mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jacht kontra samochód

Jacht kontra samochód

Rywalizacja pomiędzy różnymi środkami transportu nie jest niczym nowym. Nawet takimi, które poruszają się w różnych środowiskach. Tym razem do boju staną jacht oraz Renault Megane. Miejscem rywalizacji będzie trasa Świnoujście-Hel.

Jacht kontra samochód
Roman Paszke planuje pobicie rekordu na trasie Świnoujście-Gdynia. Załoga płynąca wzdłuż polskiego wybrzeża jednym z najszybszych jachtów na świecie będzie jednocześnie rywalizować z Renault Megane ECO2 prowadzonym przez Marcina Ślęzaka i pilota Andrzeja Bownika na odcinku Świnoujście-Hel. Próba pobicia rekordu jest elementem przygotowań do samotnego rejsu dookoła świata, w jaki Roman Paszke zamierza wyruszyć pod koniec tego roku.

Rekord Romana Paszke na trasie Świnoujście-Gdynia wynosi 13 godzin, 40 minut i 11 sekund i został ustanowiony w 1999 r. W tegorocznej próbie z poprzedniej rekordowej załogi Romana Paszke bierze udział Bogusław Linda i Robert Janecki (nawigator). Aktualny rekord trasy (ustanowiony w 2007 r.) należy do Wojciecha Kaliskiego i wynosi 13 godzin 32 minuty. Zbliżająca się próba będzie nie tylko wyścigiem z czasem, ale także na części trasy − wyścigiem z samochodem poruszającym się równolegle w ruchu ulicznym.

Zasady wyścigu są proste – zarówno jacht, jak i samochód muszą w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wzdłuż polskiego wybrzeża, stosując się do obowiązujących przepisów.

W rywalizacji z łodzią weźmie udział Renault Megane 1.5 dCi o mocy 105 KM, w wersji Expression, które należy do gamy samochodów Renault ECO2 (emisja spalin poniżej 137 g CO2/km). Pomysł próby bicia rekordu na polskim wybrzeżu przy jednoczesnej rywalizacji z ekologicznym samochodem to wynik współpracy Romana Paszke z Renault Polska.

Ważący 10 ton katamaran Gemini 3, zbudowany na specjalne zamówienie w 2007 r. w Szwecji, osiąga prędkość pod żaglami dochodzącą nawet do 38,6 węzła (71,5 km/h), co daje mu miejsce wśród najszybszych jachtów żaglowych na świecie. Łączna powierzchnia żagli tego długiego na 28 m i szerokiego na 14 m jachtu to prawie 700 m2!

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Renault Megane
Renault Megane
Cena podstawowa już od: 59 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Renault wzywa auta do serwisu

Renault wzywa auta do serwisu

Aktualności 2016-11-15

Ford Fiesta, Opel Corsa, Renault Clio, Skoda...

auto motor i sport 0000-00-00

Małe auta, duże możliwości. Małe samochody nie muszą już udowadniać, że niczego im nie brak. Teraz pokazują, że mogą z powodzeniem zastąpić auta o numer większe. Którym maluchom udaje się to najlepiej? W szranki stają nowe Polo oraz Fiesta, Fabia, Corsa i Clio.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.