mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jaka będzie produkcja aut w Polsce?

Jaka będzie produkcja aut w Polsce?

19 grudnia br. rozgorzała w mediach dyskusja wywołana analizami PricewaterhouseCoopers (Autofacts) o mającym nastąpić załamaniu produkcji pojazdów w naszym kraju w najbliższych latach. Ponieważ informacja ta, zdaniem Polskiej Izby Motoryzacyjnej jest błędna. Poniżej przedstawiamy stanowisko PIM-u w tej kwestii.

Jaka będzie produkcja aut w Polsce?

Przemysł motoryzacyjny w Polsce jest jednym z ważniejszych sektorów gospodarki w Polsce. Zatrudnienie w branży motoryzacyjnej w ciągu ostatnich lat rośnie, według analiz Polskiej Izby Motoryzacji, przekroczyło po III kwartałach br. 114 tys. osób, w tym 25,5 tys. zatrudnionych w sektorze produkcji pojazdów i silników.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce w ostatnich latach miała swoje upadki i wzloty. Faktem jest, że do naszych sąsiadów, Czech i Słowacji, trafiły aż trzy nowe fabryki: Toyota-PSA, PSA i Hyundai-KIA. Lata 2002 i 2003 były najgorsze w tym pięcioleciu - z fabryk wyjechało odpowiednio 305 tys. i 360 tys. aut. Ale w kolejnych dwóch latach odnotowujemy dynamiczny wzrost. W 2004 roku zostało wyprodukowanych blisko 600 tys. pojazdów. Bieżący rok, zamknie się rekordowa wartością na poziomie 610-615 tys. Zawdzięczamy to inwestycjom oraz uruchomieniom produkcji kolejnych modeli przez Fiata (Panda), GM (Zafira) i VW (Caddy, T5).

Michael Gartside z Autofacts w informacji dla "Rzeczpospolitej" mówi, że "naszych prognoz nie budujemy na opiniach producentów, którzy zawsze są zbyt optymistyczni". "Z naszego doświadczenia w prognozach jednorocznych producentów pojazdów w Polsce, wynika, że sprawdzają się one z błędem nie większym niż 3-5 proc. Prognoza PIM na rok 2006 zakłada wzrost produkcji do 650-660 tys. samochodów osobowych i dostawczych. Jeśli przyjąć błąd rzędu 5 proc. to produkcja wyniosłaby miedzy 608 a 627 tys., a wiec byłaby na takim samym poziomie jak w bieżącym roku lub wyższym. Jak będzie się kształtować rok 2007, w tak trudno przewidywalnym sektorze, jakim jest przemysł motoryzacyjny, trudno już wyrokować. Eksperci PIM przynajmniej nie podejmują się "wróżenia" na kolejne lata w odróżnieniu od przedstawicieli PwC" - Rafał Orłowski, Dyrektor Biura Polskiej Izby Motoryzacji.

"Wszelkie posiadane przez Polska Izbę Motoryzacji dane i wykonane na tej podstawie analizy pozwalają nam stwierdzić, że rok 2006 nie będzie rokiem spadku ale wzrostu produkcji samochodów osobowych i dostawczych w Polsce" - dodaje.

Przeczytaj także:

Sprzedaż spada - produkcja rośnie (2005-12-13)

Wspólne projekty Fiata i Forda w Tychach! (2005-11-09)

Projekt Zafira (2005-09-16)

Wyniki polskiego przemysłu - raport (2005-11-14)

 


Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Największy SUV czeskiego producenta został niedawno rozbity przez organizację Euro NCAP. Model Kodiaq został nagrodzony maksymalną notą pięciu gwiazdek. To już siódmy model Skody, który otrzymał taką ocenę.