mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jest sukces! Mniej wypadków, zabitych i rannych

Jest sukces! Mniej wypadków, zabitych i rannych

Zaostrzenie kar dla zbyt szybko jeżdżących kierowców przynosi pierwsze pozytywne skutki. W pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów spadła liczba zdarzeń drogowych oraz ofiar wypadków. Policja zatrzymała w tym czasie ok. 2,4 tys. praw jazdy.

Jest sukces! Mniej wypadków, zabitych i rannych
Mija 31 dni od wprowadzenia nowych przepisów ruchu drogowego. Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h tracą prawo jazdy na 3 miesiące. Jak pokazują policyjne statystyki, nowe przepisy pozytywnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Od 18 maja do 17 czerwca liczba wypadków spadła o 65 w porównaniu z 31-dniowym okresem poprzedzającym wprowadzenie nowych regulacji. Odnotowano także mniej ofiar śmiertelnych oraz rannych w wypadkach.

Od 18 maja do 17 czerwca na polskich drogach zginęło 189 osób. W okresie od 17 kwietnia do 17 maja liczba ofiar to 208. Odnotowano także spadek liczby rannych w wypadkach drogowych.

Nowe przepisy wprowadziły także surowe i nieuchronne kary finansowe dla pijanych kierowców. Coraz mniej osób decyduje się na jazdę "pod wpływem". W okresie od 17 kwietnia do 17 maja, czyli przed wejściem w życie nowej ustawy, policjanci zatrzymali 11.144 kierowców "na podwójnym gazie", a w pierwszych 31 dniach obowiązywania nowych przepisów ich liczba spadła do 10.341.

Coraz rzadziej dochodzi także do wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Od 18 maja do 17 czerwca pijani kierowcy spowodowali ich 104, czyli o 29 mniej niż od 17 kwietnia do 17 maja. Odnotowano także mniej ofiar oraz osób rannych w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców.

Do tej pory policja zatrzymała 2392 praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Najwięcej w województwach mazowieckim, wielkopolskim oraz podkarpackim. Od 18 maja prawo jazdy można stracić także za przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów – do tej pory policja odnotowała 30 takich osób (najwięcej w województwie dolnośląskim).

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, co naturalne, cieszy. I to bardzo. Mamy jednak nadzieję, że ten pozytywny trend utrzyma się dłużej, a nie będzie to tylko chwilowa poprawa, spowodowana impulsem wywołanym wprowadzeniem zmienionych przepisów. Pełniejszym wyznacznikiem sytuacji na polskich drogach powinny być zbliżające się wakacje. Przy zwiększonym ruchu, gdy spieszymy się do celu naszego wyjazdu bądź podczas powrotu do domu dochodzi, jak pokazują statystyki lat minionych, do dużej liczby tragicznych wypadków. Zobaczymy, czy zaostrzone kary wpłyną na zmianę nawyków polskich kierowców. Trzymamy kciuki.

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Prawo jazdy możesz stracić też przez...

auto motor i sport 2015-05-19

Kto myślał, że zdjęcie zrobione przez fotoradar, na którym dozwolona prędkość jest wyższa o ponad 50 km/h nie uprawnia organów ścigania do zabrania prawa jazdy jest niestety w błędzie. Zdjęcie z fotoradaru też może być powodem odbioru uprawnień.

Komentuj:

~Astra 2015-06-25

Po prostu drogi się oczyszczają, z bezkarności i głupoty. A dlaczego nie można było 10 lat wcześniej? Zabrakło wyobraźni?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Już w marcu startuje salon motoryzacyjny w Genewie. Podczas imprezy zadebiutuje koncepcyjna Skoda Vision X. To zapowiedź kolejnego SUV-a w gamie czeskiego producenta.