mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jadąc agresywnie, zyskujesz tylko minutę

Jadąc agresywnie, zyskujesz tylko minutę

Kierowca agresywnie prowadzący samochód przejeżdża dystans 44 km zaledwie o 1 minutę szybciej niż osoba, która pokonuje ten sam odcinek w sposób płynny - wynika z raportu Uniwersytetu Monash, zajmującego się badaniem wypadków drogowych. Podobne wnioski wyciąga także Szkoła Jazdy Renault, która zwraca dodatkowo uwagę na kiepskie umiejętności prowadzenia pojazdów u większości polskich kierowców.

Jadąc agresywnie, zyskujesz tylko minutę
Pośpiech, który często towarzyszy świątecznym wyjazdom, może powodować dodatkowe zagrożenia na drodze, a jak pokazują badania przeprowadzone dla Szkoły Jazdy Renault, aż 60% kierowców nie wie jak należy zachować się w sytuacji poślizgu.

Częsta zmiana pasa na drodze, niebezpieczne wymijanie innych samochodów, wyprzedzanie „na trzeciego” czy na ostrych zakrętach, gwałtowne hamowanie i ruszanie spod świateł to typowe zachowania agresywnych kierowców, którzy sądzą, że dzięki temu szybciej dojadą do celu. Jednak w rzeczywistości agresywna jazda przynosi więcej strat niż zysków. Hamowanie w ostatniej chwili, „wciskanie się” między inne pojazdy oraz nadmierna prędkość są bardzo niebezpieczne zarówno dla kierowców jak i pieszych – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault – Przy takim stylu jazdy nietrudno o poważny wypadek, szczególnie w zimowych warunkach drogowych.

Agresywna i ryzykowna jazda znacznie obniża kontrolę nad samochodem, szczególnie
w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Szkoły Jazdy Renault przez TNS OBOP, aż 60% kierowców nie wie jak należy reagować w przypadku wystąpienia poślizgu. Te same badania wykazały, że jedynie 40% kierowców wie, co należy zrobić w przypadku wystąpienia nagłej konieczności ominięcia przeszkody.

Agresywna jazda to także wymierne straty w domowym budżecie kierowcy. Auto szybciej się eksploatuje i zużywa znacznie więcej paliwa, co dodatkowo zwiększa ilość dwutlenku węgla wydzielanego do atmosfery – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Zarówno względy bezpieczeństwa, jak również kwestie ekonomiczne przemawiają za tym, aby kierowcy stosowali się do zasad EKO-JAZDY, czyli płynnego stylu prowadzenia auta  – dodają.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~koko 2008-12-23

hahaha ale bzdety ja moim bmw e36 wymiatam po miescie, mijam wszystkich tandeciarzy w biedoklepach typu daewo, fiat ostatni zamontowalem szpera kupionom na allegro i jestem krolem drogi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.