mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jazda na CNG jest najtańsza

Jazda na CNG jest najtańsza

W minioną sobotę odbył się jubileuszowy, dziesiąty Supertest Ekonomii, organizowany przez Auto Klub Dziennikarzy. Po raz kolejny uczestniczący w nim kierowcy udowodnili, że dane dotyczące spalania, podawane przez producentów, wcale nie są niemożliwe do osiągnięcia, a nawet pobicia.

Jazda na CNG jest najtańsza
Uczestnicy tego swoistego rajdu mieli do pokonania łącznie 350 kilometrów, z czego 20 kilometrów autostradą, prawie 40 km drogami ekspresowymi, a resztę dystansu drogami krajowymi i wojewódzkimi, od równych jak stół po dziurawe jak ser szwajcarski. Co ważne dla uzyskanych wyników, podczas całej trasy mieli piękną słoneczną pogodę, jednak towarzyszył im jednocześnie spory ruch na drogach.

W takich warunkach, w klasyfikacji generalnej (wspólnej dla wszystkich modeli, bez podziału na rodzaj napędu), w której jedynym kryterium był koszt paliwa, zwyciężył Opel Zafira w wersji 1.6 EcoFlex CNG, który średnio zużył 4,15 m3 gazu CNG na 100 km, a którego zbiorniki napełniono z przydomowej instalacji gazowej po 1,78 zł/m3. Przejechanie 100 km kosztowało w tej sytuacji 7zł 22 gr.

Produkowana w Tychach i napędzana silnikiem wytwarzanym w Bielsku-Białej Lancia Ypsilon EcoChic 0,9 TwinAir Natural Power wykazała mniejszy od Zafiry apetyt na paliwo (3,59 m3/100km), ale ponieważ tankowała droższy o 1,12 zł gaz na ogólnodostępnej stacji, koszt pokonania 100 km wzrósł do 10 zł 30 gr.

Wśród diesli najniższe spalanie miały dwa bliźniacze Fiaty Panda w wariancie 1.3 Mjtd, zużywające po 2,96 l/100km, co kosztowało 15 zł 67 gr. Najdroższa okazała się jazda na benzynie. 17 zł 41 gr kosztowało przejechanie 100 km w przypadku najlepszej wśród takich pojazdów Skodzie Octavii, pod której maską pracował silnik 1.2 TSI, zużywającej na tym dystansie tylko 3,26 l, co jednak i tak jest wynikiem godnym podkreślenia.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Opel Zafira
Opel Zafira
Cena podstawowa już od: 82 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.

Podobne wiadomości:

Opel Monza Concept: zapowiedź nowego coupe

auto motor i sport 0000-00-00

Na salonie IAA we Frankfurcie Opel zaprezentuje koncept Monzy, czyli auta, które ma przyciągnąć do salonów ludzi poszukujących w aucie emocji.

Autosan chce sprzedawać gaz

Autosan chce sprzedawać gaz

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-05

Komentuj:

~zizu 2013-07-02

to oświeć nas proszę, co to takiego to HHO???? bo ja nie słyszałem o czyms takim, no ale jestem laik w takich kwestiach

Hq-Aero-Dynamic_p 2013-06-28

To samo można powiedzieć odnośnie alternatywy dla gazu,czyli HHO,słyszeliście już o tym? Pewien warsztat z Częstochowy montuje coś takiego,spalanie wówczas jest podobno zdecydowanie niższe. Pozdrawiam www.hq-aero-dynamic.pl

~jarekbaz 2013-06-23

Tak stacja to koszt około 14 tys. czyli wcale nie taniocha i zakupienie jej do użytkowania z jednym autem osobowym raczej jest bez sensu... Czas tankowania auta osobowego to 8-18 godzin. Są oczywiście bardziej wydajne modele lepiej dostosowane do tankowania aut dostawczych.

~Grzesiek 2013-06-20

dżeju ty mówisz ze auto na LPG czy CNG jest mułowate sory co ty wiesz o szybkiej jeździe przy spalaniu 4,2l chyba trochę cię ponosi. Czy ty w ogóle miałeś do czynienia z dobrym autem z porządną instalacją gazową. Ja bujam się naprawdę różnymi autami z różnymi silnikami różnych marek i wiem jedno gaz robi robotę ja mam spalanie w granicach 10-13l gazu i jestem przeszczęśliwy oczywiście moje prędkości znacząco różnią się od twoich i silnik wielkość auta nie ma tu znaczenia przy twoim spalaniu 4,2l mistrzu ecodrive u mnie podejrzewam że byś szedł do spalania na poziomi 6-7l. Obliczenia są proste i jestem pewien że poza przełączeniem chwilowym przełączeniem pomiędzy gazem a benzyną nie będziesz w stanie stwierdzić na czym aktualnie jedziesz. Wszystko kwestia konfiguracji i doboru instalacji a także ustawienia jej typowo pod klienta i jego styl jazdy.

~marakesh 2013-06-18

dopóki nie bedzie bardziej rozwiniętej infrastruktury to auta na CNG, na prąd nie mają żadnego sensu; poza tym ciekawi mnie bardzo, dlaczego są one aż o tyle droższe od aut z konwencjonalnym napędem???

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.