mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Najnowsze wyniki badania „AUTOwybory Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Ponad trzy czwarte Polaków kupuje samochody z rynku wtórnego. I nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie cokolwiek zmieniło się w tym temacie.

Jakie samochody kupują Polacy?
Firma Exact Systems, zajmująca się kontrolą części samochodowych, zleciła instytutowi Millward Brown badanie „AUTOwybory Polaków”. Zgodnie z wynikami badań niemal połowa gospodarstw domowych w Polsce posiada dwa samochody, a co najmniej 15 procent nawet trzy auta. Mimo tego rynek motoryzacyjny w Polsce nadal opiera się na samochodach używanych. W ostatnim czasie trzy czwarte kupionych samochodów pochodziło z rynku wtórnego.

Na samochody nowe decydują się najczęściej osoby po 34. Roku życia, z wyższym wykształceniem, zarabiające. Gdyby spojrzeć na strukturę wykształcenia, auto z salonu najczęściej kupują osoby po uczelni wyższej (29 proc.) oraz osoby zarabiający powyżej 7 tys. zł (37,5 proc.). Ponad 60 proc. osób z tego grona wybrało samochody z silnikiem benzynowym. Na silnik diesla zdecydowało się 45 proc. ankietowanych.

Samochody używane kupują najczęściej kierowcy w wieku 18-24 lat (90 procent kierowców w tym przedziale wiekowym). Najrzadziej na auta z rynku wtórnego decydują się Polacy od 35 do 44 roku życia (tylko 67 proc. ankietowanych).

- Polski park samochodów osobowych liczy ponad 20 mln sztuk i od wielu lat konsekwentnie rośnie. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł aż o 3 mln. Niestety, jak wynika ze zrealizowanego badania, zdecydowana większość z nich to samochody używane. Na trzy zakupione auta z rynku wtórnego przypada tylko jedno nowe. Takiej sytuacji sprzyjają nasze krajowe regulacje prawne, czyli podatek akcyzowy zależny od wartości i pojemności pojazdu oraz brak ograniczeń dotyczących importu używanych samochodów po wejściu do Unii Europejskiej. Żeby zmienić decyzje zakupowe, zarówno polscy konsumenci jak i firmy, potrzebują wsparcia od rządu. Na przykład w postaci dopłat do zakupu nowego samochodu, jak to miało miejsce w Hiszpanii, czy poprzez rezygnację z obostrzeń w doliczeniu VAT, z czym mieliśmy do czynienia na Słowacji - mówi Jacek Opala, dyrektor rozwoju sprzedaży w Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Cały czas starzeje się flota samochodów jeżdżących po polskich drogach. Tylko 6 procent badanych samochodów miało nie więcej niż 2 lata, 15 proc. stanowiły samochody 2,5-letnie. Natomiast samochodami mającymi więcej niż 10 lat jeździło aż 52 proc. ankietowanych. Najwięcej młodych aut odnotowano w dużych miastach (pow. 500 tys. mieszkańców).
Tematy w artykule: samochody używane

Podobne wiadomości:

Bugatti Veyron - pakiet pogwarancyjny

auto motor i sport 2016-11-08

Specjalnie przygotowany pakiet pogwarancyjny Platinium Plus dla Veyrona nie jest tani, ale blednie przy kosztach utrzymania tego hiperauta.

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

~Oferty pracy - Poznań 2017-02-01

Zachęcam do zapoznania się z najnowszymi ofertami pracy i aplikowania: http://www.profesja-poznan.pl/agencja-pracy/dla-pracownika

~Profesja - Poznań 2017-02-01

Specjalista ds. sprzedaży samochodów Miejsce pracy: Poznań ➡ Interesujesz się branżą motoryzacyjną?

~mini89 2017-01-31

MINI są piękne. Też oglądałam w Bawarii w Jankach, egzemplarz Cabrio po prostu wymiata. Niby mały samochód, ale coś w sobie ma.

olan 2016-10-27

W przypadku samochodu ostatnio miałem okazję szukać samochodu dla mojej znajomej i trafiłem przez przypadek na Bawaria Motors Mini :) W tym salonie udało się znaleźć najlepszy dla niej samochód w odpowiedniej cenie. Jeśli ktos też szuka samochodu to podaję link http://bawariamotors.mini.com.pl/ :)

Aldik 2016-10-24

Polacy nie są majętni to kupują używane - to proste i w artykule udowodnione. Brednie na temat tego jak to polski rząd jest straszny bo tego nie ogranicza bardziej skutecznie są nie na miejscu. Moim zdaniem nie powinno być żadnych ograniczeń a natomiast powinny być spore dopłaty do nowych i nie tysiąc czy dwa ale co najmniej z 10 ! Inaczej nie przyniesie to żadnego skutku. Ci co mają kasę to najwyżej coś tam dostaną a to i tak nie będzie miało wpływu na ich decyzję.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.