Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jaguar na jednej platformie?

Jaguar na jednej platformie?

Według informacji pochodzących od jednego z inżynierów, szefostwo Jaguara zamierza w bliskiej przyszłości opierać wszystkie swoje modele na jednakowej architekturze płyty podłogowej.

Jaguar na jednej platformie?

Al Kammerer, dyrektor ds. rozwoju produktu marki Jaguar oraz Land Rover wytłumaczył podczas konferencji prasowej jaka odbyła się w czasie ostatnich targów w Detroit, że stosowanie trzech różnych płyt podłogowych oraz trzech rodzajów nadwozia, z czego dwa z nich są aluminiowe, a jedno ze stali, nie jest optymalne. Dodał także, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłaby uniwersalna architektura płyty podłogowej. Jednak wymaga to sporej inwestycji.

Producent zaczął się powoli przymierzać do wdrażania tego projektu, jednakże cel nie został jeszcze osiągnięty podczas projektowania modelu XF. Auto ma zastąpić wysłużonego S-Type`a zaraz na początku 2008 roku. XF używać będzie przeprojektowanej płyty podłogowej z aktualnej wersji jego protoplasty. Tej samej konstrukcji używał także Lincoln LS sedan.

Kolejną kwestią do rozwiązania jest standaryzacja materiałów do budowy nadwozia. Użycie aluminium w karoserii oraz układzie napędowym powoduje, że model XJ sedan oraz XK Coupe jest dużo droższy niż w opcji, która zakładałaby użycie materiałów stalowych. Zwraca się to w wydajności samochodu, bowiem przy mniejszej masie wynikającej z zastosowania aluminium silniki pracują bardziej wydajnie.

Producent długo rozważał możliwość użycia lekkich stopów w modelu XF. Zamiast tego zdecydowano się w końcu na użycie materiałów stalowych. Kolejnym argumentem przeciwko stosowaniu nadwozia z lekkiego stopu jest fakt, że proces jego tłoczenia zajmuje więcej czasu. W tym wypadku produkcja samochodu zostałaby przesunięta o kolejne 18 miesięcy.

Czytaj także:

Odważny Jaguar (2007-01-03)

Jaguar XK najlepszy wg Top Gear (2006-12-13)

Filmowe Jaguary (2006-12-07)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar

Podobne wiadomości:

Jaguar szykuje dwa elektryczne modele

Jaguar szykuje dwa elektryczne modele

Samochody luksusowe 2016-07-27

Car of the Year - znamy zwycięzce!

Car of the Year - znamy zwycięzce!

Aktualności 2016-02-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak dobrze wybrać klocki i tarcze hamulcowe?
Jak dobrze wybrać klocki i tarcze hamulcowe?
Sprawne hamulce zawsze są podstawą bezpiecznej jazdy samochodem. Dlatego kierowca szczególną uwagę powinien zwrócić na układ hamulcowy, by utrzymywać go w dobrej kondycji. Gdy przyjdzie moment, w który należy wyminięć jego elementy do warto wiedzieć jak dobrze wybrać klocki i tarcze hamulcowe.