mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jaguar ma 75 lat

Jaguar ma 75 lat

Dokładnie dziś Jaguar obchodzi swoje 75. urodziny. 75 lat temu w hotelu Mayfair w Londynie miała miejsce prezentacja przełomowego modelu marki SS - Jaguara. Sir William Lyons postanowił nadać mu nazwę, która podkreślałaby charakter samochodu.

Jaguar ma 75 lat
Jaguar Cars Ltd. został założony w 1922 roku jako Swallow Sidecar Company (w skrócie SS), początkowo firma zajmowała się produkcją wózków bocznych do motocykli, ale już w 1927 roku rozpoczęła produkcję samochodów. Pierwszy z wielu legendarnych modeli Jaguara powstał w roku 1931 pod nazwą SS1. Samochody stawały się coraz bardziej wyrafinowane, więc zaczęto poszukiwać nazwy, która lepiej odzwierciedli ich duszę. Nie bez znaczenia był również fakt, że w okresie drugiej wojny światowej skrót SS niefortunnie kojarzył się z oficerami Trzeciej Rzeszy.


- 23 września to dla nas wyjątkowy dzień, obchodzimy dziś 75 urodziny istnienia marki Jaguar. Ale nie świętujemy tylko dzisiaj – cały 2010 rok wypełniony jest licznymi wydarzeniami podkreślającymi ten jubileusz i koncentrujemy się na prezentowaniu nie tylko naszej obecnej oferty, ale także przypominamy, jak Jaguar stał legendą motoryzacji – powiedziała Karolina Sobkowiak, Jaguar Brand Manager.

Pierwszy Jaguar był napędzany nowym silnikiem 2,5 l z rozrządem OHV o mocy ponad 100 KM. Większy model (2,5 l limuzyna) miał kosztować około 635 funtów - tak spekulowano przed premierą, jednak w rzeczywistości SS oferował ten model od 385 funtów, nie obniżając standardów wykonania. Tak oto narodził się Jaguar - początkowo funkcjonujący jako SS Jaguar a od 1945 roku jako samodzielna nazwa.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar jubileusz historia

Podobne wiadomości:

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Samochody luksusowe 2016-11-18

Jaguar I-Pace Concept - elektryczny kocur

Jaguar I-Pace Concept - elektryczny kocur

Premiery 2016-11-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Brytyjskie źródła donoszą, powołując się na szefa europejskiego oddziału Lexusa, że już za cztery lata japoński producent zaoferuje klientom samochody elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi.