mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jeep J8 do służby

Jeep J8 do służby

Chrysler LLC i Arab American Vehicles Company informują o uruchomieniu seryjnej produkcji pojazdu wielofunkcyjnego Jeep J8. Jego montaż został powierzony zakładowi AAVC w stolicy Egiptu, Kairze.

Jeep J8 do służby
Jeep J8 stanowi symbol powrotu marki Jeep do produkcji pojazdów o przeznaczeniu użytkowym i wojskowym – na potrzeby instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych. Zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie przemysłu obronnego Defence Systems and Equipment International 2007 w Londynie Jeep J8 oferowany jest w wersji dwudrzwiowej z wydłużoną skrzynią ładunkową pod kątem przewozu osób i wyposażenia oraz w wielofunkcyjnej wersji czterodrzwiowej. Dostępne będą liczne konfiguracje nadwozia i siedzeń, oraz odmiany LHD i RHD (dla ruchu prawo- i lewostronnego). Przykładowo wersja dwudrzwiowa J8 – może doskonale służyć jako ośmioosobowy transporter piechoty.

„Nowy Jeep J8 łączy legendarne zalety i niezawodność Wranglera z niespotykaną ładownością oraz zdolnością pociągową” – stwierdził Thomas Hausch, wiceprezes Chrysler LLC dla rynków Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki – „Pojazd ten reprezentuje wyjątkową wartość użytkową za cenę niższą niż inne, podobne pojazdy o przeznaczeniu cywilno-humanitarnym i wojskowym.”

Traktując samochód Jeep Wrangler Unlimited 2007 jako produkt wyjściowy, konstruktorzy Jeep’a zajęli się przede wszystkim zwiekszaniem jego wytrzymałości i funkcjonalności mechanizmów. Wzmocniona rama jest bardziej odporna mechanicznie oraz pozwala podnieść maksymalną ładowność pojazdu do 1339 kg. Mosty napędowe, hamulce i elementy zawieszenia dostosowano do zwiększonych obciążeń w służbie wojskowej i cywilnej, zastępując m.in. tylne sprężyny śrubowe resorami piórowymi. System napędu 4x4 Command-Trac z kolei – zapewnia J8 maksymalną sprawność i optymalne osiągi tak w jeździe szosowej jak i terenowej.
 
Jeep J8 napędzany jest czterocylindrowym, turbodoładowanym silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2,8 litra i mocy 118 kW (158 KM) oraz momencie obrotowym 400 Nm, pozwalającym holować przyczepę o masie do 3500 kg. Silnik ten współpracuje z pięciostopniową przekładnią automatyczną. J8 wyposażony jest w specjalny układ filtrowania powietrza oraz snorkel na masce, umożliwiający pokonywanie przeszkód wodnych o głębokości do 762 mm i nieprzerwane działanie pojazdu w warunkach burz piaskowych nawet przez pięć godzin.

Mimo, iż nie jest przeznaczony do frontowych działań bojowych – Jeep J8 może być odpowiednio opancerzany i doskonale zdaje egzamin m.in. jako pojazd dowodzenia, transporter kołowy żołnierzy lub ładunków, sanitarka czy pojazd łącznikowy oraz w służbie obronno-cywilnej agend rządowych. Szeakle i zaczepy holownicze oraz masywne zderzaki typu ‘heavy-duty’ umożliwiają łatwy transport lotniczy lub helikopterowy.
Tematy w artykule: J8

Podobne wiadomości:

Wojskowy Jeep J8 już gotowy

Wojskowy Jeep J8 już gotowy

Premiery 2008-07-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.