mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jaka będzie rola samochodów w przyszłości?

Jaka będzie rola samochodów w przyszłości?

Postępująca urbanizacja i ewolucja zachowań konsumentów wpłyną w niedługim czasie na zmianę podejścia do mobilności. Frost&Sullivan przedstawia, jak zmieni się rola samochodu i nowe modele biznesowe mobilności miejskiej.

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami zmiany paradygmatu mobilności w sektorze motoryzacyjnym na świecie. Producenci samochodów coraz częściej określają siebie mianem dostawców usług związanych z przemieszczaniem się. W konsekwencji starają się wprowadzać nowe modele biznesowe, takie jak współużytkowanie samochodów (ang. car sharing) czy dostarczanie rozwiązań mobilnych na życzenie. Firmy transportowe rozszerzają swoją ofertę obejmującą usługi mobilności dla przedsiębiorstw. Kolej natomiast przoduje w mobilności zintegrowanej proponując rozwiązania pozwalające na elastyczne korzystanie z transportu na podstawie jednego biletu.

Jednocześnie postęp technologiczny umożliwia powstawanie coraz bardziej inteligentnych, zintegrowanych powiązań transportowych w celu ograniczenia szkodliwej emisji spalin, a także zmniejszenia liczby wypadków i zagęszczenia ruchu. W branży motoryzacyjnej zaś następuje rozwój technologii umożliwiających łączność w pojazdach. Ponadto zmienia się sposób nabywania pojazdów: coraz większą popularność przy sprzedaży samochodów przez internet zyskuje model "wielokoanałowości" - "omnichannel" oraz marketing cyfrowy.

Obecnie nowe pojazdy sprzedawane są wciąż w większości tradycyjnymi kanałami. Następuje jednak ewolucja modelu "omnichannel", gdzie proces zakupu będzie prowadzony online, włączając finansowanie i ubezpieczenie pojazdu bez konieczności wizyty w salonie. Ponadto w przyszłości na sprzedaż samochodów będą miały wpływ media społecznościowe, moda oraz elektronika użytkowa.

- Ciągły postęp urbanizacyjny na świecie prowadzi do wzrostu gęstości zaludnienia, co wymusza powstawanie nowych, ale przede wszystkim praktycznych rozwiązań mobilnych, a także sprzyja wzrostowi potencjału ekonomicznego – tłumaczy Sarwant Singh, Partner w globalnej firmie doradczej Frost & Sullivan. - Dobrym przykładem jest Londyn, który generuje 20 procent brytyjskiego PKB, mimo że mieszka tam tylko 12 procent populacji kraju. Ma to konsekwencje w zwiększonym wykorzystaniu transportu publicznego: 43 procent przejazdów w stosunku do 34 procent generowanych przez transport prywatny.

Zmianom urbanizacyjnym towarzyszą istotne zmiany społeczne. Kierowcy, zwłaszcza młodsi wiekiem, coraz częściej rezygnują z posiadania samochodu na rzecz usług mobilności na żądanie. We Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 10 lat odnotowano spadek liczby osób w wieku 17-29 lat ubiegających się o prawo jazdy. Od 6 lat w Europie spada także sprzedaż samochodów. Mimo że wpływ na taki stan rzeczy ma z pewnością obecna sytuacja gospodarcza, to malejące zainteresowanie zakupem nowego pojazdu przez tzw. pokolenie Y także wpływa znacząco na rosnącą dysproporcję pomiędzy podażą i popytem.
Tematy w artykule: przyszlosc

Podobne wiadomości:

Ekologiczne auta to nie tylko oszczędne silniki

Ekologiczne auta to nie tylko oszczędne...

Technika 2011-07-15

Waldemar Pawlak i samochody przyszłości

Waldemar Pawlak i samochody przyszłości

Aktualności 2011-08-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.