mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak bezpiecznie i komfortowo jeździć zimą

Jak bezpiecznie i komfortowo jeździć zimą

Wraz z nadejściem pierwszej grudniowej śnieżycy, rozpocznie się kolejny sezon zimowy na polskich drogach. Aby dobrze się do niego przygotować, oprócz corocznej obowiązkowej wymiany opon na zimowe, pamiętajmy o tym, aby zapewnić bezpieczeństwo i fizyczny komfort podczas jazdy samochodem – sobie i naszym pasażerom.

Jak bezpiecznie i komfortowo jeździć zimą
W pierwszej kolejności pomyślmy o właściwym przygotowaniu do jazdy nas samych – kierowców. Przyjęcie nieodpowiedniej pozycji „za kółkiem” może pogorszyć nasze zdolności motoryczne, a w razie potencjalnej kolizji przyczynić się do odniesienia przez nas poważniejszych obrażeń.

Jeszcze przed zapięciem pasów, najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej odległości rąk i nóg od kierownicy i pedałów. – Pamiętajmy, aby zająć taką pozycję, która pozwoli naszym nogom pozostać lekko ugiętymi w kolanach nawet w momencie maksymalnego wciśnięcia sprzęgła – przypomina Jan Sadowski, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Link4. Dość często bowiem spotykane jest błędne przeświadczenie, na przykład o tym, że nogi muszą być całkowicie wyprostowane po dociśnięciu pedałów. Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest również przyleganie nóg do kierownicy podczas jazdy.

Druga kwestia dotyczy oparcia naszych pleców o siedzenie. – W momencie wyciągnięcia rąk w stronę kierownicy, cała powierzchnia naszych pleców powinna pozostawać w styczności z fotelem. Dzięki temu, w momencie potencjalnej kolizji zmniejszamy ryzyko uszkodzenia naszego kręgosłupa – mówi Jan Sadowski z Link4. Trzecia reguła to dążenie do stałego utrzymywania podczas jazdy obu dłoni na kierownicy w pozycji na „za piętnaście trzecia”. Dzięki temu mamy szansę poprawnie wykonać kierownicą każdy manewr, który wymagać będzie od nas szybkiej reakcji na niespodziewaną sytuację drogową.

Jak prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo pasażerów naszego auta? Podstawa to obowiązkowo zapięte pasy – także u tych siedzących z tyłu. Pamiętajmy jednocześnie o tym, aby w tym samym czasie nie przewozić więcej osób niż dopuścił producent auta. Ze szczególną dbałością powinniśmy podejść do przewożenia dzieci w fotelikach. Z najnowszych badań wynika, że 70 procent rodziców nadal stosuje niewłaściwe ustawienie i przymocowanie siedziska. – Pamiętajmy, aby foteliki z dziećmi, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia, montować tyłem do kierunku jazdy. Takie ustawienie siedzisk sprawia, że siły hamowania rozkładają się równomiernie na całej powierzchni ciała, podczas gdy ustawienie ich przodem do kierunku jazdy koncentruje wszystkie siły tylko na punktach styku ciała z pasami – przypomina Jan Sadowski z Link4.

Na koniec, nie zapominajmy o właściwym sposobie przewożenia bagażu. Przedmioty, które są ciężkie lub mają duże gabaryty, powinniśmy zabezpieczyć – tak aby w efekcie potencjalnego nagłego hamowania nie stanowiły same w sobie zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów.
Tematy w artykule: zima jazda bezpieczna auto w zimie

Podobne wiadomości:

Przygotuj auto do zimy

auto motor i sport 0000-00-00

Zajmij się swoim autem. Gdy sypnie śnieg i huknie mróz będziesz wkurzać się nie na siebie, a jedynie na drogowców.

Defensive Driving – poznaj tajniki bezpiecznej jazdy

Defensive Driving – poznaj tajniki...

Bezpieczna jazda 2016-02-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross