mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jeep J8 do służby

Jeep J8 do służby

Chrysler LLC i Arab American Vehicles Company informują o uruchomieniu seryjnej produkcji pojazdu wielofunkcyjnego Jeep J8. Jego montaż został powierzony zakładowi AAVC w stolicy Egiptu, Kairze.

Jeep J8 do służby
Jeep J8 stanowi symbol powrotu marki Jeep do produkcji pojazdów o przeznaczeniu użytkowym i wojskowym – na potrzeby instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych. Zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie przemysłu obronnego Defence Systems and Equipment International 2007 w Londynie Jeep J8 oferowany jest w wersji dwudrzwiowej z wydłużoną skrzynią ładunkową pod kątem przewozu osób i wyposażenia oraz w wielofunkcyjnej wersji czterodrzwiowej. Dostępne będą liczne konfiguracje nadwozia i siedzeń, oraz odmiany LHD i RHD (dla ruchu prawo- i lewostronnego). Przykładowo wersja dwudrzwiowa J8 – może doskonale służyć jako ośmioosobowy transporter piechoty.

„Nowy Jeep J8 łączy legendarne zalety i niezawodność Wranglera z niespotykaną ładownością oraz zdolnością pociągową” – stwierdził Thomas Hausch, wiceprezes Chrysler LLC dla rynków Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki – „Pojazd ten reprezentuje wyjątkową wartość użytkową za cenę niższą niż inne, podobne pojazdy o przeznaczeniu cywilno-humanitarnym i wojskowym.”

Traktując samochód Jeep Wrangler Unlimited 2007 jako produkt wyjściowy, konstruktorzy Jeep’a zajęli się przede wszystkim zwiekszaniem jego wytrzymałości i funkcjonalności mechanizmów. Wzmocniona rama jest bardziej odporna mechanicznie oraz pozwala podnieść maksymalną ładowność pojazdu do 1339 kg. Mosty napędowe, hamulce i elementy zawieszenia dostosowano do zwiększonych obciążeń w służbie wojskowej i cywilnej, zastępując m.in. tylne sprężyny śrubowe resorami piórowymi. System napędu 4x4 Command-Trac z kolei – zapewnia J8 maksymalną sprawność i optymalne osiągi tak w jeździe szosowej jak i terenowej.
 
Jeep J8 napędzany jest czterocylindrowym, turbodoładowanym silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2,8 litra i mocy 118 kW (158 KM) oraz momencie obrotowym 400 Nm, pozwalającym holować przyczepę o masie do 3500 kg. Silnik ten współpracuje z pięciostopniową przekładnią automatyczną. J8 wyposażony jest w specjalny układ filtrowania powietrza oraz snorkel na masce, umożliwiający pokonywanie przeszkód wodnych o głębokości do 762 mm i nieprzerwane działanie pojazdu w warunkach burz piaskowych nawet przez pięć godzin.

Mimo, iż nie jest przeznaczony do frontowych działań bojowych – Jeep J8 może być odpowiednio opancerzany i doskonale zdaje egzamin m.in. jako pojazd dowodzenia, transporter kołowy żołnierzy lub ładunków, sanitarka czy pojazd łącznikowy oraz w służbie obronno-cywilnej agend rządowych. Szeakle i zaczepy holownicze oraz masywne zderzaki typu ‘heavy-duty’ umożliwiają łatwy transport lotniczy lub helikopterowy.
Tematy w artykule: J8

Podobne wiadomości:

Wojskowy Jeep J8 już gotowy

Wojskowy Jeep J8 już gotowy

Premiery 2008-07-18

Jeep z Kairu

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy
Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy
Kierowcy z kategorią B prawa jazdy mogą od 2014 roku prowadzić lekkie motocykle. Teraz zakres uprawnień znów się zwiększa, umożliwiając prowadzenie motocykli trójkołowych.