mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jadąc agresywnie, zyskujesz tylko minutę

Jadąc agresywnie, zyskujesz tylko minutę

Kierowca agresywnie prowadzący samochód przejeżdża dystans 44 km zaledwie o 1 minutę szybciej niż osoba, która pokonuje ten sam odcinek w sposób płynny - wynika z raportu Uniwersytetu Monash, zajmującego się badaniem wypadków drogowych. Podobne wnioski wyciąga także Szkoła Jazdy Renault, która zwraca dodatkowo uwagę na kiepskie umiejętności prowadzenia pojazdów u większości polskich kierowców.

Jadąc agresywnie, zyskujesz tylko minutę
Pośpiech, który często towarzyszy świątecznym wyjazdom, może powodować dodatkowe zagrożenia na drodze, a jak pokazują badania przeprowadzone dla Szkoły Jazdy Renault, aż 60% kierowców nie wie jak należy zachować się w sytuacji poślizgu.

Częsta zmiana pasa na drodze, niebezpieczne wymijanie innych samochodów, wyprzedzanie „na trzeciego” czy na ostrych zakrętach, gwałtowne hamowanie i ruszanie spod świateł to typowe zachowania agresywnych kierowców, którzy sądzą, że dzięki temu szybciej dojadą do celu. Jednak w rzeczywistości agresywna jazda przynosi więcej strat niż zysków. Hamowanie w ostatniej chwili, „wciskanie się” między inne pojazdy oraz nadmierna prędkość są bardzo niebezpieczne zarówno dla kierowców jak i pieszych – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault – Przy takim stylu jazdy nietrudno o poważny wypadek, szczególnie w zimowych warunkach drogowych.

Agresywna i ryzykowna jazda znacznie obniża kontrolę nad samochodem, szczególnie
w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Szkoły Jazdy Renault przez TNS OBOP, aż 60% kierowców nie wie jak należy reagować w przypadku wystąpienia poślizgu. Te same badania wykazały, że jedynie 40% kierowców wie, co należy zrobić w przypadku wystąpienia nagłej konieczności ominięcia przeszkody.

Agresywna jazda to także wymierne straty w domowym budżecie kierowcy. Auto szybciej się eksploatuje i zużywa znacznie więcej paliwa, co dodatkowo zwiększa ilość dwutlenku węgla wydzielanego do atmosfery – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Zarówno względy bezpieczeństwa, jak również kwestie ekonomiczne przemawiają za tym, aby kierowcy stosowali się do zasad EKO-JAZDY, czyli płynnego stylu prowadzenia auta  – dodają.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~koko 2008-12-23

hahaha ale bzdety ja moim bmw e36 wymiatam po miescie, mijam wszystkich tandeciarzy w biedoklepach typu daewo, fiat ostatni zamontowalem szpera kupionom na allegro i jestem krolem drogi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech