mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak powstaje autobus ze Słupska?

Jak powstaje autobus ze Słupska?

W słupskim zakładzie Scania produkowane są dwa podstawowe typy autobusów: miejskie OmniCity (12- i 18-metrowe, także dwupokładowe) oraz międzymiastowe OmniLink (12-, 15-i 18-metrowe). Średni czas, w trakcie którego powstaje autobus to około 10 dni.

Jak powstaje autobus ze Słupska?
Cały proces rozpoczyna się od tzw. przedmontażu, czyli przygotowania poszczególnych elementów pojazdu do produkcji. W trakcie przedmontażu powstają m.in. przednie i tylne moduły, dach oraz ściany.

Następnie przygotowane i polakierowane komponenty „spotykają się” na właściwej linii montażowej. Na tym etapie najważniejsze są dwie stacje montażowe – docking i meeting, gdzie powstaje główna struktura autobusu. Pojazd jest podnoszony i osadzany na podwoziu oraz wyposażany w silnik. Tak powstaje bryła autobusu. Następnym etapem produkcji jest wyposażanie pojazdu. Wstawiane są okna i główne systemy, takie jak: ogrzewanie, układ wydechowy, paliwowy, przeciwpożarowy. W jeden system łączony jest również układ elektryczny nadwozia z podwoziem. Ekipy monterów kładą we wnętrzu deski podłogowe, instalują siedzenia, poręcze i cały osprzęt części pasażerskiej oraz kabiny kierowcy. Jest to już zaawansowany etap produkcji autobusu. Później miejsce monterów zajmują technicy, których zadaniem jest sprawdzenie i wyregulowanie wszystkich podzespołów pojazdu. Ostatni dział to serwis, gdzie odbywają się: kontrola techniczna (wraz z przejazdem technicznym), konserwacja oraz mycie pojazdu. Po tych czynnościach pojazd jest gotowy do odbioru przez klienta.

Scania jest obecna w Słupsku od 1992 r. Wtedy to podpisano umowę joint venture z Kapeną S.A., na mocy której powstała spółka Scania-Kapena S.A. W maju 1993 r. ruszyła produkcja ciągników siodłowych. Rok później rozpoczęto montaż autobusów. Od 2002 r. fabryka produkuje wyłącznie autobusy. W tym samym roku Scania wykupiła wszystkie udziały w spółce Scania-Kapena i zmieniła nazwę na Scania Production Słupsk. Obecnie w fabryce pracuje 735 osób. Zakład produkuje dwa podstawowe typy autobusów: miejskie OmniCity (12- i 18-metrowe, także dwupokładowe) oraz międzymiastowe OmniLink (12-, 15-i 18-metrowe).

Podobne wiadomości:

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.