mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jaka będzie produkcja aut w Polsce?

Jaka będzie produkcja aut w Polsce?

19 grudnia br. rozgorzała w mediach dyskusja wywołana analizami PricewaterhouseCoopers (Autofacts) o mającym nastąpić załamaniu produkcji pojazdów w naszym kraju w najbliższych latach. Ponieważ informacja ta, zdaniem Polskiej Izby Motoryzacyjnej jest błędna. Poniżej przedstawiamy stanowisko PIM-u w tej kwestii.

Jaka będzie produkcja aut w Polsce?

Przemysł motoryzacyjny w Polsce jest jednym z ważniejszych sektorów gospodarki w Polsce. Zatrudnienie w branży motoryzacyjnej w ciągu ostatnich lat rośnie, według analiz Polskiej Izby Motoryzacji, przekroczyło po III kwartałach br. 114 tys. osób, w tym 25,5 tys. zatrudnionych w sektorze produkcji pojazdów i silników.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce w ostatnich latach miała swoje upadki i wzloty. Faktem jest, że do naszych sąsiadów, Czech i Słowacji, trafiły aż trzy nowe fabryki: Toyota-PSA, PSA i Hyundai-KIA. Lata 2002 i 2003 były najgorsze w tym pięcioleciu - z fabryk wyjechało odpowiednio 305 tys. i 360 tys. aut. Ale w kolejnych dwóch latach odnotowujemy dynamiczny wzrost. W 2004 roku zostało wyprodukowanych blisko 600 tys. pojazdów. Bieżący rok, zamknie się rekordowa wartością na poziomie 610-615 tys. Zawdzięczamy to inwestycjom oraz uruchomieniom produkcji kolejnych modeli przez Fiata (Panda), GM (Zafira) i VW (Caddy, T5).

Michael Gartside z Autofacts w informacji dla "Rzeczpospolitej" mówi, że "naszych prognoz nie budujemy na opiniach producentów, którzy zawsze są zbyt optymistyczni". "Z naszego doświadczenia w prognozach jednorocznych producentów pojazdów w Polsce, wynika, że sprawdzają się one z błędem nie większym niż 3-5 proc. Prognoza PIM na rok 2006 zakłada wzrost produkcji do 650-660 tys. samochodów osobowych i dostawczych. Jeśli przyjąć błąd rzędu 5 proc. to produkcja wyniosłaby miedzy 608 a 627 tys., a wiec byłaby na takim samym poziomie jak w bieżącym roku lub wyższym. Jak będzie się kształtować rok 2007, w tak trudno przewidywalnym sektorze, jakim jest przemysł motoryzacyjny, trudno już wyrokować. Eksperci PIM przynajmniej nie podejmują się "wróżenia" na kolejne lata w odróżnieniu od przedstawicieli PwC" - Rafał Orłowski, Dyrektor Biura Polskiej Izby Motoryzacji.

"Wszelkie posiadane przez Polska Izbę Motoryzacji dane i wykonane na tej podstawie analizy pozwalają nam stwierdzić, że rok 2006 nie będzie rokiem spadku ale wzrostu produkcji samochodów osobowych i dostawczych w Polsce" - dodaje.

Przeczytaj także:

Sprzedaż spada - produkcja rośnie (2005-12-13)

Wspólne projekty Fiata i Forda w Tychach! (2005-11-09)

Projekt Zafira (2005-09-16)

Wyniki polskiego przemysłu - raport (2005-11-14)

 


Podobne wiadomości:

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Audi testuje system sterowanie gestami

Audi testuje system sterowanie gestami

Technika 2015-10-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.