mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jedyny taki Ford w Polsce

Jedyny taki Ford w Polsce

Fani zabytkowych samochodów powinni być wniebowzięci. 29 grudnia w muzeum motoryzacji "Old Timers Garage" oglądać będzie można jedyny w Polsce zabytkowy Ford T w rajdowej wersji Speedster z 1914 roku.

Jedyny taki Ford w Polsce
Ford T w rajdowej wersji Speedster to samochód absolutnie wyjątkowy na skalę światową. Na świecie zachowało się zaledwie kilka sztuk tych pojazdów. Egzemplarz w kolekcji Old Timers Garage to bez wątpienia jedyny taki pojazd w Polsce oraz prawdopodobnie w Europie. 29 grudnia będzie można za darmo przyjść do klubu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tym wyjątkowym pojazdem.

Jak twierdzi właściciel kolekcji Adam Grządziel, o zdobyciu tego eksponatu zadecydował absolutny przypadek. A na sam eksponat polował on ponad 10 lat. Właściciel opowiedział nam nieco więcej o tym fascynującym eksponacie.

- Znajomy postanowił pokazać mi, jak wygląda samolot cesna po wywrotce na plecy, który to wypadek zaliczył dyrektor General Motors, który po przejściu na emeryturę zaczął szukać nowych silnych wrażeń. Otwieramy hangar i przedzierając się przez sterty lotniczych śmieci docieramy do cesny. Cesna  jak cesna - rozbita, poskręcana, ale tuż obok czaiło się to coś, co od razu wzbudziło moje zainteresowanie. To coś to był oryginalny Ford T w wersji Speedster - opowiada Adam Grządziel.
 
Takie samochody nie były produkowane seryjnie, ale wykorzystywały elementy z popularnej "Żelaznej Elżbiety" (Tin Lizzy). Produkowały to manufaktury, które dokonywały tych modyfikacji dla ludzi, którzy chcieli uczestniczyć w rajdach lub po prostu lubili szybką i niebezpieczną jazdę... Jak widać takich ludzi i kiedyś nie brakowało. Samochody często ulegały wypadkom tak więc do dzisiaj zachowała się jedynie garstka tych historycznych samochodowych endemitów.

Odrestaurowany w 100% zgodnie z oryginałem będzie można oglądać przez 4 dni. 29 i 30 grudnia oraz 5 i 6 stycznia. W ramach wydarzenia przewidziano możliwość zrobienia sobie zdjęcia na tle zabytkowych pojazdów oraz konkurs z nagrodami, którego celem będzie wybranie imienia dla zabytkowego pojazdu.

Old Timers Garage to miejsce znane wszystkim miłośnikom dobrej i kulturalnej rozrywki. Wielu ludzi nie zauważa jednak, że klub z ul. Jankego 132 to także (a może przede wszystkim) muzeum motoryzacji z ponad 30 eksponatami. Zarząd klubu postanowił przypomnieć wszystkim o tym fakcie, organizując to nietypowe wydarzenie.

Podobne wiadomości:

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w salonach

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w...

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-06

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando