mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Zbliżająca się powoli zima to czas, kiedy zaczynamy myśleć o wymianie opon z letnich na zimowe. O ile z samą wymianą z reguły nie ma większych problemów - po prostu udajemy się do zakładu oponiarskiego - to pojawiają się problemy z późniejszym właściwym przechowywaniem ogumienia.

Jak przechowywać opony?
Jak się bowiem okazuje sposób przechowywania opony przez cały sezon ma równie duży, jeśli nie większy wpływ na to, jak długo posłuży nam dana opona, co warunki atmosferyczne, stan nawierzchni czy obciążenie auta podczas użytkowania tychże opon. Odkształcenie ściany bocznej ogumienia, stopki czy czoła bieżnika to tylko niektóre zmiany właściwości fizycznych opony spowodowanych ich złym przechowywaniem. Tego typu procesy mogą zarówno skrócić czas użytkowania ogumienia, jak i wręcz uniemożliwić dalszą eksploatację. Najlepszym sposobem jest pozostawienie kół bądź samych opon w specjalistycznych serwisach oponiarskich, które w profesjonalny sposób przechowają nam nasze ogumienie, jednak, zachowując kilka poniższych rad (zgodnych z normą ISO), możemy to zrobić także sami bez uszczerbku dla ich stanu.

Pierwszą ważną rzeczą po wymianie opony, o której powinniśmy pamiętać, jest sprawdzenie jej stanu. Koniecznie trzeba oczyścić ją z zalegającego brudu i wilgoci. Jesień jest porą deszczową, więc poza usunięciem powciskanych w gumę kamyków i błota, przy takiej aurze bezwzględnie potrzebne jest osuszenie kół. Woda w tym przypadku ma destrukcyjny wpływ na żywotność opon i felg. Miejscowe spróchnienia i małe pęknięcia, które będą przez całą zimę znajdować się w wilgotnych warunkach, powiększą się, powodując całkowite uszkodzenie ogumienia. Powstałe w tych warunkach ogniska korozji w przypadku felg stalowych powodują wystąpienie rdzy, natomiast aluminiowych - powstanie pęcherzy szpecących obręcze.

Dlatego przed samym złożeniem opony warto jeszcze odpowiednio ją zakonserwować. Najlepiej użyć do tego celu dedykowanych środków do pielęgnacji felg i ogumienia, które zapewnią odpowiednią ochronę na zimę. Warto również odpowiednio przygotować felgi do zimowania. W przeciwnym razie na ich powierzchni pojawią się liczne, praktyczne niemożliwe do usunięcia, odbarwienia. Po dokładnym czyszczeniu i wysuszeniu opon warto umieścić każdą oponę osobno w foliowym worku, co stanowi dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Według normy ISO 2230, nie powinno się składować kół na otwartym powietrzu, nawet pod zadaszeniem. Idealnym miejscem jest suche, ciemne i do tego chłodne pomieszczenie. Poza tym, w pobliżu opon nie można trzymać żadnego urządzenia generującego ozon, ponieważ zawiera on właściwości niszczące mieszankę gumową. Środki takie, jak rozpuszczalniki, paliwo, smary i tym podobne, które potencjalnie mogłyby znaleźć się w bezpośrednim kontakcie z ogumieniem, powinny zostać usunięte. Ważne, by opony były przechowywane na specjalnych obręczach, w poziomym ułożeniu, pod odpowiednim ciśnieniem zalecanym przez producenta. Aby uniknąć zdeformowania, najlepiej co cztery tygodnie dodatkowo je przestawiać. Opony bez felg należy ustawić pionowo na bieżniku, bez używania haków oraz przynajmniej raz w miesiącu zmieniać ich położenie, wykonując przy tym obrót o 90 stopni.

Tylko takie podstawowe zasady pozwolą naszym oponom spokojnie przezimować zbliżające się miesiące i zachować swoje właściwości przez dłuższy okres czasu.
Tematy w artykule: opony opony zimowe opony letnie

Podobne wiadomości:

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando