mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jazda 'na fazie'

Jazda 'na fazie'

Jak donosi szokujący raport RAC Foundation i magazynu Max Power, ponad jedna piąta młodych kierowców codziennie jeździ pod wpływem narkotyków, bądź też innych środków odurzających.

Jazda 'na fazie'

Dane te zostały sporządzone na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród młodych brytyjskich kierowców, lecz jak wiadomo wyniki te można przedłożyć na większość młodej populacji Europy. Przedstawiają się one następująco. Dokładnie 20 procent ankietowanych przyznało się do tego, że codziennie prowadzi samochód pod wpływem używek. Prawie połowa (44 procent) przyznała się do tego, że zażywała narkotyki w swoim samochodzie przy udziale pasażera. Jeśli chodzi o rodzaj środków odurzających to przedstawia się to w ten sposób: 59 procent kierowców paliło marihuanę, natomiast prawie cała reszta (37 procent) była pod wpływem kokainy.
 
Kolejną absurdalną sprawą jest podejście młodych kierowców do jazdy na "podwójnym gazie". Nieco ponad dwie trzecie z nich (67 procent) uważa, iż jazda pod wpływem alkoholu jest dużo gorsza od jazdy pod wpływem narkotyków. Natomiast 47 procent z nich uważa, że jest mało prawdopodobnym, żeby udało im się dać złapać policji podczas jazdy pod wpływem.
 
Jazda po zażyciu narkotyków jest wciąż rosnącym problemem w Wielkiej Brytanii. Powodem 18 procent wypadków w latach 1996-2000 było posiadanie w organizmie kierowców niedozwolonych używek. Dla porównania w latach 1985-1988 tylko 3 procent wypadków spowodowali naćpani kierowcy. Kampania w sprawie bezpieczeństwa na drogach przeprowadzona w 2005 roku dowiodła, że u więcej niż jednej osoby na siedem test narkotykowy dał wynik pozytywny. Jest to dwa razy więcej niż liczba kierowców złapanych na jeździe po alkoholu. Wychodzi na to, że młodzi kierowcy częściej prowadzą samochód będąc pod wpływem narkotyków, niż po upojeniu alkoholowym.

RAC Foundation oraz magazyn Max Power wzywają młodych użytkowników dróg w Wielkiej Brytanii do stawienia czoła temu rosnącemu problemowi. W najlepszym przypadku mogą dostać zakaz prowadzenia pojazdów przez rok, lub 6 miesięcy aresztu. Natomiast w przypadku najgorszym mogą pozbawić zdrowia i życia nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu.

Czytaj także:

"KGP: Portret nietrzeźwego kierowcy"(2006-04-20)

"Prawie 2 tys. pijanych kierowców"(2006-04-18)

Tematy w artykule: narkotyki alkohol jazda samochodem

Podobne wiadomości:

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Finanse i prawo 2016-08-17

Wyjeżdżasz na długi weekend? Pamiętaj o tym!

Wyjeżdżasz na długi weekend? Pamiętaj o tym!

Aktualności 2015-06-04

Komentuj:

~konrad wlochy 2006-04-30

jazda po ganjii jest naprawde bez problemowaa,uwazam ze nie powiinna byc zabroniona!!!!a przedewszystkim powinna byc legalna tak jak alkohol,przeciesz wszystkie badania dotyczace marihuany udowadniaja ze ganja nie jest szkodliwa a wrecz przeciwnie,napewno jest bezpieczniejsza od alkoholu!!!! podobnie jest z amfà,po ktorej jezdzi sie jeszcze lepiej bo jak wiadomo anfetamina poprawia i w yostrza wszystkie zmyslyy,czyli jest ok!!!! ale zaloze sie ze malo z was to zrozumie:(a przede wszystkim kochana nasza polska policja sie czepia mlodych nie majacych co robic chlopakow ktorzy sobie pala ziolo pod kladkami a przeciesz to jest lepsze niz jakby wszystcy mlodzi pili wino jak ich rodzice!!!!po trawce jest sie duzo spokojniejszym i slabszym wiece naprawde nie ma sie pomyslow jak po alkohol!!!!pozdrroo dla wszystkoich palaczyy i tych co cos z tego rozumieja,,stal FKS poludnia panem jest!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.