mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak się nie dać złodziejowi

Jak się nie dać złodziejowi

Statystyki policyjne pokazują wyraźnie, że z roku na rok maleje liczba kradzieży samochodów oraz włamań do nich. Nie oznacza to jednak, że ryzyka nie ma, dlatego warto na każdym kroku zdawać sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia i zachowywać odpowiednie środki ostrożności. Jakie? Przedstawiamy poniżej.

Jak się nie dać złodziejowi
Choć samochód stał się dziś dobrem dużo bardziej powszechnym, to jednak wciąż dla wielu osób kupno auta wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń. Dlatego jego utrata jest dla właściciela zawsze bardzo bolesna, tym bardziej, że dla wielu osób samochód jest niezbędny w codziennym życiu.

Oczywiście naturalnym środkiem ochronnym jest system alarmowy, który powinien ochraniać przed dostaniem się niepowołanej osoby do wnętrza auta. Ponieważ jednak nie ma systemu idealnego, który skutecznie chroniłby auto przed otwarciem bądź uruchomieniem silnika, zaleca się, aby stosować kilka różnych zabezpieczeń. Obok systemu alarmowego, warto mieć na wyposażeniu jedną z wielu dostępnych na rynku blokad mechanicznych (np. na kierownicę albo skrzynię biegów). Niezłym zabezpieczeniem są także wyłączniki zapłonu ukryte w miejscach znanych tylko właścicielom auta.

Ponieważ żadne elektroniczne czy mechaniczne zabezpieczenia nie gwarantują 100-procentowej ochrony, warto zwrócić uwagę, gdzie parkujemy nasze auto. Najbezpieczniejsze są oczywiście zamykane na noc parkingi strzeżone, własna, również zamykana, posesja oraz oczywiście garaż. Jeśli nie mamy żadnej z tych możliwości, mieszkamy w bloku, samochód powinien na noc być pozostawiany w miejscach dobrze oświetlonych, najlepiej widocznych z naszego okna lub w pobliżu innych okien mieszkań, a także gdzie odbywa się dość duży ruch pieszych.

Choć może nie uchronią przed kradzieżą, ale być może pozwolą szybko odzyskać auto. Mowa o systemach GPS, które dzięki swoim małym rozmiarom mogą być umieszczone w wielu miejscach w aucie. W momencie kradzieży pozwolą nie tylko zlokalizować pojazd, ale mogą wręcz go unieruchomić.

Ponieważ ostatnimi czasami większą plagą stają się kradzieże różnych części samochodów, np. lusterek, reflektorów, skuteczną ochroną jest oznakowanie najważniejszych podzespołów w firmach specjalistycznych. Nawet jeśli dojdzie do kradzieży, złodziej będzie miał problem ze sprzedażą takiej części. Z drugiej strony sami również nie kupujmy części niewiadomego pochodzenia. Być może zaoszczędzimy trochę pieniędzy, ale z drugiej strony damy powód do działalności złodziejskiej. I niewykluczone, że kupiona taniej część, za jakiś czas padnie łupem złodzieja.

Nawet na krótko pozostawiając samochód należy bezwględnie zamykać wszystkie drzwi, okna oraz klapę bagażnika. W widocznym miejscu, tj. na tylnej kanapie, bądź na przednich fotelach, nie pozostawiajmy rzeczy, które mogą zainteresować złodzieja. Wszelkie torby, plecaki, a nawet zakupy sklepowe chowajmy pod fotel, do schowków czy do bagażnika. Podobnie z radiem, jeśli ma ono wyjmowany panel, najlepiej za każdym razem zabierajmy go ze sobą, a nie chowajmy do schowka. Po każdorazowym oddaleniu się od auta włączajmy alarm oraz aktywujmy ewentualnie posiadane inne zabezpieczenia. Złodziej naprawdę nie potrzebuje zbyt dużo czasu, by dostać się do środka i uruchomić silnik.
 
Również podczas podróży należy przestrzegać kilka zasad. Nie pozostawiajmy torebek, czy innych cennych rzeczy na widoku. Bardzo ostrożnie podejmujmy decyzję co do zabierania autostopowiczów czy innych osób poznanych na postoju. W tego typu przypadkach lepiej schować portfel, dokumenty czy aparat telefoniczny. Nawet chwilowe postoje lepiej robić sobie w miejscach oświetlonych, gdzie stoją już inne samochody.

Aby utracić samochód, złodziej wcale nie musi się do niego włamywać. Dość często praktykowana wśród złodziei jest kradzież właścicielowi kluczyków od auta. Datego wysiadając z samochodu kluczyki chowajmy głeboko do kieszeni, w przydrożnej knajpie nie kładźmy ich na stół, ani nie zostawiajmy w kurtce wiszącej na oparciu krzesła. W żadnym przypadku nie zostawiajmy tez nigdy dokumentów pojazdu w samochodzie. Nie dość, że ułatwimy znacznie późniejszą sprzedaż samochodu złodziejowi, to jeszcze możemy mieć problemy z odszkodowaniem.

Naszą czujność powinny wzmóc wszelkie próby zatrzymania nas przez innych uczestników ruchu, np. przez sygnalizującego awarię czy nawet stłuczkę swojego pojazdu. Często stosowana jest również metoda "na stłuczkę", kiedy to inny pojazd specjalnie uderza w nasze auto. Za każdym razem, kiedy wysiadamy z kabiny, zabierajmy ze sobą kluczyki i najlepiej zamykajmy drzwi. Szczególnie uważajmy, gdy w innym pojeździe jest więcej osób i w pobliżu nie ma już nikogo innego.

Wbrew pozorom szczególną uwagę powinniśmy zachować także, gdy do kontroli zatrzymuje nas patrol policyjny. Pamiętajmy, że w obszarze zabudowanym do kontroli drogowej może nas zatrzymać także nieumundurowany policjant, dając znaki do zatrzymania "lizakiem" lub nocą latarką z czerwonym światłem. Z kolei poza obszarem zabudowanym rutynową kontrolę może przeprowadzić wyłącznie umundurowany policjant, a do zatrzymania sygnały może wysłać również jadący radiowóz. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do prawdziwości próbujących nas skontrolować policjantów, powinniśmy się udać do najbliższej jednostki policji i tam poinformować o takim zdarzeniu. W przeciwnym razie możemy być oskarżeni o niezatrzymanie się do kontroli drogowej.

Podobne wiadomości:

Złodzieje polubili baterie Toyoty Prius

Złodzieje polubili baterie Toyoty Prius

Aktualności 2015-05-22

Kradzież samochodu. Co zrobić?

Kradzież samochodu. Co zrobić?

Aktualności 2016-01-13

Komentuj:

marko1 2011-04-15

Oj prawda, prawda. W nocy najlepiej się nie zatrzymywać, jeśli jest to w mieście a zatrzymuje nas cywil z lizakiem i latarką, chyba że dokonuje kontroli z policjantem umundurowanym przy oznakowanym samochodzie policyjnym. A jeśli nie, to najlepiej podjechać do najbliższego komisariatu Policji, a gdy jest to za miastem nie zatrzymywać się, od razu dzwonić na Policję i przekazać o takim zajściu, bo mało kiedy Policjanci samodzielnie przeprowadzają kontrolę w nocy na drogach poza miastem, chyba że są to akcje grupowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.