mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jakie będą inwestycje w 2012?

Jakie będą inwestycje w 2012?

Będzie trudniej, ale nie będzie gorzej - tak Prezes PAIiIZ Sławomir Majman podsumował dyskusję ekspertów nt. prognoz napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2012 r.

Jakie będą inwestycje w 2012?
Największy wpływ na poziom i kształt inwestycji zagranicznych mogą mieć zawirowania na światowym rynku gospodarczym oraz wyczerpujące się instrumenty wsparcia, jakimi dysponuje Polska. Niejasne losy specjalnych stref ekonomicznych, które zgodnie z obowiązującą ustawą mają zakończyć działalność w 2020 r. nie zachęcają przedsiębiorców do rozwijania w nich działalności. Strefy od początku istnienia stanowiły jedną z ważniejszych zachęt inwestycyjnych, wiec brak jasnych informacji o ich losach może odbić się negatywnie na atrakcyjności inwestycyjnej Polski – podkreślali paneliści podczas konferencji „Jaki będzie rok 2012 w inwestycjach”, która odbyła się 12 stycznia br. w siedzibie PAIiIZ.

Dobre strony kryzysu zauważył Adam Żołnowski, Dyrektor w PwC: - Amerykański inwestor, z którym od pewnego czasu współpracujemy, może dzisiaj nabyć działkę pod swoją inwestycję za 20-30% mniej niż kilka miesięcy temu - powiedział. Zaznaczył również, że duże znaczenie dla inwestorów mają granty rządowe (w ubiegłym tygodniu 3 firmy - Samsung, PGW i TJX otrzymały wsparcie rządowe w ramach programu wieloletniego). Granty nie stanowią dużej pomocy finansowej, ale są sygnałem, że rząd wspiera zagranicznych inwestorów.

Zdania ekspertów co do kierunków napływu BIZ były podzielone: wskazywano, że w 2012 roku napływu inwestycji należy spodziewać się z dużych krajów europejskich, USA, ale także z Ameryki Łacińskiej oraz krajów azjatyckich, szczególną uwagę poświęcając Chinom.

Przedstawiciele firm konsultingowych, które współpracują z inwestorami zagranicznymi zauważyli, że o ile kilka lat temu Polska odpadała na wczesnym etapie wyboru lokalizacji pod inwestycje to dzisiaj znajduje się w ścisłej czołówce. Adam Żołnowski z PwC stwierdził, ze 2012 rok nie będzie gorszy od poprzedniego. Paweł Tynel spodziewa się, że bieżący rok będzie konkurencyjny, ale nie wyklucza pewnego osłabienia po 2014.

Ubiegły rok okazał się bardzo dobry dla inwestycji zagranicznych - pomimo globalnego kryzysu gospodarczego wartość inwestycji zamkniętych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2011 r. stanowi 173% wyniku z 2010r.

Podobne wiadomości:

Rozbudują polską fabrykę felg

Rozbudują polską fabrykę felg

Aktualności 2015-04-15

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando