mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jaguar i ekologia

Jaguar i ekologia

Kwestia ekologii to nie tylko oszczędne jednostki napędowe. Aby auto mogło zaliczać się do przyjaznych środowisku, trzeba o tym myśleć już podczas prac projektowych i produkcyjnych.

Jaguar i ekologia
Najnowsze wcielenie modelu Jaguar XJ, które jest najmłodszym dzieckiem stajni Jaguara, to właśnie przykład takiego działania nakierowanego na ochronę środowiska. Dlatego też Jaguar XJ ma bardzo duże szanse stać się jednym z najbardziej ekologicznych samochodów w swojej klasie.

Poprzedni model Jaguara XJ dwa lata z rzędu (w 2008 i 2009 roku) zdobył prestiżowy tytuł "Najbardziej ekologicznego luksusowego samochodu Wielkiej Brytanii" nadawanego przez Environmental Transport Association’s Car Buyers Guide. Najnowsza wersja ma dużą szansę powtórzyć sukces poprzednika.

W Jaguarze już na wczesnym etapie projektowania modelu brane są pod uwagę kryteria środowiskowe. Celem jest zminimalizowanie wpływu samochodów na środowisko, niezależnie od cyklu życia produktu – od samego procesu wytwarzania, przez użytkowanie pojazdu po jego utylizację. Nie inaczej było w przypadku Jaguara XJ.

Podobnie jak we wcześniejszym modelu, cała konstrukcja najnowszego XJ jest zbudowana z aluminium i magnezu. Sprawia to, że samochód jest o prawie 160 kg lżejszy, niż gdyby był wykonany z tradycyjnych komponentów. To pozwala znacznie obniżyć spalanie paliwa (nawet o około 10% na 100 km), a w rezultacie - emisję dwutlenku węgla. Co więcej, lekka aluminiowa konstrukcja nowej wersji XJ wykonana jest w 50% z materiału recyklingowanego, do przetworzenia którego wykorzystuje się jedynie 5% energii niezbędnej do uzyskania takiej samej ilości nowego aluminium. Pozwala to zredukować emisję CO2 o ponad trzy tony na jeden egzemplarz Jaguara XJ, w porównaniu z nadwoziami wykonanymi z nowego aluminium. Poza konstrukcją, dodatkowo wewnątrz każdego samochodu wykorzystano aż 37 kg surowców recykingowanych. Niezwykle ważny jest również fakt, że 85% samochodu będzie mogło zostać ponownie przetworzone po zakończeniu jego eksploatacji.

Również nowe silniki Jaguara XJ pod względem kwestii ekologicznych zaliczają się do ścisłej czołówki:
-  3,0-litrowy silnik Diesla, 275 KM, AJ-V6D III generacji łączy znakomite przyspieszenie (0-100 km/h w 6,4 sekundy) z jednym z najniższych spalań i poziomów emisji CO2 w segmencie dieslowskim;
- 5,0-litrowy, 510-konny benzynowy AJ-V8 III generacji z doładowaniem mechanicznym, osiągający prędkość 100 km/h w 4,9 sekundy prezentuje najlepszy w klasie wynik emisji CO2 – tylko 289 g/km.

Godne uwagi jest także zastosowanie nowych żarówek ksenonowych w reflektorach, które pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 1,4 kg na każde przejechane 1000 km.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jaguar XJ
Jaguar XJ
Cena podstawowa już od: 429 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Jaguar XJ Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar Jaguar XJ ekologia

Podobne wiadomości:

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Aktualności 2017-04-13

Jaguar XJ Sentinel– bunkier na kółkach

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando