mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jaki jest ten polski kierowca?

Jaki jest ten polski kierowca?

Ponad połowa Polaków codziennie widzi kierowców łamiących przepisy drogowe. Jednocześnie aż 80% kierowców uważa się za dobrych i bardzo dobrych. Takie wyniki przynoszą badania przeprowadzone na zlecenie PZU, na podstawie których powstał "Portret Polskiego Kierowcy 2008".

Jaki jest ten polski kierowca?
Polacy uważają siebie za dobrych kierowców – aż 8 na 10 respondentów wystawiło sobie raczej dobrą lub bardzo dobrą ocenę. Co ciekawe, zdecydowanie gorzej niż siebie oceniamy innych użytkowników drogi. Ocenę raczej dobrą i bardzo dobrą otrzymało tylko nieco ponad 40% z nich. Pozostali kierowcy w naszej ocenie często jeżdżą brawurowo i za szybko, wymuszają pierwszeństwo oraz wyprzedzają na trzeciego. Te zachowania zostały jednocześnie uznane za najbardziej denerwujące u współużytkowników drogi. Wśród innych przywar polskich kierowców znalazły się: późne sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru na drodze, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, zmiana pasa ruchu w ostatniej chwili. Dość tolerancyjnie ankietowani podchodzili do kierowców nadużywających klaksonu i parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych. W opinii Polaków dominującym powodem łamania przepisów drogowych
pozostaje głupota, lekkomyślność i niefrasobliwość kierowców.

Co trzeci badany kierowca deklaruje, że miał stłuczkę w ciągu ostatnich 5 lat. Z danych KGP wynika, że w zeszłym roku na polskich drogach doszło aż do 400 tysięcy kolizji i 50 tysięcy wypadków. Badanie wskazuje, że stan cywilny i status rodzinny mają duże przełożenie na nasze zachowania na drodze. Przykładowo: kolizje drogowe zdarzają się rzadziej osobom posiadającym dzieci niż tym, którzy potomstwa nie mają. Z badań wynika również, że ostrożniej prowadzą kobiety – tylko 2 na 10 miało stłuczkę w ciągu ostatnich 5 lat.

Polscy kierowcy dosyć dobrze wiedzą jak się zachować w sytuacji stłuczki. Aż 7 na 10 badanych w pierwszej kolejności sprawdzi, czy nikt nie jest ranny, a następnie zawiadomi odpowiednie służby o zdarzeniu na drodze (54%). Kolejnym krokiem jest usunięcie lub oznakowanie uszkodzonego pojazdu (o czym wiedziało 30% kierowców). Niestety średnio co trzeci kierowca nie zna numerów alarmowych (15% nie zna numeru policji, a aż 30% nie zna numeru 112, pogotowia i straży pożarnej). Nie umiemy też udzielić pierwszej pomocy poszkodowanej osobie – tylko 7% kierowców potrafiło wymienić prawidłową liczbę wdechów i ucisków serca.

Ponad połowa kierowców deklaruje brak kłopotów z jakimikolwiek manewrami na drodze. Tak wysoką ocenę własnych umiejętności wygłaszają częściej mężczyźni. Ci kierowcy, którzy przyznają się do problemów z niektórymi manewrami najczęściej wskazują na parkowanie tyłem, wyprzedzenie rowerzystów i zmianę pasa jazdy przy dużym natężeniu ruchu. Najmniej kłopotliwe z manewrów to: skręt w lewo na skrzyżowaniu, zawracanie na trzy i wyprzedzanie innych pojazdów. Dla badanych kobiet najtrudniejsze okazało się parkowanie tyłem – taką opinię wygłosiło 4 na 10 badanych kierowców płci żeńskiej.

Problemem wśród polskich kierowców pozostaje wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu. Mimo że w raportach z badań opinii procent kierowców jeżdżących na podwójnym gazie zazwyczaj jest zaniżony – w omawianym aż 14% ankietowanych przyznało, że zdarza im się prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu. Odsetek takich osób jest wyższy u mężczyzn (18%), a wśród nich w szczególności u panów w wieku 40-59 lat (20%).

Na ocenę swoich umiejętności i umiejętności innych kierowców duży wpływ ma wiek respondenta. Młodsi kierowcy (do 39 lat) wyżej oceniają siebie jako kierowców, mniej denerwuje ich brawura, szybka jazda, wyprzedzanie na trzeciego. Starsi kierowcy bardziej krytycznie oceniają innych użytkowników drogi. Bardziej też niż innych kierowców denerwuje ich nadużywanie klaksonu przez innych uczestników ruchu. Mniej – za to – irytuje ich zbyt późne sygnalizowanie swoich zamiarów przez innych kierowców.

Badanie "Portret Polskiego Kierowcy 2008" zostało przeprowadzone na zlecenie PZU przez Instytut Millward Brown SMG/KRC. W badaniu, w którym wzięła udział ogólnopolska, reprezentatywna dla populacji osób posiadających prawo jazdy i kierujących samochodem grupa, wykorzystano metodę sondażu Omnibus, CAPI oraz wywiady face-to-face w domach respondentów. Przedstawione wyniki pochodzą także z badania przeprowadzonego na zlecenie PZU przez Ipsos w lipcu i sierpniu br.
Tematy w artykule: Światły kierowca

Podobne wiadomości:

Pijani kierowcy nie stracą aut

Pijani kierowcy nie stracą aut

Finanse i prawo 2008-11-12

Mamy prowadzą lepiej niż ojcowie

Mamy prowadzą lepiej niż ojcowie

Aktualności 2008-11-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.