mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Japoński biznes w Polsce

Japoński biznes w Polsce

- Polska jest dobrym, odpornym na światowy kryzys finansowy miejscem do prowadzenia biznesu, a nasza gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w Europie. To atrakcyjny teren na inwestycje również dla japońskich firm – powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu z misją japońskich pracodawców Keidanren.

Japoński biznes w Polsce
Wartość polsko-japońskich obrotów handlowych w 2011 r. wyniosła 3 mld euro. W opinii ministra Pawlaka, jednym z kluczowych obszarów współpracy jest przemysł, zwłaszcza samochodowy, a także rolnictwo i usługi.

Shinichi Yokoyama, współprzewodniczący Komisji ds. Europejskich w Keidanren, prezes Sumitomo Life Insurance Company poinformował, że wiele japońskich firm planuje ulokowanie swojego kapitału na polskim rynku. – Nasi przedsiębiorcy, którzy już działają w Polsce chcą dalej się rozwijać - powiedział współprzewodniczący Komisji ds. Europejskich w Keidanren. – Chcemy też inwestować w nowe obszary, jak np. gaz łupkowy – dodał.

W 2011 r. polski eksport do Japonii osiągnął wartość 407,5 mln euro, a import 2,6 mld euro. Eksportujemy głównie samochody i części, mięso wieprzowe, sztuczny grafit i silniki turboodrzutowe. Import z kolei obejmuje przede wszystkim samochody i części, ekrany ciekłokrystaliczne, maszyny drukarskie, odczynniki diagnostyczne oraz sprzęt elektroniczny (kamery, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe).

Według danych NBP, zobowiązania Polski z tytułu bezpośrednich inwestycji japońskich firm w Polsce na koniec 2010 r. wynosiły 1,5 mld dol. Wg danych JETRO, w Polsce działa 268 firm japońskich, z czego 85 to przedsiębiorstwa produkcyjne. Produkują one głównie części samochodowe, łożyska oraz moduły do telewizorów LCD.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.