mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jest zgoda na alians Chryslera i Fiata

Jest zgoda na alians Chryslera i Fiata

Po odwołaniach przeciwników tej transakcji jest w końcu ostateczna zgoda Sądu Najwyższego USA na sprzedaż akcji amerykańskiego koncernu Fiatowi. Nowa spółka o nazwie Chrysler Group LCC może rozpocząć natychmiast działania operacyjne.

Jest zgoda na alians Chryslera i Fiata
9 czerwca br. Sąd Najwyższy USA uchylił swą wcześniejszą decyzję o wstrzymaniu transakcji z włoskim Fiatem, jaka była następstwem odwołania przeciwników tej transakcji – umożliwiając w ten sposób zawiązanie nowej firmy motoryzacyjnej w ramach strategicznego aliansu o zasięgu globalnym. Finalizacja tej transakcji spodziewana jest w najbliższym czasie.

W ramach współpracy Fiat dostarczy nowej spółce swoją technlogię, w tym głównie platformy podłogowe oraz silniki dla modeli z klasy małych i średnich aut. Chrysler zyska także dostęp do wielu rynków światowych, w tym do Rosji oraz Ameryki Łacińskiej. W zamian za to Fiat nabywa 20% akcji nowej spółki, a po spełnieniu pewnych wymagań pakiet akcji może zostać zwiększony do 35%. Dopóki jednak Chrysler nie spłaci wszystkich swoich zobowiązań wynikających z otrzymanej pomocy publicznej, Fiat nie może stać się większościowym udziałowcem w Chrysler Group LCC.

55 procent udziałów nowego Chryslera znajduje się obecnie w rękach kontrolowanego przez związek zawodowy UAW funduszu ochrony zdrowia pracowników firmy, 8% ma ministerstwo skarbu USA, zaś 2% rząd kanadyjski.

Obok dyrektora wykonawczego (CEO) Sergio Marchionne, pełniącego równocześnie obowiązki CEO koncernu Fiat, nowy Chrysler zarządzany będzie przez dziewięcioosobową Radę Dyrektorów: trzy osoby mianowane będą przez Fiata, cztery osoby desygnowane przez rząd USA, jedna przez rząd Kanady oraz jedna osoba delegowana przez fundusz ochrony zdrowia UAW. Przewodniczącym Rady Dyrektorów niemal na pewno zostanie C. Robert Kidder, a nazwiska jej członków zostaną podane do wiadomości publicznej w miarę ich zatwierdzania. 

Podobne wiadomości:

Fiat Panda: City Cross i 4x4 w ofercie

Fiat Panda: City Cross i 4x4 w ofercie

Aktualności 2017-07-04

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

Aktualności 2017-07-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando