mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak bezpiecznie jeździć w górach?

Jak bezpiecznie jeździć w górach?

Już niebawem zima, a tym samym pełną parą ruszy sezon narciarski, a co za tym idzie, rozpoczną się wycieczki samochodowe w górskie rejony. Dowiedz się, jak bezpiecznie przemieszczać się samochodem po górskich serpentynach.

Jak bezpiecznie jeździć w górach?
Zanim ruszymy w podróż samochodową w góry, warto sporządzić sobie listę czynności, dzięki którym upewnimy się, że nasze auto jest odpowiednio przygotowane na taką okoliczność. Jazda w takich rejonach jest dla naszego samochodu dużo bardziej wymagająca niż spokojne przemieszczanie się po płaskim terenie w warunkach miejskich.

Na początek warto zweryfikować stan układu hamulcowego w naszym samochodzie. Jeżeli nie mamy pojęcia, w jakim stanie są klocki hamulcowe, warto odwiedzić warsztat, by fachowiec ocenił, czy nie są już na wykończeniu. To samo dotyczy tarcz. Kolejna rzecz, którą teoretycznie możemy sami sprawdzić, to ilość płynu hamulcowego. Każdy jego ubytek powinien wzbudzić naszą czujność. Będąc przy temacie kół, warto od razu sprawdzić stan ogumienia. Przede wszystkim sprawdzamy grubość bieżnika, która przy okazji zdradzi nam jak bardzo zużyte są opony. Musimy mieć świadomość, że podczas szybko zmieniającej się aury na górskich trasach oraz w razie deszczu musimy mieć dobrą przyczepność. Przy okazji warto upewnić się także, czy mamy sprawne koło zapasowe. Wzywanie pomocy drogowej może być utrudnione.

Poza sprawdzeniem pogody i warunków drogowych warto spakować do samochodu dodatkową odzież, apteczkę oraz dodatkowe porcje pożywienia, które mogą się przydać, gdy auto ulegnie awarii i będziemy zmuszeni czekać kilka godzin na pomoc. Przy okazji warto zabierać ze sobą pakiet najważniejszych narzędzi, na wypadek konieczności szybkiej naprawy.

Jeżdżąc w górach musimy pamiętać o podstawowej zasadzie - jak najrzadziej używamy hamulca. Zjeżdżając ze wzniesień korzystamy z hamowania silnikiem, czyli wrzucamy niskie przełożenie w zależności od tego, jakie tempo chcemy utrzymywać. Częste używanie pedału hamulca szybko doprowadzi do przegrzania układu hamulcowego, co zmniejszy jego skuteczność. Dynamicznie zmieniająca się aura w górskich warunkach może nas zaskoczyć. Mokra nawierzchnia w ciągu kilkunastu sekund może się zamienić w oblodzoną. Warto to mieć na uwadze i co jakiś czas, na bezpieczniejszych odcinkach drogi, delikatnie sprawdzać, hamując, czy koła się nie ślizgają.

Podjeżdżając pod wzniesienia, musimy wybrać optymalny bieg, żeby samochód mógł bez wysiłku wjeżdżać pod górę. Z reguły jest to drugi lub trzeci bieg. Zbyt wysokie przełożenie spowoduje "dławienie" jednostki oraz niepotrzebnie obciąży niektóre podzespoły. Podczas podjazdów staramy się nie redukować przełożenia.

Jeżdżąc w górach staramy się utrzymywać bezpieczną odległość przed jadącym przed nami samochodem. Taki bufor zapewni nam bezpieczne hamowanie, w razie gdyby nasz samochód utracił przyczepność.

Podczas parkowania na górskich trasach pamiętamy o tym, by prócz hamulca ręcznego zostawić auto na biegu. Przy okazji skręcamy maksymalnie koła w stronę pobocza. W razie gdyby doszło do awarii hamulca, a bieg wyskoczył, samochód nie będzie staczał się w dół.

Bardzo często zakręty w górach mają bardzo ograniczoną widoczność. W takich sytuacjach powinniśmy zwalniać do minimum i kierować się zasadą ograniczonego zaufania, trzymając się maksymalnie prawej krawędzi jezdni. Staramy się nie ścinać zakrętów, gdyż inny samochód jadący za zakrętem mógłby w nas uderzyć.
Tematy w artykule: zima jazda bezpieczna

Podobne wiadomości:

Defensive Driving – poznaj tajniki bezpiecznej jazdy

Defensive Driving – poznaj tajniki...

Bezpieczna jazda 2016-02-09

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross