mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Najnowsze wyniki badania „AUTOwybory Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Ponad trzy czwarte Polaków kupuje samochody z rynku wtórnego. I nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie cokolwiek zmieniło się w tym temacie.

Jakie samochody kupują Polacy?
Firma Exact Systems, zajmująca się kontrolą części samochodowych, zleciła instytutowi Millward Brown badanie „AUTOwybory Polaków”. Zgodnie z wynikami badań niemal połowa gospodarstw domowych w Polsce posiada dwa samochody, a co najmniej 15 procent nawet trzy auta. Mimo tego rynek motoryzacyjny w Polsce nadal opiera się na samochodach używanych. W ostatnim czasie trzy czwarte kupionych samochodów pochodziło z rynku wtórnego.

Na samochody nowe decydują się najczęściej osoby po 34. Roku życia, z wyższym wykształceniem, zarabiające. Gdyby spojrzeć na strukturę wykształcenia, auto z salonu najczęściej kupują osoby po uczelni wyższej (29 proc.) oraz osoby zarabiający powyżej 7 tys. zł (37,5 proc.). Ponad 60 proc. osób z tego grona wybrało samochody z silnikiem benzynowym. Na silnik diesla zdecydowało się 45 proc. ankietowanych.

Samochody używane kupują najczęściej kierowcy w wieku 18-24 lat (90 procent kierowców w tym przedziale wiekowym). Najrzadziej na auta z rynku wtórnego decydują się Polacy od 35 do 44 roku życia (tylko 67 proc. ankietowanych).

- Polski park samochodów osobowych liczy ponad 20 mln sztuk i od wielu lat konsekwentnie rośnie. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł aż o 3 mln. Niestety, jak wynika ze zrealizowanego badania, zdecydowana większość z nich to samochody używane. Na trzy zakupione auta z rynku wtórnego przypada tylko jedno nowe. Takiej sytuacji sprzyjają nasze krajowe regulacje prawne, czyli podatek akcyzowy zależny od wartości i pojemności pojazdu oraz brak ograniczeń dotyczących importu używanych samochodów po wejściu do Unii Europejskiej. Żeby zmienić decyzje zakupowe, zarówno polscy konsumenci jak i firmy, potrzebują wsparcia od rządu. Na przykład w postaci dopłat do zakupu nowego samochodu, jak to miało miejsce w Hiszpanii, czy poprzez rezygnację z obostrzeń w doliczeniu VAT, z czym mieliśmy do czynienia na Słowacji - mówi Jacek Opala, dyrektor rozwoju sprzedaży w Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Cały czas starzeje się flota samochodów jeżdżących po polskich drogach. Tylko 6 procent badanych samochodów miało nie więcej niż 2 lata, 15 proc. stanowiły samochody 2,5-letnie. Natomiast samochodami mającymi więcej niż 10 lat jeździło aż 52 proc. ankietowanych. Najwięcej młodych aut odnotowano w dużych miastach (pow. 500 tys. mieszkańców).
Tematy w artykule: samochody używane

Podobne wiadomości:

Import aut ciągle rośnie

Import aut ciągle rośnie

Aktualności 2016-05-07

Import samochodów - nadal ściągamy stare auta

Import samochodów - nadal ściągamy stare auta

Aktualności 2016-03-30

Komentuj:

olan 2016-10-27

W przypadku samochodu ostatnio miałem okazję szukać samochodu dla mojej znajomej i trafiłem przez przypadek na Bawaria Motors Mini :) W tym salonie udało się znaleźć najlepszy dla niej samochód w odpowiedniej cenie. Jeśli ktos też szuka samochodu to podaję link http://bawariamotors.mini.com.pl/ :)

Aldik 2016-10-24

Polacy nie są majętni to kupują używane - to proste i w artykule udowodnione. Brednie na temat tego jak to polski rząd jest straszny bo tego nie ogranicza bardziej skutecznie są nie na miejscu. Moim zdaniem nie powinno być żadnych ograniczeń a natomiast powinny być spore dopłaty do nowych i nie tysiąc czy dwa ale co najmniej z 10 ! Inaczej nie przyniesie to żadnego skutku. Ci co mają kasę to najwyżej coś tam dostaną a to i tak nie będzie miało wpływu na ich decyzję.

~Bartek12 2016-10-07

A ja przymierzam się do najnowszej wersji takiego campera z linii Trend: http://dethleffs-polska.pl/trend-nowe-modele-w-atrakcyjnej-cenie/ Jeśli chodzi o cenę za camper to jest dość wygórowana, ale tak czy siak warto się nad tym zastanowić.

~Wojtowicz33 2016-10-06

Jeżeli potrzebujemy samochodu na użytek własny, to jego zakup oczywiście się opłaca. Jeżeli natomiast chcemy zainwestować w samochody służbowe, to odradzam takie wydawanie pieniędzy, ponieważ to się już nie opłaca. U nas w firmie sprawdza się wynajem. Co ustalony czas odnawiamy umowę z Panek s.a. i dostajemy nowe samochody. Wiadomo, że użytkują się one bardziej niż te, którymi jeździmy po pracy, dlatego skorzystanie z wypożyczalni jest o wiele lepszą opcją niż wyłożenie jednorazowo całej sumy na nowe auto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport