mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jeśli Fiat przejmie Opla, zlikwiduje fabrykę w Tychach?

Jeśli Fiat przejmie Opla, zlikwiduje fabrykę w Tychach?

Całkowita lub częściowa likwidacja dziesięciu fabryk i zwolnienie 18 tys. osób to możliwe konsekwencje przejęcia europejskiej części GM przez Fiata.

Jeśli Fiat przejmie Opla, zlikwiduje fabrykę w Tychach?
Taką informację podał „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Dziennikarze powołali się na przygotowaną przez Fiata strategię. Zgodnie z nią cięcia objęłyby m.in. fabrykę silników wysokoprężnych Ispol w Tychach (należy do GM i Isuzu). Fiat oficjalnie zaprzeczył doniesieniom, ogłaszając natychmiast, że „informacje nie pochodzą z koncernu i nie są częścią jakiegokolwiek planu przygotowywanego przez firmę”.

„Za wcześnie jest jeszcze, by mówić o jakimkolwiek zamykaniu fabryki” – mówi „Rz” Rafał Orłowski, analityk z firmy doradczej AutomotiveSuppliers.pl. „Nie wiadomo, jaki inwestor wejdzie do GM Europe. Gdyby był to Fiat, to zamknięcie niektórych zakładów, takich jak w Kaiserslautern w Niemczech i Ispol w Tychach, byłoby logiczne. Włoski koncern posiada bowiem swoje fabryki silników o podobnych parametrach” – tłumaczy. Dodatkowym argumentem mógłby być fakt, że tyska fabryka wykorzystuje ok. 50 – 60 proc. mocy.

Z dokumentu, do którego dotarli niemieccy dziennikarze, wynika, że jako pierwszy, w 2011 r., zamknięty zostałby zakład GM w belgijskiej Antwerpii. Podobny los spotkać ma angielskie fabryki Vauxhall w Luton i Ellesmere Port, a także zakłady Fiata na południu Włoch, w Pomigliano i Termini Imerese. Wszystkie trzy niemieckie fabryki Opla miałyby być utrzymane, ale też miałyby zredukować zatrudnienie.

Cięcia mają też dotyczyć fabryki silników w austriackim Aspern. Łącznie zamykanie fabryk i zwolnienia miałyby dać 282 mln euro oszczędności rocznie.

Podobne wiadomości:

Nowa inwestycja VOSS Automotive uruchomiona

Nowa inwestycja VOSS Automotive uruchomiona

Aktualności 2014-10-21

Może powstać 8650 nowych miejsc pracy dzięki motoinwestycjom

Może powstać 8650 nowych miejsc pracy dzięki...

Aktualności 2014-10-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross