mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jeśli nowe auto, to nie w podstawie

Jeśli nowe auto, to nie w podstawie

Mimo ubiegłorocznego wzrostu sprzedaży aut nowych, wciąż ten segment rynkowy na polskim rynku wygląda nie najlepiej. Okazuje się jednak, że jeśli już kupujemy nowe samochody, to wybieramy droższe i lepiej wyposażone wersje.

Jeśli nowe auto, to nie w podstawie
W ubiegłym roku na polskich drogach przybyło ponad 327 tys. nowych samochodów osobowych. To o 12,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Polacy przy wyborze samochodu są raczej konserwatywni i stawiają na sprawdzone marki. Częściej też wybierają samochody z bogatym wyposażeniem.

– Coraz więcej osób kupuje droższe auta, czyli te z pełnym wyposażeniem, bardzo często są to samochody ze skrzyniami automatycznymi – informuje Łukasz Paździor, dyrektor zarządzający Mazda Motor Poland. – Również w przypadku Mazdy widzimy trend, że kupowane są auta bardzo bogato wyposażone. Mamy bardzo małą sprzedaż samochodów z najniższymi specyfikacjami. Na tej podstawie wnioskujemy, że klient dba o swoją wygodę i komfort podróżowania.

To oznacza, że w Polsce sprawdza się strategia, w której o klienta walczy się jakością, a nie ceną.

– Część marek prowadzi agresywne akcje wyprzedażowe, co tak naprawdę nie do końca w długiej perspektywie musi być korzystne dla klienta – podkreśla Łukasz Paździor. – Przy odsprzedaży ma znaczenie wartość rezydualna. Jeżeli są bardzo agresywne akcje promocyjne, ma to finalnie wpływ na cenę odsprzedaży. My staramy się budować politykę długofalową, czyli nie jesteśmy agresywni w wyprzedażach, ale z drugiej strony oferujemy klientowi w odsprzedaży wysoką wartość rezydualną. Myślę, że to jest lepsze rozwiązania niż sprzedawanie aut w niskich cenach.

Przy wyborze auta, obok dostępnego wyposażenia, istotna jest również kwestia spalania i ekologii, choć sprzedaż aut najbardziej ekologicznych nie jest jeszcze na wysokim poziomie. Polskich klientów nie motywują do zakupu takich aut ulgi podatkowe, dzięki którym w wielu zachodnich krajach auta proekologiczne stają się coraz bardziej opłacalne.

– Temat aut ekologicznych jest bardzo modny. Na wielu rynkach w Europie te samochody bardzo zyskują na znaczeniu. Niewątpliwie mają na to wpływ uwarunkowania prawne, szczególnie system podatkowy – Łukasz Paździor. – W Polsce bazujemy raczej na bardzo archaicznych podatkach, dlatego akcyza zależna od pojemności samochodu.

Przypomnijmy, że w Polsce nabywca nowego samochodu płaci akcyzę 3,1 proc. za samochód o pojemności silnika do 2 l oraz 18,6 proc. za pojazd o większym silniku. Inaczej niż w wielu innych krajach Unii Europejskiej nie ma znaczenia to, czy auto jest ekologiczne, czy nie.

– Nie ma to nic wspólnego z ekologią – ocenia Łukasz Paździor. – W Europie większa sprzedaż aut ekologicznych motywowana jest rozwiązaniami podatkowymi, których w Polsce brakuje. Jak najbardziej jesteśmy za tego typu rozwiązaniami i mamy nadzieję, że niedługo nastąpią zmiany w podatkach.

Podobne wiadomości:

Skoda bije kolejny rekord w Polsce

Skoda bije kolejny rekord w Polsce

Aktualności 2016-08-01

Sprzedaż diesli w Europie spada

Sprzedaż diesli w Europie spada

Aktualności 2016-05-30

Komentuj:

~Lolek 2015-02-05

prawda jest nieco inna, jak kogoś juz stać na nowe auto, to z reguły stać go też na kilka najprzydatniejszych elementów wyposażenia - radio, nawigacja, elektryka czy co tam jeszcze, dlatego nie kupują najbiedniejszych wersji, ale z reguły te drugie, trzecie w cenniku. To samo firmy, jak już kupują auta dla swoich pracowników to z jakimś sensownym minimum wyposażeniowym. A jak kogoś nie stać na bogatsze wersje, to kupuje auto z drugiej ręki i też z reguły wybiera lepeiej wyposażone wersje, w końcu czlowiek łatwo się przyzwyczaja do luksusów

~Bolek 2015-02-03

Artykuł sugeruje iż Polacy to tacy wybredni lub bogaci i tylko auta full-wypas kupują, a prawda jest taka iż wersje podstawowe, są surowe i puste jak stodoła przed żniwami. Tylko brakuje jeszcze aby niedługo koła były dołączane do pakietów, gdyż "surowy" samochód to najlepiej na felgach powinien wyjechać, bez radia i szybami na korbkę (ale bez dołączonej korbki - żeby było weselej).... a potem takie durne wnioski że Polacy to jakaś bufoneria zamiast rozsądku!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.