mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jerzy Dudek na służbie

Jerzy Dudek na służbie

W ten weekend policjanci radomskiej drogówki wspólnie z Iveco przeprowadzą nietypowe działania, które mają zachęcić kierowców do bezpiecznej i rozważnej jazdy samochodem. Ci, którzy będą jeździli zgodnie z zasadami ruchu drogowego otrzymają w nagrodę apteczki samochodowe, trójkąty i kamizelki odblaskowe. Jutro policjantom będzie towarzyszył specjalny gość, Jerzy Dudek - być może nowy bramkarz Realu Madryt.

Jerzy Dudek na służbie

”Już w ten weekend wezmę udział w akcji organizowanej przez Komendę Główną Policji w Radomiu. Będziemy promować bezpieczną jazdę!” – informuje na swojej stronie internetowej Jerzy Dudek.

Przed wyruszeniem w daleką wakacyjną podróż większość kierowców zwraca uwagę na stan techniczny swojego pojazdu. Warto wtedy też zwrócić uwagę, czy posiadamy wszystkie inne elementy wyposażenia auta i jaki jest ich stan.

”Akcja ma m.in. zachęcić do zamieszczania właściwie wyposażonych apteczek w samochodach. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo pasażerów, dlatego nie wahałem się przyjąć zaproszenia” – dodaje były bramkarz reprezentacji Polski i Liverpool FC.

Zgodnie z polskimi przepisami drogowymi posiadanie apteczki pierwszej pomocy w samochodzie osobowym jest zalecane. W innych krajach Europy apteczka, obok pasów bezpieczeństwa i trójkąta ostrzegawczego, stanowi obowiązkowe wyposażenie auta i ten wymóg jest rygorystycznie przestrzegany.

Jednak bez względu na to, czy poruszamy się po Polsce, czy wyjeżdżamy za granicę, niw powinniśmy jechać bez apteczki. Ważne też, żeby sprawdzić, czy wszystkie leki znajdujące się w niej mają dobry termin ważności, a wygląd świadczący o ich przydatności (nie ma przepisu, który precyzowałby zawartość apteczki samochodowej).

W ramach zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w niektórych krajach wprowadzono obowiązek używania kamizelek odblaskowych w pojazdach. Kamizelka winna być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego.

Obowiązek używania kamizelki odblaskowej we wszystkich rodzajach pojazdów istnieje już w: Austrii, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Hiszpanii, Norwegii, Portugalii, Rumunii (kierowca pojazdu o dmc powyżej 3,5 tony), Słowacji, Włoszech, Czechach i Niemczech (w samochodach służbowych i ciężarowych oraz w autokarach). Nie respektowanie tego przepisu karane jest mandatami.

Warto też przypomnieć, że osoba poruszająca się drogą po ciemku i nie posiadająca elementów odblaskowych widziana jest z odległości zaledwie 30 metrów. Daje to kierowcy jadącemu np. z prędkością 80 km/h jedynie ok. 1,3 sekundy na reakcję. Osobę posiadającą elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Oznacza to, że kierowca miałby wtedy blisko 7 sekund na podjęcie manewru. Ta pozornie mała różnica w czasie może przesądzić o życiu lub zdrowiu.

Trójkąt ostrzegawczy, to kolejny element, bez którego nie możemy wyjechać w podróż. Trzeba pamiętać, że w razie nagłej awarii należy włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt odblaskowy za samochodem. W obszarze zabudowanym trójkąt może stać w niewielkiej odległości od samochodu. Jednak poza obszarem zabudowanym należy go ustawiać 30-50 metrów za autem, a na autostradzie – nawet 100 metrów.

Komentuj:

~otto 2007-06-20

Jurek Dudek do Realu miał isć, a widze ze został zwykłym radarowcem heheh

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.