mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jakich olejów używamy?

Jakich olejów używamy?

Większa liczba poruszających się po naszych drogach samochodów wpływa na wzrost rynku olejów silnikowych. Jak się okazuje, coraz częściej przy ich wyborze kierujemy się innymi czynnikami, niż zaleceniami producentów aut.

Jakich olejów używamy?
Po okresie stabilizacji (2007–2008 wzrost o 0,72%), potencjał polskiego rynku olejowego w ciągu ostatniego roku wzrósł z 56 do 60,8 milionów litrów, czyli aż o 8,5%. To najwyższy wzrost w sześcioletniej historii polskich badań rynku olejów silnikowych, na który złożyły się takie czynniki jak, zwiększająca się liczba zarejestrowanych aut oraz większa grupa kierowców, którzy w ostatnim roku zdecydowali się wymienić olej silnikowy.

Jak wynika z badania, kierowcy najczęściej zalewają samochody olejem Mobil (26%). Jego największymi konkurentami są Lotos (24%) i Castrol (19%). Kolejne oleje silnikowe w zestawieniu mają zdecydowanie mniejszy udział w rynku, na poziomie poniżej 10%.

Polski rynek olejów silnikowych:
Mobil 26%
Lotos 24%
Castrol 19%
Elf 7%
Shell 7%
Orlen 4%
Total 2%

Zwiększa się sprzedaż olejów silnikowych na tzw. dolewki, a równocześnie rośnie na znaczeniu możliwość wydłużenia przez kierowcę okresów między wymianami. W ciągu ostatniego roku olej silnikowy wymieniło 79% kierowców (średnio 4,1 litra). Niemal połowa z nich zleciła wymianę oleju silnikowego w serwisie. Co ciekawe, z 27% w 2008 do 20% w 2009 roku, spadła liczba kierowców, którzy wymienili olej silnikowy samodzielnie. Powodem tego jest między innymi coraz częstszy brak wolnego czasu oraz wygoda.

Dla kierowców przy wyborze oleju silnikowego najbardziej liczy się zaufanie do marki (najwyższe oceny dla olejów Shell 65% i Mobil 63%) oraz cena. Kolejnymi kryteriami są właściwa ochrona silnika oraz trwałość, czyli możliwość przejechania największej liczby kilometrów bez wymiany. Pierwszą piątkę cech branych pod uwagę przy zakupie oleju silnikowego zamykają zalecenia producenta samochodu oraz porady sprzedawców. I tak jak kierowcy coraz częściej słuchają porad sprzedawców, tak rekomendacje producentów samochodów nie są już tak często przez kierowców brane pod uwagę (spadek z 37 do 30%).

Jak wynika jeszcze z badania, najwięcej, bo 16.700 kilometrów pokonują samochody, których silnik jest zalany olejem Mobil (silniki zalane konkurencyjnymi markami od 13.600 km). W ostatnim roku średni koszt wymiany oleju, przy uwzględnieniu robocizny, wyniósł 138 złotych. To jedynie o 2 złote więcej, niż rok wcześniej.

Kierowcy najczęściej używają olejów półsyntetycznych (40%). Oleje silnikowe syntetyczne, kojarzone z nowszymi jednostkami napędowymi, zalewane są do 25% aut. Tyle samo silników zalanych jest olejami mineralnymi. Co dziesiąty kierowca nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, jakiego oleju używa.

Podobne wiadomości:

Toyota Yaris - nowy silnik 1.5

Toyota Yaris - nowy silnik 1.5

Technika 2017-01-25

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

Komentuj:

adamej 2009-07-28

A ja wlewam do mojej 17 letniej Vectry co 10-12 tys dedykowany olej GM - semisintetik (za ok 60 zł - 5L) i silniczek pracuje równo i bezproblemowo juz 80 tys (odkąd go kupilem) a silnik ma jechane juz 260.000 km. Wiec nie przepłacam za niby firmowe... Mobil1, Castrole i inne tam... moze do młodszych aut warto je lać ?

~marcus 2009-07-25

A skąd taka informacja o Castrolu? To pytanie do aaa. Toyota, VW i wiele innych marek w moimi mieście od lat używa w serwisach Castrola. Do ciężarowych też Castrol sporą część rynku opanował, a Shell jest daleko, daleko. Co do Mobila, od kiedy przenieśli centralę do Czech zaczęły się problemy z dostepnością, nie wiem jak jest teraz, bo już nie korzystam od kilku lat z Mobila. Zużywam tego miesięcznie (czywiście nie osobiście) kilkaset lub ponad tysiąc litrów miesięcznie, więc co nieco wiem o olejach.

~do aaa 2 2009-07-23

Z fracuskich marek, to elfa uzywa tylko renault. A castrol wkreca sie wszedzie.

aaa 2009-07-23

Chodzi mi o to, że jeśli byśmy bazowali na tym co leją ASO to np. Elf powinien być dość wysoko, bo wspierają go francuskie marki. Po prostu Castrol do tej pory raczej nie był (no może przez chwilę na początku lat 90.) w Polsce ważnym graczem. Za to shell tak. Dlatego mnie to dziwi. I jeszcze co do mobila - naprawdę uważajcie. Bo nie sztuka kupić na allegro taniej olej o 20zł za bańkę, jeśli w środku w najlepszym razie będzie lotos lub coś taniego ze wschodu. Oleje są podrabiane, pamiętajcie o tym!

~dla @aaa 2009-07-23

OK moze i racja...ale... tak na prawde nie wiem ilu było uczestników pytanych..o olej..a już w ogole jakimi autami jezdza.. w sensie wiek...a wiek aut daje inne spojrzenie na takie statystyki W takim wypadku nie wiem nawet co autor mial na mysli wykazując % kierowców uzywających olej.. Zresztą ..wydaje mi się, ze i tak i tak takie badanie nie oodaje "rynku olejowego" nawet w 50 %....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche 911 GT2 - nowa generacja tylko z automatem
Porsche 911 GT2 - nowa generacja tylko z automatem
O nowym 911 GT2 mówi się od dawna. Samochód, być może zostanie pokazany jeszcze w tym roku. Znamy kilka szczegółów.