
Zatrzymanie do kontroli funkcjonariusz drogówki sygnalizuje za pomocą ręki(tylko przy dobrej widoczności) lub tzw. "lizakiem". W przypadku złej widoczności korzysta z latarki albo tarczy ze światłem odblaskowym. Podczas jazdy policjant w celu zatrzymania wysyła sygnał świetlne oraz nagłaśniające. Ciekawostką jest fakt, że do zatrzymania może nas wezwać także śmigłowiec policyjny. W tym celu wysyłane są do nas również sygnały dźwiękowe i świetlne.
Po otrzymaniu informacji, sygnału, że to nasz pojazd będzie kontrolowany musimy zatrzymać nasz samochód w miejscu wskazanym przez policjanta. Musi być to miejsce nie zagrażające innym uczestnikom ruchu i nie stwarzające zagrożenia. Po zatrzymaniu kierowca powinien położyć ręce na kierownicy i czekać na przyjście policjanta. Nie wolno wysiadać z samochodu, również dotyczy to pasażerów. Policjant może nam nakazać zgasić silnik i włączyć światła awaryjne.
„Policjant zatrzymujący do kontroli ma szereg uprawnień. Od sprawdzenia ważności prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu, przez sprawdzenie trzeźwości kierującego, po uniemożliwienie dalszej jazdy w przypadku m.in. nietrzeźwości, złego stanu technicznego pojazdu czy braku odpowiednich uprawnień pozwalających na prowadzenia pojazdu” - powiedział Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.
Gdy nie zgadzamy się z oceną wykroczenia mamy prawo do złożeni zażalenia na sposób przeprowadzenia czynności przez policjanta i zasadności wystawienia nam przez niego mandatu. W tym przypadku przysługuje nam prawo odmowy przyjęcia mandatu, a sprawa jest kierowana do sądu.
W przypadku gdy mamy być ukarani na podstawie pomiaru prędkości policjant powinien nam zapewnić

Warto znać swoje prawa i obowiązku podczas kontroli drogowej. Dzięki temu przebiegnie ona bez problemu i nie będziemy mieć niemiłych wspomnień związanych z spotkaniem na drodze drogówki.
Ostatnie komentarze z Forum mojeauto.pl:
Dodaj swój komentarz +