mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Najnowsze wyniki badania „AUTOwybory Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Ponad trzy czwarte Polaków kupuje samochody z rynku wtórnego. I nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie cokolwiek zmieniło się w tym temacie.

Jakie samochody kupują Polacy?
Firma Exact Systems, zajmująca się kontrolą części samochodowych, zleciła instytutowi Millward Brown badanie „AUTOwybory Polaków”. Zgodnie z wynikami badań niemal połowa gospodarstw domowych w Polsce posiada dwa samochody, a co najmniej 15 procent nawet trzy auta. Mimo tego rynek motoryzacyjny w Polsce nadal opiera się na samochodach używanych. W ostatnim czasie trzy czwarte kupionych samochodów pochodziło z rynku wtórnego.

Na samochody nowe decydują się najczęściej osoby po 34. Roku życia, z wyższym wykształceniem, zarabiające. Gdyby spojrzeć na strukturę wykształcenia, auto z salonu najczęściej kupują osoby po uczelni wyższej (29 proc.) oraz osoby zarabiający powyżej 7 tys. zł (37,5 proc.). Ponad 60 proc. osób z tego grona wybrało samochody z silnikiem benzynowym. Na silnik diesla zdecydowało się 45 proc. ankietowanych.

Samochody używane kupują najczęściej kierowcy w wieku 18-24 lat (90 procent kierowców w tym przedziale wiekowym). Najrzadziej na auta z rynku wtórnego decydują się Polacy od 35 do 44 roku życia (tylko 67 proc. ankietowanych).

- Polski park samochodów osobowych liczy ponad 20 mln sztuk i od wielu lat konsekwentnie rośnie. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł aż o 3 mln. Niestety, jak wynika ze zrealizowanego badania, zdecydowana większość z nich to samochody używane. Na trzy zakupione auta z rynku wtórnego przypada tylko jedno nowe. Takiej sytuacji sprzyjają nasze krajowe regulacje prawne, czyli podatek akcyzowy zależny od wartości i pojemności pojazdu oraz brak ograniczeń dotyczących importu używanych samochodów po wejściu do Unii Europejskiej. Żeby zmienić decyzje zakupowe, zarówno polscy konsumenci jak i firmy, potrzebują wsparcia od rządu. Na przykład w postaci dopłat do zakupu nowego samochodu, jak to miało miejsce w Hiszpanii, czy poprzez rezygnację z obostrzeń w doliczeniu VAT, z czym mieliśmy do czynienia na Słowacji - mówi Jacek Opala, dyrektor rozwoju sprzedaży w Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Cały czas starzeje się flota samochodów jeżdżących po polskich drogach. Tylko 6 procent badanych samochodów miało nie więcej niż 2 lata, 15 proc. stanowiły samochody 2,5-letnie. Natomiast samochodami mającymi więcej niż 10 lat jeździło aż 52 proc. ankietowanych. Najwięcej młodych aut odnotowano w dużych miastach (pow. 500 tys. mieszkańców).
Tematy w artykule: samochody używane

Podobne wiadomości:

Import aut ciągle rośnie

Import aut ciągle rośnie

Aktualności 2016-05-07

Import samochodów - nadal ściągamy stare auta

Import samochodów - nadal ściągamy stare auta

Aktualności 2016-03-30

Komentuj:

olan 2016-10-27

W przypadku samochodu ostatnio miałem okazję szukać samochodu dla mojej znajomej i trafiłem przez przypadek na Bawaria Motors Mini :) W tym salonie udało się znaleźć najlepszy dla niej samochód w odpowiedniej cenie. Jeśli ktos też szuka samochodu to podaję link http://bawariamotors.mini.com.pl/ :)

Aldik 2016-10-24

Polacy nie są majętni to kupują używane - to proste i w artykule udowodnione. Brednie na temat tego jak to polski rząd jest straszny bo tego nie ogranicza bardziej skutecznie są nie na miejscu. Moim zdaniem nie powinno być żadnych ograniczeń a natomiast powinny być spore dopłaty do nowych i nie tysiąc czy dwa ale co najmniej z 10 ! Inaczej nie przyniesie to żadnego skutku. Ci co mają kasę to najwyżej coś tam dostaną a to i tak nie będzie miało wpływu na ich decyzję.

~Bartek12 2016-10-07

A ja przymierzam się do najnowszej wersji takiego campera z linii Trend: http://dethleffs-polska.pl/trend-nowe-modele-w-atrakcyjnej-cenie/ Jeśli chodzi o cenę za camper to jest dość wygórowana, ale tak czy siak warto się nad tym zastanowić.

~Wojtowicz33 2016-10-06

Jeżeli potrzebujemy samochodu na użytek własny, to jego zakup oczywiście się opłaca. Jeżeli natomiast chcemy zainwestować w samochody służbowe, to odradzam takie wydawanie pieniędzy, ponieważ to się już nie opłaca. U nas w firmie sprawdza się wynajem. Co ustalony czas odnawiamy umowę z Panek s.a. i dostajemy nowe samochody. Wiadomo, że użytkują się one bardziej niż te, którymi jeździmy po pracy, dlatego skorzystanie z wypożyczalni jest o wiele lepszą opcją niż wyłożenie jednorazowo całej sumy na nowe auto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda pracuje nad hybrydą
Honda pracuje nad hybrydą
Japoński producent postawił sobie bardzo ambitny cel. Do 2030 roku dwie trzecie samochodów sprzedawanych przez tą markę ma być napędzana układem hybrydowym. Dlatego inżynierowie pracują nad nowym rozwiązaniem.