mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak przygotować auto do zimy?

Jak przygotować auto do zimy?

Wstajesz rano, najpierw czujesz przeszywające Cię zimno, a po chwili słyszysz, jak rzęsisty deszcz za oknem śmieje się z Ciebie, że musisz wstać, gdy słońce jeszcze smacznie śpi. Listopad pełną gębą, a to oznacza, że to ostatni dzwonek na przygotowanie auta do zimy.

Jak przygotować auto do zimy?

Nowoczesne samochody nie potrzebują naszej specjalnej ingerencji przed zimową porą. Producenci zabezpieczają bardzo dobrze nowe auta przed nawet skrajnymi warunkami atmosferycznymi, które nad Wisłą zdarzają się coraz częściej. Co innego auta kilkuletnie, które z racji swojego wieku mogą, tym bardziej zimową porą, odmówić nam posłuszeństwa.

Skoro już zwlekłeś się z łóżka w ten listopadowy, zimny, weekendowy poranek i po śniadaniu zajrzałeś do garażu, zastanawiając się, od czego by tu zacząć, to radzimy zrobić kawę, a my spokojnie poprowadzimy Cię odpowiednią ścieżką.

Dbaj o kondycję serca
Kiedyś znany aktor reklamował produkt spożywczy z działu nabiału, podkreślając, że dzięki niemu jego serce bije jak dzwon. Serce Twojego samochodu jak dzwon być nie musi, ale zimą wykonuje bardziej wytężoną pracę. Dlatego powinniśmy organoleptycznie obejrzeć serce naszego auta, czy gdzieś nie ma wycieków oleju lub innych płynów. Musimy zwrócić również uwagę na filtr kabinowy i dobrze byłoby wymienić go przed zimą. Przez ten filtr dociera do środka auta powietrze, a to powinno być jak najbardziej czyste. Ważne jest sprawdzenie poziomu oleju, płynu chłodniczego i hamulcowego oraz ich uzupełnienie. Na koniec powinniśmy uzupełnić zbiorniczek zimowym płynem do spryskiwaczy.

Bez prądu nie pojedziesz
Przed zimowymi miesiącami powinniśmy sprawdzić również akumulator, gdyż ten, podobnie jak i silnik, w okresie większych mrozów będzie miał wytężoną pracę. Akumulatory nowej generacji nie pozwalają nam na swobodne grzebanie przy nich. Praktycznie poza doładowaniem ich nic sami nie zrobimy. Musimy w celu sprawdzenia udać się do mechanika, który ma specjalistyczny sprzęt, za pomocą którego dowiemy się, w jakiej kondycji jest nasz akumulator.

Wadliwy akumulator to najczęstsza przyczyna braku reakcji auta podczas pierwszych mrozów. Ważne jest również, aby przeczyścić klemy. Musimy pamiętać o kolejności ich odłączania (najpierw minus, potem plus) jak i późniejszego podłączania (pierwszy plus, drugi minus). Powinniśmy usunąć wszelkiego rodzaju kawałki rdzy czy brudu zalegające na zaciskach. Pamiętajmy, że w niskich temperaturach właściwości akumulatora słabną.

Ogumienie rzecz istotna
Gdy zbliża się zima, opony to chyba najbardziej drażliwy temat w naszej szerokości geograficznej. Zwolenników wymiany opon na zimowe jest wprawdzie więcej niż przeciwników, jednak tych drugich wciąż nie brakuje. Warto pamiętać, że podczas nadchodzącej wielkimi krokami pory roku to opona zimowa, dzięki specjalnej mieszance gumy oraz innej strukturze bieżnika, zapewnia lepszą przyczepność na błocie pośniegowym jak i, przede wszystkim, na śniegu. Dzięki temu auto lepiej się prowadzi i hamuje. Kiedy wymienić? Powinniśmy obserwować, jaka utrzymuje się temperatura. Jeśli przez kilka dni nie przekraczają 7 stopni Celsjusza, to jest to dla nas sygnał do wymiany opon. Jak podają producenci opon, poniżej tej temperatury znacznie pogarszają się właściwości opony letniej.

Nadwozie
Dokonując oględzin naszego auta przed zimą, dobrze byłoby sprawdzić stan jego nadwozia. Powinniśmy poszukać wszelkich ubytków lakieru czy też nawet małych zalążków rdzy. Niewielkie rysy możemy zlikwidować samemu, ale już w sprawie głębszych powinniśmy poradzić się specjalisty. Niedopatrzenie może spowodować, że na wiosnę humor popsuje nam konieczność kosztownej naprawy nadwozia.

Sprawdzając stan nadwozia zwróćmy również uwagę na stan wycieraczek. Zły stan piór wycieraczek to rozmazana szyba i złe zbieranie wody oraz śniegu podczas opadów. Jeśli wycieraczki wymienialiśmy niedawno, to sprawdźmy, czy nie doszło do uszkodzenia piór.

Porannemu wstawaniu o mrozie często towarzyszą przymarznięte drzwi. Aby zapobiec temu zjawisku warto wyposażyć się teraz w specjalne środki lub też wazelinę techniczą i nasmarować nimi uszczelki przy drzwiach.

Pod spód też warto zajrzeć
Niesprawne amortyzatory mogą sprawić, że droga hamowania wydłuży się niebezpiecznie. Również ABS nie zadziała prawidłowo. Najgorsze jednak jest to, że nasz samochód nie będzie trzymał się odpowiedniego toru jazdy. Jeśli dodamy do tego gorsze warunki na drodze, to ryzyko poślizgu wzrasta. Ze sprawdzeniem amortyzatorów powinniśmy udać się do warsztatu, gdzie mechanik sprawdzi ich kondycję za pomocą specjalnego sprzętu.  

Dużą uwagę musimy przywiązać do sprawdzenia układu hamulcowego. Gdy wybieramy się do warsztatu na sprawdzenie amortyzatorów, warto poprosić mechanika o dokonanie oględzin płynu hamulcowego. Jeśli okażę się, że zawartość wody wynosi ponad 3%, to musimy ten płyn wymienić. Nie zaszkodzi również przyjrzeć się jak wygląda stan tarcz hamulcowych i klocków.

Czy o czymś nie zapomniałem?

Jeśli nasz samochód jest już gotowy do zimy, to warto, abyśmy my sami przygotowali się do niej, wyposażając się w drobne akcesoria. W skrajnych sytuacjach okażą się one bezcenne. Sugerujemy zakup odmrażacza do zamków i szyb, które, zwłaszcza ten pierwszy, niekoniecznie trzymajmy w zamkniętym aucie. Skróci to czas wyjazdu spod domu w mroźny poranek. W aucie pod ręką miejmy również szczotkę, którą sprawnie odśnieżymy auto. Pamiętajmy, że zasypany samochód i „czapy” śniegowe na dachu mogą skutkować mandatem. Dodatkowo w bagażniku dobrze jest mieć przewody rozruchowe, które w najmniej oczekiwanym momencie mogą stać się ostatnią deską ratunku. Podobnie rzecz ma się z łańcuchami na koła - nie znamy dnia ani godziny, kiedy się przydadzą. Saperka to wbrew pozorom nie taki drogi "gadżet". Najtańszą w Internecie dostaniemy już za kwotę ok. 10 zł. Pomoże nam ona wydostać się z zaspy. Dodatkowo, jeśli mówimy o zakopanym aucie, to dobrze jest posiadać w bagażniku np. starą gumową wycieraczkę lub dywanik, które podkładami pod koła, gdy chcemy wydostać się ze śnieżnej opresji.

Za pomoc w realizacji zdjęć dziękujemy warsztatowi Kardaś Auto Serwis


Podobne wiadomości:

Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy?

Bezpieczna jazda 2015-12-21

Przygotowanie auta do zimy

auto motor i sport 0000-00-00

Sprawny akumulator, nasmarowane zamki drzwi, zimowy płyn w spryskiwaczach szyb i sprawne wycieraczki – czas już przygotowywać samochód do zimy, żeby nie odmówił posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie.

Komentuj:

Disla24_pl 2016-10-24

Jeżeli chodzi o przygotowanie auta do zimy, to warto zrobić standardowy przegląd klimatyzacji, układu hamulcowego, wymienić płyny oraz sprawdzić stan akumlatora, poziom oleju. To takie podstawowe kwestie, ale nie zapominajmy iż najważniejszą będzie wymian opon na zimowe.

jarebelman 2016-10-19

A ja dziś sprawdziłem swoje i żony auto na stronie, o której dowiedziałem się od znajomka: getauto.pl Robi się tam w kilka sekund raport i dostajesz go w PDF gdzie masz sporo informacji. Najciekawsze jest jednak to, że dowiedziałem się dzięki temu, że żony samochód jutro kończy ważność badań. Dziękuję ci getauto. Naprawdę polecam

~Wojtekkk 2016-10-19

moim zdaniem warto zrobić przeglad i konserwcję auta, teraz w Euroamsterze jest promocja, szczegóły tutaj http://darmowyprzeglad.pl/

Bazyl34 2016-01-20

Ja korzystałem z rad dotyczących przygotowania auta na zimę z bloga ikol [pkt. 5 regulaminu forum] I dzięki temu nie martwię się, czy auto odpali, czy dotrwa bez problemu do następnego sezonu itp. Warto zainteresować się, jak przedłużyć żywotność samochodu - dzięki temu wielu wydatków można uniknąć.

~MArcin 2014-03-18

Można tez kupić łańcuchy śniegowe na wypadek dużych opadów śniegu. Akurat w sklepie http://www.cartravels.pl/ sprzedają różne, są też takie do błyskawicznego montażu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.