Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jesteś zmęczony? Nie jedź

Jesteś zmęczony? Nie jedź

Pewnie wielu z was jechało samochodem będąc mocno zmęczonym. Na senność pomaga chwilowo podgłośnienie muzyki czy otwarcie okna. Trzeba jednak wiedzieć, że te sposoby nie działają długo, a ofiar na drogach jest coraz więcej.

Jesteś zmęczony? Nie jedź

Zmęczenie lub zaśnięcie kierowcy było w ubiegłym roku przyczyną 586 wypadków, w których zginęło 117 osób, a 877 zostało rannych. Prawie 1/5 wypadków na drogach głównych jest związana z zaśnięciem za kierownicą. Wypadki, które związane były z zaśnięciem kierowcy częściej niż inne kończą się tragicznie. Największe ryzyko zaśnięcia dotyczy mężczyzn przed 30 rokiem życia.


Przyczyną senności nie jest tylko niewyspanie, ale i długi czas spędzony za kierownicą, stres, a nawet pora dnia, w której prowadzimy samochód. Najczęściej wypadki, których przyczyną jest zmęczenie zdarzają się wcześnie rano i po lunchu. Człowiek w niektórych godzinach jest bardziej śpiący niż zwykle, dlatego należy brać pod uwagę biologiczny rytm naszego organizmu i nie planować długich podróży między północą
a 6 rano – czyli w godzinach, kiedy zwykle śpimy. Jeśli zaczynasz być śpiący, zatrzymaj się
w bezpiecznym miejscu, żeby odpocząć. Możesz również napić się mocnej kawy – zacznie ona działać po kilkunastu minutach od wypicia.

Zatrzymaj się i odpocznij, gdy: zaczynasz ziewać (co może być wczesną oznaką zmęczenia organizmu), nie pamiętasz, kiedy nagle zbliżyłeś się do samochodu jadącego z przodu, nie potrafisz dokładnie odtworzyć ostatnich kilku minut podróży – mijanych miejsc, znaków, nadmiernie mrużysz oczy, nie jesteś w stanie skoncentrować się na drodze, czy bezwiednie wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu.

Tematy w artykule: wypadek drogowy

Podobne wiadomości:

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan GT-R - oto cennik po liftingu
Nissan GT-R - oto cennik po liftingu
Nissan GT-R oznaczony jako R35 został wprowadzony na rynek w 2007 roku. Od tamtego czasu samochód był nieznacznie modyfikowany przez japońskiego producenta. W tym roku pojawiła się nowa wersja auta, którą poddano poważniejszemu faceliftingowi.