mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak powstaje autobus ze Słupska?

Jak powstaje autobus ze Słupska?

W słupskim zakładzie Scania produkowane są dwa podstawowe typy autobusów: miejskie OmniCity (12- i 18-metrowe, także dwupokładowe) oraz międzymiastowe OmniLink (12-, 15-i 18-metrowe). Średni czas, w trakcie którego powstaje autobus to około 10 dni.

Jak powstaje autobus ze Słupska?
Cały proces rozpoczyna się od tzw. przedmontażu, czyli przygotowania poszczególnych elementów pojazdu do produkcji. W trakcie przedmontażu powstają m.in. przednie i tylne moduły, dach oraz ściany.

Następnie przygotowane i polakierowane komponenty „spotykają się” na właściwej linii montażowej. Na tym etapie najważniejsze są dwie stacje montażowe – docking i meeting, gdzie powstaje główna struktura autobusu. Pojazd jest podnoszony i osadzany na podwoziu oraz wyposażany w silnik. Tak powstaje bryła autobusu. Następnym etapem produkcji jest wyposażanie pojazdu. Wstawiane są okna i główne systemy, takie jak: ogrzewanie, układ wydechowy, paliwowy, przeciwpożarowy. W jeden system łączony jest również układ elektryczny nadwozia z podwoziem. Ekipy monterów kładą we wnętrzu deski podłogowe, instalują siedzenia, poręcze i cały osprzęt części pasażerskiej oraz kabiny kierowcy. Jest to już zaawansowany etap produkcji autobusu. Później miejsce monterów zajmują technicy, których zadaniem jest sprawdzenie i wyregulowanie wszystkich podzespołów pojazdu. Ostatni dział to serwis, gdzie odbywają się: kontrola techniczna (wraz z przejazdem technicznym), konserwacja oraz mycie pojazdu. Po tych czynnościach pojazd jest gotowy do odbioru przez klienta.

Scania jest obecna w Słupsku od 1992 r. Wtedy to podpisano umowę joint venture z Kapeną S.A., na mocy której powstała spółka Scania-Kapena S.A. W maju 1993 r. ruszyła produkcja ciągników siodłowych. Rok później rozpoczęto montaż autobusów. Od 2002 r. fabryka produkuje wyłącznie autobusy. W tym samym roku Scania wykupiła wszystkie udziały w spółce Scania-Kapena i zmieniła nazwę na Scania Production Słupsk. Obecnie w fabryce pracuje 735 osób. Zakład produkuje dwa podstawowe typy autobusów: miejskie OmniCity (12- i 18-metrowe, także dwupokładowe) oraz międzymiastowe OmniLink (12-, 15-i 18-metrowe).

Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.