mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak targi, to ekologia

Jak targi, to ekologia

Co targi samochodowe, to kolejna wielka debata o wysokich cenach paliwa i ekologii w motoryzacji. Tematy te przewijały się podczas nie tak dawno zakończonego salonu samochodowego w Genewie, gdzie co piąty premierowy model miał coś wspólnego z ekologią. Będą przewijać się także podczas tegorocznego salonu samochodowego AMI w Lipsku (5.-13.04.).

Jak targi, to ekologia
Oczywiście wspomnianą debatę do rangi międzynarodowej i bądź co bądź międzynarodowej podnoszą kolejne zapowiedzi Unii Europejskiej o wprowadzeniu coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji CO2 i innych szkodliwych związków do atmosfery. To z kolei wymusza na producentach aut już nie tylko prezentowanie aut przyszłości, ale pokazywania nowych technik alternatywnych źródeł napędu samochodach, które teraz są w głównym polu widzenia konsumentów i które już poruszają się po europejskich drogach.

Po raz kolejny przy okazji Międzynarodowego Salonu Samochodowego AMI Lipsk najbardziej promowaną technologią będzie gaz ziemny, czy to w ciekłej (LPG), czy też w skompresowanej formie (CNG). Szczególnie ta pierwsza odmiana jest dobrze znana w naszym kraju, dlatego wystawa powinna zainteresować kierowców z Polski.

W hali nr 3 o nowościach i trendach związanych z konkretnie tym alternatywnym źródłem napędu informować będą liczni producenci, zarówno marki, jak i firmy specjalizujące się w montażu instalacji gazowych. Dla przykładu Volkswagen, Opel i Fiat zaprezentują pierwsze modele wyposażone w instalacje gazowe połączone z konwencjonalnym turbodoładowaniem. To krok w stronę większej konkurencji z silnikami wysokoprężnymi, który ma umożliwić ograniczenie spalania bez konieczności rezygnowania z radości z jazdy. Jednym z modeli godnych polecenia będzie tutaj gazowa wersja VW Caddy Maxi Life, wyposażonego w 2,0-litrowy silnik o mocy 109 KM, który pozwoli przejechać około 570 kilometrów bez konieczności zatrzymywania się na stacji benzynowej.

Ciekawostką z pewnością będzie też kolejna już odsłona Fiata Panda. Po tradycyjnej wersji na gaz ziemny, włoski koncern postanowił do tego rozwiązania dołożyć także kompatybilność z doładowaniem Turbo. W efekcie powstał Fiat Panda Aria, zasilana dwucylindrowym, turbodoładowanym motorem. Koncepcyjny pojazd może być także napędzany mieszanką 70% gazu ziemnego i 30% wodoru! Swoją światową premierę odbędzie nowa generacja Forda Focusa, naturalnie także zasilanego gazem LPG oraz mały Hyundai i10 blue CNG, Mercedes Klasy B 170 NGT o mocy 116 KM i Kia cee' SW LPG.

Drugą widocznie promowaną na AMI technologią będzie napęd hybrydowy, mikstura silnika benzynowego i elektrycznego. Tutaj od lat pierwsze skrzypce grają koncerny z Japonii. Specjalnie na to wydarzenie Toyota, chcąc zamanifestować swoją mocną pozycję w tej dziedzinie napędów przeprowadzi pewien pokaz. Dokładnie 27 marca br. z najdalszych zakątków Europy wyruszyły seryjne egzemplarze hybrydowego modelu Prius, które dotrzeć mają do Lipska dokładnie 4 kwietnia, prosto na konferencję prasową marki poświęconą właśnie tej technologii. Hybrydowe modele dostarczą także między innymi Honda, Porsche (Cayenne Hybrid), BMW (X6 Hybrid Concept).

Auta elektryczne, to kolejna grupa eko-wozów jakie pojawią się w halach wystawowych targów AMI. Wśród nich dwie, zupełnie nowe konstrukcje: Nissan Mixim Concept i Subaru G4e o zasięgu do 200 kilometrów.

Lista ekologicznych pojazdów na AMI Lipsk 2008:

BMW - X6 Hybrid-Concept
BMW - Hydrogen 7
Citroen - C4 Bioflex
Citroen - C4 Picasso Autogaz
Fiat - Panda Aria Concept (Hybrid)
Ford - Focus (LPG)
Honda - Civic Hybrid
Hyundai - i10 blue (CNG)
Kia - cee’d Sporty Wagon (LPG)
Kia - eco_cee'd
Lexus - LS 600h
Mercedes - Klasa B (NGT)
Nissan - Mixim (Elektro)
Open Street (Elektro)
Porsche - Cayenne Hybrid Concept
Subaru - G4e - (Elektro)
Toyota - Prius Hybrid

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford Focus
Ford Focus
Cena podstawowa już od: 67 070 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Pakiet tunignowy dla nowego Focusa RS

Pakiet tunignowy dla nowego Focusa RS

Aktualności 2016-08-08

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Aktualności 2017-09-27

Komentuj:

~kol 2008-04-04

Sr... w banię ! Lepiej znieść obowiązek całodobowej jazdy na światłach to od razu będzie ekologicznie w kraju, a szczególnie w miastach !!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando