mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jeśli Fiat przejmie Opla, zlikwiduje fabrykę w Tychach?

Jeśli Fiat przejmie Opla, zlikwiduje fabrykę w Tychach?

Całkowita lub częściowa likwidacja dziesięciu fabryk i zwolnienie 18 tys. osób to możliwe konsekwencje przejęcia europejskiej części GM przez Fiata.

Jeśli Fiat przejmie Opla, zlikwiduje fabrykę w Tychach?
Taką informację podał „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Dziennikarze powołali się na przygotowaną przez Fiata strategię. Zgodnie z nią cięcia objęłyby m.in. fabrykę silników wysokoprężnych Ispol w Tychach (należy do GM i Isuzu). Fiat oficjalnie zaprzeczył doniesieniom, ogłaszając natychmiast, że „informacje nie pochodzą z koncernu i nie są częścią jakiegokolwiek planu przygotowywanego przez firmę”.

„Za wcześnie jest jeszcze, by mówić o jakimkolwiek zamykaniu fabryki” – mówi „Rz” Rafał Orłowski, analityk z firmy doradczej AutomotiveSuppliers.pl. „Nie wiadomo, jaki inwestor wejdzie do GM Europe. Gdyby był to Fiat, to zamknięcie niektórych zakładów, takich jak w Kaiserslautern w Niemczech i Ispol w Tychach, byłoby logiczne. Włoski koncern posiada bowiem swoje fabryki silników o podobnych parametrach” – tłumaczy. Dodatkowym argumentem mógłby być fakt, że tyska fabryka wykorzystuje ok. 50 – 60 proc. mocy.

Z dokumentu, do którego dotarli niemieccy dziennikarze, wynika, że jako pierwszy, w 2011 r., zamknięty zostałby zakład GM w belgijskiej Antwerpii. Podobny los spotkać ma angielskie fabryki Vauxhall w Luton i Ellesmere Port, a także zakłady Fiata na południu Włoch, w Pomigliano i Termini Imerese. Wszystkie trzy niemieckie fabryki Opla miałyby być utrzymane, ale też miałyby zredukować zatrudnienie.

Cięcia mają też dotyczyć fabryki silników w austriackim Aspern. Łącznie zamykanie fabryk i zwolnienia miałyby dać 282 mln euro oszczędności rocznie.

Podobne wiadomości:

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Może powstać 8650 nowych miejsc pracy dzięki motoinwestycjom

Może powstać 8650 nowych miejsc pracy dzięki...

Aktualności 2014-10-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech