mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jedziesz? Nie sms-uj!

Jedziesz? Nie sms-uj!

Pisanie SMS-ów w czasie prowadzenia samochodu jest niestety częstym zjawiskiem, a kierowcy chyba zapominają, że również i takie korzystanie z telefonu w czasie jazdy jest zabronione. Przede wszystkim jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że może to być przyczyną poważnego wypadku.

Jedziesz? Nie sms-uj!
Zwykła, codzienna czynność, jaką jest pisanie SMS-a, wykonywana w nieodpowiednim miejscu i czasie może doprowadzić do tragedii. Esemesujący kierowca nie jest w stanie zauważyć odpowiednio wcześniej przeszkody na drodze i nie zdąży jej ominąć ani odpowiednio wcześnie wcisnąć hamulca. Natomiast z wielkim prawdopodobieństwem zjedzie na przeciwny pas ruchu i uderzy w przeszkodę. Przez swoją nieuwagę może spowodować wypadek. Policyjne statystyki pokazują, że liczba kierowców karanych za używanie telefonów komórkowych podczas jazdy wzrasta. W 2008 roku takie wykroczenie popełniło - według danych KGP - 23.755 osób, w 2009 roku już 35.865.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego: "Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł".

To, że wysłanie SMS-a w trakcie jazdy może doprowadzić do tragedii, udowodnili już Brytyjczycy i Amerykanie. Wnioski z ich badań są jednoznaczne: kierowcy, którzy w czasie prowadzenia piszą wiadomości zamiast obserwować na to, co dzieje się na drodze, mogą spowodować wypadek.

Szczególnie pokazują to badania amerykańskie. Przeprowadzono je na grupie studentów, którzy w symulowanych warunkach jazdy pisali jednocześnie SMS-y. Okazało się, że wszyscy badani zachowywali się tak, jak zachowuje się na drodze kierowca, który ma prawie promil alkoholu we krwi. Taki kierowca nie potrafi jechać po wyznaczonym torze jazdy, ma wolniejszy refleks i z opóźnieniem podejmuje decyzję. Piszący SMS-y zachowuje się podobnie, bo nie widzi dokładnie, co dzieje się na drodze, a jego wzrok skierowany jest na klawiaturę telefonu komórkowego. Wykonuje też dwie czynności naraz, zamiast skupić się na prowadzeniu pojazdu.

Aby przeciwdziałać tej niepokojącej tendencji, Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu wraz z firmą Polkomtel postanowili przypomnieć wszystkim kierowcom, aby uważali na drogę podczas prowadzenia pojazdu. Do kilkunastu milionów użytkowników sieci Plus dotrą specjalnie przygotowane informacje mówiące o zagrożeniu, jakie stwarza nieprzestrzeganie tej zasady.

Inaugurację kampanii zaplanowano na dzień 11 maja. Data rozpoczęcia akcji nie jest przypadkowa, ponieważ Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło lata 2011-2020 Dekadą Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Decade of Action for Road Safety), a inauguracja tej akcji została wyznaczona właśnie na 11 maja.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo sms telefon kierowca

Podobne wiadomości:

Zapinanie pasów – o czym pamiętać?

Zapinanie pasów – o czym pamiętać?

Bezpieczna jazda 2018-10-12

Bezpieczna jazda na Wszystkich Świętych

Bezpieczna jazda na Wszystkich Świętych

Bezpieczna jazda 2018-10-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!