – zarówno jacht, jak i samochód muszą w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wzdłuż polskiego wybrzeża, stosując się do obowiązujących przepisów.

W rywalizacji z łodzią weźmie udział Renault Megane 1.5 dCi o mocy 105 KM, w wersji Expression, które należy do gamy samochodów Renault ECO2 (emisja spalin poniżej 137 g CO2/km). Pomysł próby bicia rekordu na polskim wybrzeżu przy jednoczesnej rywalizacji z ekologicznym samochodem to wynik współpracy Romana Paszke z Renault Polska.

Ważący 10 ton katamaran Gemini 3, zbudowany na specjalne zamówienie w 2007 r. w Szwecji, osiąga prędkość pod żaglami dochodzącą nawet do 38,6 węzła (71,5 km/h), co daje mu miejsce wśród najszybszych jachtów żaglowych na świecie. Łączna powierzchnia żagli tego długiego na 28 m i szerokiego na 14 m jachtu to prawie 700 m2!

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Renault Megane
Renault Megane
Cena podstawowa już od: 59 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Renault wzywa auta do serwisu

Renault wzywa auta do serwisu

Aktualności 2016-11-15

Renault Scenic z nowym silnikiem

Renault Scenic z nowym silnikiem

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.