mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jaguar ma 75 lat

Jaguar ma 75 lat

Dokładnie dziś Jaguar obchodzi swoje 75. urodziny. 75 lat temu w hotelu Mayfair w Londynie miała miejsce prezentacja przełomowego modelu marki SS - Jaguara. Sir William Lyons postanowił nadać mu nazwę, która podkreślałaby charakter samochodu.

Jaguar ma 75 lat
Jaguar Cars Ltd. został założony w 1922 roku jako Swallow Sidecar Company (w skrócie SS), początkowo firma zajmowała się produkcją wózków bocznych do motocykli, ale już w 1927 roku rozpoczęła produkcję samochodów. Pierwszy z wielu legendarnych modeli Jaguara powstał w roku 1931 pod nazwą SS1. Samochody stawały się coraz bardziej wyrafinowane, więc zaczęto poszukiwać nazwy, która lepiej odzwierciedli ich duszę. Nie bez znaczenia był również fakt, że w okresie drugiej wojny światowej skrót SS niefortunnie kojarzył się z oficerami Trzeciej Rzeszy.


- 23 września to dla nas wyjątkowy dzień, obchodzimy dziś 75 urodziny istnienia marki Jaguar. Ale nie świętujemy tylko dzisiaj – cały 2010 rok wypełniony jest licznymi wydarzeniami podkreślającymi ten jubileusz i koncentrujemy się na prezentowaniu nie tylko naszej obecnej oferty, ale także przypominamy, jak Jaguar stał legendą motoryzacji – powiedziała Karolina Sobkowiak, Jaguar Brand Manager.

Pierwszy Jaguar był napędzany nowym silnikiem 2,5 l z rozrządem OHV o mocy ponad 100 KM. Większy model (2,5 l limuzyna) miał kosztować około 635 funtów - tak spekulowano przed premierą, jednak w rzeczywistości SS oferował ten model od 385 funtów, nie obniżając standardów wykonania. Tak oto narodził się Jaguar - początkowo funkcjonujący jako SS Jaguar a od 1945 roku jako samodzielna nazwa.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar jubileusz historia

Podobne wiadomości:

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Aktualności 2017-04-13

Elektryczny Jaguar I-Pace - premiera w Genewie

Elektryczny Jaguar I-Pace - premiera w...

Aktualności 2017-03-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.