mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jazda w deszczu

Jazda w deszczu

Jazda podczas intensywnych opadów deszczu wymaga od kierowców zachowania szczególnej  ostrożności. Mokra i śliska nawierzchnia jezdni oraz znacznie ograniczona widoczność stwarzają zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Jazda w deszczu
Podstawową zasadą, o której powinni pamiętać wszyscy kierowcy, to zmniejszenie prędkości, zachowanie dłuższego niż zazwyczaj odstępu od innych pojazdów oraz unikanie nagłego hamowania, które w takich warunkach może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Na mokrej i śliskiej nawierzchni gwałtowne manewry stwarzają szczególne zagrożenie nie tylko dla samych kierowców, ale także dla innych uczestników ruchu, np. jadących obok rowerzystów czy motocyklistów, których o tej porze roku jest znacznie więcej na drogach. Duża ilość wody na jezdni powoduje też ryzyko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności wskutek powstania utrzymującej się warstwy wody między oponą a nawierzchnią.

Szczególnie niebezpieczna w deszczowych warunkach jest jazda nocą. Światła innych samochodów wyostrzone poprzez krople deszczu na szybie mogą spowodować chwilowe utraty widoczności, przyczyniając się jednocześnie do szybszego zmęczenia wzroku kierowcy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas jazdy w deszczu zapewnić sobie jak najlepszą widoczność umożliwiającą uważne obserwowanie innych uczestników drogi, np. hamujące samochody czy pieszych idących poboczem.

- Czterosekundowy odstęp od innych to minimum, jakie muszą zachować kierowcy podczas jazdy w deszczu. Nie należy podjeżdżać zwłaszcza zbyt blisko autobusów i samochodów ciężarowych, ponieważ zwiększona ilość wody wydobywającej się spod dużych opon może istotnie utrudnić bezpieczną jazdę – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Warto też pamiętać o ogromnej roli, jaką podczas jazdy w deszczu odgrywają wycieraczki – spełnią one swoją rolę tylko wówczas, jeśli są dobrze oczyszczone. Należy regularnie sprawdzać ich stan i wymieniać pióra przynajmniej raz w roku.

Osobne zagrożenie stanowią kałuże. Przy ich pokonywaniu zawsze należy zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza że nie wiemy, co się kryje pod wodą. Najlepiej pokonywać kałuże, jadąc ze stałą prędkością, unikając zatrzymania samochodu. Jeśli woda wypełnia koleiny, wówczas starajmy się jechać tak, by mieć je pomiędzy kołami.

Jeśli poziom wody zaczyna sięgać linii podwozia auta, najlepiej się wycofać. Woda może uszkodzić systemy elektroniczne samochodu i w najgorszym wypadku całkowicie unieruchomić auto. Bezwzględnie nie należy przejeżdżać przez wodę płynącą na całej szerokości jezdni. W takim przypadku istnieje ogromne ryzyko, że nurt wody może nawet zepchnąć samochód z drogi.

Podobne wiadomości:

Polscy kierowcy jeżdżą nieco wolniej

Polscy kierowcy jeżdżą nieco wolniej

Aktualności 2015-03-17

Poprawna pozycja za kierownicą (video)

Poprawna pozycja za kierownicą (video)

Bezpieczna jazda 2015-09-04

Komentuj:

~sOuz 2010-05-20

Zgadzam sie. W moim kangoo z 2007r po 40tys. km musze za chwile zmieniać pióra bo podczas deszczu wycieraczki zamazują szybe. To jest skandal, zeby za auto płacić ponad 50k, a dostać takie mizerne wycieraczki.

~sdf 2010-05-20

Firmie Renault polecamy zmianę dostawcy piór wycieraczek. Jak to możliwe, że w VW / Audi czy Mercedesach pióra działają świetnie po 3-4 latach eksploatacji (100-150 tys km), a w Renault należy je wymieniać co rok???

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando