mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jesteś zmęczony? Nie jedź

Jesteś zmęczony? Nie jedź

Pewnie wielu z was jechało samochodem będąc mocno zmęczonym. Na senność pomaga chwilowo podgłośnienie muzyki czy otwarcie okna. Trzeba jednak wiedzieć, że te sposoby nie działają długo, a ofiar na drogach jest coraz więcej.

Jesteś zmęczony? Nie jedź

Zmęczenie lub zaśnięcie kierowcy było w ubiegłym roku przyczyną 586 wypadków, w których zginęło 117 osób, a 877 zostało rannych. Prawie 1/5 wypadków na drogach głównych jest związana z zaśnięciem za kierownicą. Wypadki, które związane były z zaśnięciem kierowcy częściej niż inne kończą się tragicznie. Największe ryzyko zaśnięcia dotyczy mężczyzn przed 30 rokiem życia.


Przyczyną senności nie jest tylko niewyspanie, ale i długi czas spędzony za kierownicą, stres, a nawet pora dnia, w której prowadzimy samochód. Najczęściej wypadki, których przyczyną jest zmęczenie zdarzają się wcześnie rano i po lunchu. Człowiek w niektórych godzinach jest bardziej śpiący niż zwykle, dlatego należy brać pod uwagę biologiczny rytm naszego organizmu i nie planować długich podróży między północą
a 6 rano – czyli w godzinach, kiedy zwykle śpimy. Jeśli zaczynasz być śpiący, zatrzymaj się
w bezpiecznym miejscu, żeby odpocząć. Możesz również napić się mocnej kawy – zacznie ona działać po kilkunastu minutach od wypicia.

Zatrzymaj się i odpocznij, gdy: zaczynasz ziewać (co może być wczesną oznaką zmęczenia organizmu), nie pamiętasz, kiedy nagle zbliżyłeś się do samochodu jadącego z przodu, nie potrafisz dokładnie odtworzyć ostatnich kilku minut podróży – mijanych miejsc, znaków, nadmiernie mrużysz oczy, nie jesteś w stanie skoncentrować się na drodze, czy bezwiednie wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu.

Tematy w artykule: wypadek drogowy

Podobne wiadomości:

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Przepisy i prawo jazdy 2015-11-10

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.