Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak uniknąć mandatu w długi weekend

Jak uniknąć mandatu w długi weekend

Rusza kolejny długi weekend, ostatni już taki podczas tegorocznych wakacji. Wielu z nas zapewne wyruszy na krótki wypoczynek, na drogach można się więc spodziewać zwiększonego ruchu. O czym powinni pamiętać kierowcy, aby uniknąć mandatu?

Jak uniknąć mandatu w długi weekend
O popełnienie wykroczenia w długi weekend nietrudno. – Wakacyjna atmosfera i chęć jak najszybszego dotarcia do celu sprawiają, że wielu zmotoryzowanych zapomina o znakach drogowych i ochoczo wciska pedał gazu – tłumaczy Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl –  To błąd, który bywa bardzo groźny w skutkach.

W zeszłym roku długi weekend trwał w sumie 5 dni i jak wynika z danych Policji w trakcie jego trwania doszło do 405 wypadków, w których zginęło 41 osób. Co szczególnie uderzające – złapano wtedy prawie 2,5 tysiąca pijanych kierowców! Czy w tym roku będzie lepiej?

Kac groźniejszy niż myślisz
Wsiadanie za kółko po alkoholu lub na tzw. "kacu" to zdecydowanie zły wybór i dotkliwe konsekwencja. Polskie prawo rozróżnia tu dwa stany - wskazujący na spożycie alkoholu i nietrzeźwości. Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, natomiast stan wskazujący jest wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila.

Co grozi za prowadzenie pojazdu w takim stanie? Kierowanie pojazdem w stanie "po spożyciu" zagrożone jest karą aresztu, grzywną do 5 tys. zł., a także odebraniem prawa jazdy na okres od pół roku do 3 lat.  Jeśli pojazdem kieruje osoba w stanie nietrzeźwości, to musi liczyć się z karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Oprócz tego sąd wyda orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 10 lat. Jeśli jednak pijany kierowca spowoduje wypadek, to grozi mu nawet dożywotnie odebranie prawa jazdy.

Manewry, które zubażają portfel
Nawet jednak trzeźwi kierowcy zapominają czasem o przepisach, narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo, a swój portfel na poważne wydatki. Jednym z popularniejszych wykroczeń jest oczywiście przekroczenie dozwolonej prędkości. Kara jest wprost proporcjonalna do wielkości przewinienia. Przekroczenie dopuszczalne prędkości do 10 km/h to mandat 50 zł, ale już przekroczenie jej o 51 i więcej km/h grozi mandatem opiewającym na 500 złotych.

Kierowcy powinni zwrócić uwagę także na styl jazdy. Hamowanie w sposób utrudniający ruch lub powodujący zagrożenie dla bezpieczeństwa może sprowadzić na nich karę od 100 do 300 złotych. Nie wspominając o rozdrażnieniu innych uczestników ruchu. W czasie wakacyjnych podróży łatwo jest pobłądzić, a zawracanie wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Wykonanie tego manewru w warunkach, w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub ruch ten utrudnić może zubożyć kierowcę nawet o 400 złotych! Ostrożnie także z włączaniem się do ruchu – nawet największe zniecierpliwienie nie usprawiedliwia wymuszania pierwszeństwa w takiej sytuacji – taki wybryk oznacza opiewający na 300 złotych.

Podobne wiadomości:

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać prawo jazdy?

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać...

Aktualności 2016-10-11

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tesla Model S P100D - najszybsze auto, które możesz kupić
Tesla Model S P100D - najszybsze auto, które możesz kupić
Amerykańska Tesla przedstawia Model S z oznaczeniem P100D to obecnie najszybsze auto produkowane seryjnie, które można kupić. P100D przyspiesza do 100 km/h szybciej niż np. Lamborghini Centenario.