mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak zachować się w przypadku kontroli drogowej?

Jak zachować się w przypadku kontroli drogowej?

Praktycznie każdy kierowca miał tę przyjemną lub nie okazję spotkać osobiście patrol wydziału ruchu drogowego. Warto wiedzieć jakie mamy prawa podczas kontroli drogowej i co może w takiej sytuacji zrobić policjant?

Jak zachować się w przypadku kontroli drogowej?
Musimy wiedzieć, że do kontroli może nas zatrzymać policjant w mundurze jak również i ten po cywilnemu. Policjant umundurowany ma prawo nas zatrzymać w każdym miejscu, ale już ten nie w mundurze tylko w terenie zabudowanym. Kontrola powinna rozpocząć się od przedstawienia się przez policjanta i podania powodu zatrzymania nas. Policjant w mundurze nie musi pokazywać służbowej legitymacji, jedynie na żądanie kierowcy. Policjant "po cywilnemu" jest zobowiązany do pokazania legitymacji.

Zatrzymanie do kontroli funkcjonariusz drogówki sygnalizuje za pomocą ręki(tylko przy dobrej widoczności) lub tzw. "lizakiem". W przypadku złej widoczności korzysta z latarki albo tarczy ze światłem odblaskowym. Podczas jazdy policjant w celu zatrzymania wysyła sygnał świetlne oraz nagłaśniające. Ciekawostką jest fakt, że do zatrzymania może nas wezwać także śmigłowiec policyjny. W tym celu wysyłane są do nas również sygnały dźwiękowe i świetlne.

Po otrzymaniu informacji, sygnału, że to nasz pojazd będzie kontrolowany musimy zatrzymać nasz samochód w miejscu wskazanym przez policjanta. Musi być to miejsce nie zagrażające innym uczestnikom ruchu i nie stwarzające zagrożenia. Po zatrzymaniu kierowca powinien położyć ręce na kierownicy i czekać na przyjście policjanta. Nie wolno wysiadać z samochodu, również dotyczy to pasażerów. Policjant może nam nakazać  zgasić silnik i włączyć światła awaryjne.

„Policjant zatrzymujący do kontroli ma szereg uprawnień. Od sprawdzenia ważności prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu, przez sprawdzenie trzeźwości kierującego, po uniemożliwienie dalszej jazdy w przypadku m.in. nietrzeźwości, złego stanu technicznego pojazdu czy braku odpowiednich uprawnień pozwalających na prowadzenia pojazdu” - powiedział Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Gdy nie zgadzamy się z oceną wykroczenia mamy prawo do złożeni zażalenia na sposób przeprowadzenia czynności przez policjanta i zasadności wystawienia nam przez niego mandatu. W tym przypadku przysługuje nam prawo odmowy przyjęcia mandatu, a sprawa jest kierowana do sądu.

W przypadku gdy mamy być ukarani na podstawie pomiaru prędkości policjant powinien nam zapewnić możliwość wglądu do wyników pomiaru urządzenia, a także nagrania wideo. Kierowca ma prawo poprosić funkcjonariuszy o okazanie kopii poświadczających homologację i legalność urządzeń pomiarowych. Mamy również prawo do powtórnego przeprowadzenia badania na obecność alkoholu lub innych środków w przypadku pozytywnego wyniku.

Warto znać swoje prawa i obowiązku podczas kontroli drogowej. Dzięki temu przebiegnie ona bez problemu i nie będziemy mieć niemiłych wspomnień związanych z spotkaniem na drodze drogówki.

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

OponyImpolex 2014-02-04

Przede wszystkim trzeba zachować spokój,ponieważ panika na ni sie tutaj nie zda. Poza tym jeżeli nie mamy nic do ukrycia to o co chodzi? Odbędzie się rutynowa kontrola i po strachu.

~rex 2014-01-30

Ciekawe czy mają prawo przeszukiwać auto jak onegdaj na granicy? Auta już dwójki moich znajomych trzepali - było chyba po godzinie policyjnej?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda przedstawia limitowaną serię Drive
Skoda przedstawia limitowaną serię Drive
Po sukcesie limitowanej wersji Joy przyszedł czas na specjalną wersję Drive, która bazuje na wyposażeniu Ambition, ale oferuje jeszcze więcej za atrakcyjniejszą cenę.
Odgadnij model Odgadnij model