mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jaguar na jednej platformie?

Jaguar na jednej platformie?

Według informacji pochodzących od jednego z inżynierów, szefostwo Jaguara zamierza w bliskiej przyszłości opierać wszystkie swoje modele na jednakowej architekturze płyty podłogowej.

Jaguar na jednej platformie?

Al Kammerer, dyrektor ds. rozwoju produktu marki Jaguar oraz Land Rover wytłumaczył podczas konferencji prasowej jaka odbyła się w czasie ostatnich targów w Detroit, że stosowanie trzech różnych płyt podłogowych oraz trzech rodzajów nadwozia, z czego dwa z nich są aluminiowe, a jedno ze stali, nie jest optymalne. Dodał także, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłaby uniwersalna architektura płyty podłogowej. Jednak wymaga to sporej inwestycji.

Producent zaczął się powoli przymierzać do wdrażania tego projektu, jednakże cel nie został jeszcze osiągnięty podczas projektowania modelu XF. Auto ma zastąpić wysłużonego S-Type`a zaraz na początku 2008 roku. XF używać będzie przeprojektowanej płyty podłogowej z aktualnej wersji jego protoplasty. Tej samej konstrukcji używał także Lincoln LS sedan.

Kolejną kwestią do rozwiązania jest standaryzacja materiałów do budowy nadwozia. Użycie aluminium w karoserii oraz układzie napędowym powoduje, że model XJ sedan oraz XK Coupe jest dużo droższy niż w opcji, która zakładałaby użycie materiałów stalowych. Zwraca się to w wydajności samochodu, bowiem przy mniejszej masie wynikającej z zastosowania aluminium silniki pracują bardziej wydajnie.

Producent długo rozważał możliwość użycia lekkich stopów w modelu XF. Zamiast tego zdecydowano się w końcu na użycie materiałów stalowych. Kolejnym argumentem przeciwko stosowaniu nadwozia z lekkiego stopu jest fakt, że proces jego tłoczenia zajmuje więcej czasu. W tym wypadku produkcja samochodu zostałaby przesunięta o kolejne 18 miesięcy.

Czytaj także:

Odważny Jaguar (2007-01-03)

Jaguar XK najlepszy wg Top Gear (2006-12-13)

Filmowe Jaguary (2006-12-07)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar

Podobne wiadomości:

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Samochody luksusowe 2016-11-18

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Aktualności 2017-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.